Babiš a Söder jednali o epidemii. Bavorsko rezervuje pro Česko 100 lůžek intenzivní péče

Bavorsko rezervuje pro případ české potřeby 100 lůžek intenzivní péče. Žádost o pomoc, pokud by to bylo nutné, by podalo ministerstvo zdravotnictví. Na tiskové konferenci po jednání s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Politici nehovořili o konkrétních možnostech spolupráce, co se týče personálního zajištění nemocnic, řekl Babiš na dotaz ČTK.

Markus Söder
doporučujeme

"Tento projev solidarity je pro nás důležitý. Domluvili jsme se, že pokud by to bylo potřeba, a doufejme že to nebude potřeba, tak aktivace by přišla ze strany našeho ministerstva zdravotnictví," uvedl Babiš. "Je to samozřejmě velkorysé gesto a chci jen potvrdit, že v případě potřeby na bavorské straně budeme postupovat recipročně," dodal. Podle Babiše po celou dobu koronavirové epidemie solidarita v Evropě funguje.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nadále platí i nabídka Saska případně přijmout české pacienty s koronavirem ve vážném stavu. "Nicméně se nejedná o nabídku, která by byla v tuto chvíli aktuálně využita. Je to možnost pro případ, že by například v některém regionu nedostačovala kapacita našich nemocnic," řekl na dnešní tiskové konferenci. Jeho náměstek Martin Smolek doplnil, že by se o tématu mělo jednat na úrovni českého a německého ministerstva zdravotnictví příští týden.

Babiš také poděkoval Söderovi za to, že bavorská vláda hradí testy pro zahraniční pracovníky, kteří mají povinnost nechat se jednou za týden otestovat na covid-19. Německo zařadilo Česko od 25. září mezi rizikové oblasti. Návštěvník, který nemá výjimku a neprokáže se negativním testem na covid-19, musí na 14 dnů do karantény. Čeští pendleři mají od bavorské vlády výjimku.

"Vylučuji, že by mohlo dojít k uzavření hranic," řekl Babiš. Ani podle Södera to není v plánu. "Učinili jsme celou řadu důležitých kroků, která mají rozšiřování pandemie zabránit. Jde nám především o to, abychom zachovali funkční ekonomiku, hospodářské podniky, školy a mateřské školy. Dobré je, že otevřené hranice jsou na obou stranách doprovázeny analogickými a velmi podobnými opatřeními. Pro nás je důležité, aby i lidé z Česka mohli přijíždět. Máme celou řadu zaměstnanců z Česka, kteří pracují zejména ve sféře ochrany zdraví a medicíny," poznamenal bavorský premiér.

Podle Babiše politici řešili také problematiku islámského terorismu, v Evropě se v posledních dnech stalo několik útoků. Je nutné zastavit ilegální migraci, řekl český premiér. Södera také požádal o spolupráci na modernizaci železnic, zrychlení vlakového spojení mezi Prahou a Mnichovem a navýšení kapacity přepravy osob i zboží mezi Karlovarským krajem a Bavorskem. Zlepšilo by to podle něj ekonomickou spolupráci.

Rozvíjet by se měla i spolupráce Prahy a Mnichova ve vysokorychlostních sítí 5G. Už v únoru podepsali zástupci obou zemí deklaraci o takzvaném 5G koridoru, který by se měl podle dnešního Babišova vyjádření stát novým pilířem česko-bavorské spolupráce v oblasti nejnovějších technologií. 5G sítěmi budou nepřetržitě pokryty všechny dopravní cesty, tedy dálnice a železnice, mezi Prahou a Mnichovem včetně transevropských dopravních sítí. Projekt by měl zlepšit přepravu lidí a zboží, ale také přístup veřejnosti k vysokorychlostním sítím jako takovým, což v praxi mimo jiné zvýší dostupnost a zájem o mobilní data.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtman Schrek se pozastavuje nad efektem antigenních testů

02.12.2020 17:25 Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO) postrádá uspokojivou odpověď na otázku, jaký…

Cesta Nejedlého podle senátního výboru porušila zásady jednotné politiky

02.12.2020 17:20 Cesta prezidentova poradce Martina Nejedlého do Moskvy byla podle senátního zahraničního výboru…

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

02.12.2020 17:15 Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou…

Lidovecká senátorka Seitlová vyzvala inspekci, aby zvážila uzavření…

02.12.2020 17:12 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) by podle místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama