Strany s protikorupčním balíčkem souhlasí, proti je ODS

Praha - Levice i pravice podporuje Pecinův protikorupční balíček, nesouhlas přichází pouze z ODS. Zatímco politici z hlavních stran, které mají šanci uspět v květnových volbách do Poslanecké sněmovny, hodnotí balíček jako dobrý začátek, občanští demokraté ho považují za nekoncepční a propolicejní.

Pro všechny hlavní politické strany je boj s korupcí jednou z hlavních priorit jejich politických programů. Strany souhlasí s Pecinovým protikorupčním balíčkem, a přestože k němu mají výhrady, podporují ho. Jedinou stranou stojící v opozici jsou občanští demokraté.

Místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer tvrdí, že balíček posiluje pravomoci policie zasahovat do soukromí všech lidí a jeho pozitivní přínos v boji proti korupci tak je prakticky nulový. "Účinný boj proti korupci musí být založen na třech pilířích - na prevenci, průhlednosti a důsledném postihu, kde největší roli hrají první dva pilíře," vyjmenoval Langer s tím, že ministr Pecina předkládá opatření, která jsou navíc špatná, pouze v tom třetím pilíři.

ČSSD naopak plně podporuje soubor vládních protikorupčních opatření, který považuje za dobrý základ celkového boje s korupcí. Podle Františka Bublana je to cesta k dalším zákonným opatřením, jako je lobbing či veřejné zakázky. Sociální demokraté chtějí například prosadit zákon o lobbingu, který donutí politiky pod pokutou zveřejňovat informace o schůzkách s lobbisty, kteří se snaží ovlivnit jejich rozhodování.

Podle politologa Jana Kubáčka není zas tak překvapující, že ODS proti balíčku brojí. "Jedním z argumentů je to, že balíček navrhuje Martin Pecina, který má s Ivanem Langerem osobní spory," vysvětlil s tím, že občanští demokraté mají také jinou představu boje proti korupci, která je založená především na omezování veřejných zakázek, veřejných peněz a menší roli státu. "Strana se odmítá podílet na aktivní roli státu v boji proti korupci," vysvětlil politolog a dodal, že stát by podle občanských demokratů měl mít neutrální roli a neměl by být ani vyšetřovatelem, ani agentem provokatérem.

Strana zelených (SZ) vnímá protikorupční balíček jako důležitý, avšak pouze dílčí krok v boji proti korupci. K návrhu Peciny přidali zelení osm opatření na doplnění a tři z nich už sněmovna schválila. "V budoucnu bude uchazeč o veřejnou zakázku muset doložit svou vlastnickou strukturu, přibyla povinnost publikovat všechny informace o výběrovém řízení na internetu a konečně firma, která se uchází o zakázku, bude mít nově také povinnost oznámit jména zaměstnanců, u nichž by mohlo dojít ke střetu zájmu," vysvětlil tiskový mluvčí René Kubášek.

KSČM také protikorupční balíček podporuje. "Dá se říci, že Pecinův protikorupční balíček je mírný pokrok v mezích zákona," řekl Mediafaxu stínový ministr vnitra KSČM Zdeněk Maršíček. Podle Maršíčka se však současná vláda vyhýbá takovým opatřením, která by skutečně zamezila korupci. Komunisté měli také výhrady vůči tomu, že balíček neřeší majetkové přiznání, proto si svoji podporu balíčku podmínili začleněním návrhu na zavedení majetkových přiznání pro lidi s majetkem nad deset milionů korun.

TOP 09 protikorupční opatření také schvaluje a je podle slov poslance Pavla Severy přístupná diskuzi o všech návrzích, které budou položeny na stůl a budou mít za cíl zúžit korupční prostředí v Česku. Severa už dříve uvedl, že strana bude chtít balíček doplnit o ustanovení, která zprůhlední veřejné zakázky.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda uvedl, že s protikorupčním balíčkem souhlasí.

Věci Veřejné balíček podporují, ale podle slov předsedy strany Radka Johna mají razantnější představy v boji proti korupci. Místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová už například varovala své spolustraníky, že pokud dostanou korupční nabídku, musí ji do 24 hodin nahlásit vedení strany. "Jinak vám hrozí vyloučení," dodala.

Místopředseda SPOZ Vladimír Hönig řekl, že protikorupční balíček je dobrý základ, ale je třeba ho rozšířit. Hönig zdůraznil, že je třeba, aby v boji s korupcí existoval zákon o prokázání původů příjmů a majetku.

Návrh protikorupčního balíčku vychází z dílny ministra vnitra Martina Peciny, který ho představil na konci loňského roku. Jedná se o soubor novelizací tří zákonů, tedy trestního řádu, trestního zákoníku a daňového řádu, který by měl významně napomoci státním orgánům v boji proti korupci. Balíček obsahuje institut korunního svědka, spolupracujícího obviněného, protikorupčního agenta, nastavení zákonných podmínek pro použití odposlechů telekomunikačního provozu a nasazení agenta a novelizaci daňového řádu.

Protikorupční balíček již prošel v Poslanecké sněmovně do třetího čtení, aby se stihl projednat do voleb, chce ČSSD navrhnout ještě mimořádné jednání sněmovny.

Související

Více souvisejících

Korupce politika

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

včera

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

včera

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Rok starý debakl se neopakoval. Češi podali nejlepší výkon pod Haškem a vyhráli nad Albánií

Po nevýrazných zářijových výkonech, kdy svěřenci kouče Ivana Haška nejprve šokovali porážkou v Gruzii 1:4 a následně vydřeli domácí výhru nad Ukrajinou 3:2, nastoupila v pátek česká fotbalová reprezentace k dalšímu zápasu proti nevyzpytatelnému soupeři z Albánie. S tou před rokem ostudně prohrála v Albánii 0:3, a tak si fotbaloví fanoušci kladli otázku, zda v kontextu současných výkonů bude výsledek tentokrát lepší. A pro mnohé nečekaně byl. Albánie zůstala za očekáváním, Češi navíc před zaplněnou Letnou předvedli nejlepší výkon pod Ivanem Haškem a zejména díky dvougólovému Tomáši Chorému vyhráli s přehledem 2:0.

včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová se chystá poukázat na rozdíl mezi sebou a Trumpem

I zdravotní stav kandidátů může sehrát roli v listopadových prezidentských volbách v USA. Viceprezidentka a demokratická nominantka Kamala Harrisová se v sobotu chystá zveřejnit lékařskou zprávu, sdělil její poradce. Informovala o tom CNN. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

včera

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

včera

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

včera

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

včera

včera

11. října 2024 21:48

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

11. října 2024 20:21

11. října 2024 19:21

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy