Předsedkyně TOP 09 i Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová předpokládá, že hlavním výstupem dnešní odpolední schůzky kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem bude stanovení harmonogramu jmenování premiéra a vlády. Řekla to dnes novinářům u památníku listopadových událostí na Národní třídě v Praze. Také lidovecký šéf Marian Jurečka očekává od hlavy státu jasný časový plán pro nejbližší dny a týdny.
"Strany pětikoalice udělaly maximum možného, aby ve velmi krátkém čase daly dohromady jak program, tak koaliční smlouvu, která bude příslibem dobrého vládnutí v příštích letech," řekla Pekarová Adamová. Fiala by dnes měl Zemanovi představit i jmenný seznam kandidátů na ministry.
Řekla, že nová vláda chce co nejrychleji převzít zodpovědnost. Situace si to podle ní žádá. Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi se tváří, že už nevládne, přitom je potřeba reagovat nejen na bující koronavirovou pandemii, míní.
V souvislosti s covidem ona i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) apelovali na zodpovědnost každého občana i na očkování. Vystrčil uvedl, že stále vládne Babišův kabinet, který musí dělat opatření. Je podle něj dobré je zkonzultovat se zástupci budoucí koalice, ale rozhodnout musí dosluhující vláda.
Podle Jurečky by Zeman měl představit Fialovi svůj časový plán pro nejbližší dny v souvislosti se jmenováním nové vlády, schůzkami s kandidáty na ministry a podobně. "My za nás máme všechno připravené a projednané," řekl. Očekává, že prezident jmenuje vládu tak, jak mu ji Fiala navrhne. "Nemáme žádná náhradní jména. Dali jsme jako předsedové stran ta nejlepší jména, která máme k dispozici pro jednotlivá ministerstva," dodal.
Související

Pavel či Němcová. Policie uzavřela případ důchodce, který vyhrožoval politikům

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
Markéta Pekarová Adamová , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
před 58 minutami

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
před 1 hodinou

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
před 2 hodinami

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
před 2 hodinami

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
před 3 hodinami

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
před 3 hodinami

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
před 4 hodinami

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
před 5 hodinami

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
před 5 hodinami

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
před 6 hodinami

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
před 6 hodinami

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
před 7 hodinami

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 7 hodinami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 7 hodinami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 8 hodinami

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
před 8 hodinami

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory
před 9 hodinami

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica
před 10 hodinami

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna
včera
Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
Mallorca patří k oblíbeným evropským dovolenkovým destinacím. Lidé, kteří se zúčastnili víkendového letu společnosti Ryanair, na španělský ostrov jen tak nezapomenou. Na zpáteční cestě domů šlo totiž doslova o život. Vypukl totiž menší požár a šest lidí skončilo v nemocnici.
Zdroj: Lucie Podzimková