Běloruskou vlajku vyvěsily i některé pražské městské části

Historická běloruská vlajka s rudým pruhem uprostřed dvou bílých vodorovných pásů od dnešního dne vlaje před radnicí Prahy 12. Vyvěsili ji tam radní. Od středy 19. srpna je i na budově úřadu Prahy 6. V předchozích dnech vlajku vyvěsil i Senát na Valdštejnský palác v Praze či radní na pražském magistrátu a v Praze 7 a 10.

Demonstrace na podporu Bělorusů
doporučujeme

"Vyvěšením vlajky Běloruska jsme chtěli vyjádřit solidaritu s protestujícími za svobodu a demokracii. Nemůžeme tolerovat jakékoli násilí proti demonstrantům, natož brutální policejní zásah," uvedl starosta městské části Praha 12 Jan Adamec (Piráti).

Symbolickým gestem se k podpoře Bělorusů přihlásila i radnice Prahy 6. Za důvod označila podle informací na webu mimo jiné část historie městské části, kdy v meziválečném období byla Praha 6 místem, kam se uchylovali emigranti ze zemí Sovětského svazu, včetně běloruských.

V Praze 8 vlajku podle opozičních Pirátů vedení radnice vyvěsit neplánuje. "Starosta naší městské části Ondřej Gros (ODS) oznámil, že vlajku na podporu svobodného Běloruska nevyvěsí. Symbolicky tak běloruskou červenobílou vlajku, tedy symbol opozice a vzdoru vůči režimu a zároveň odkazující na pokus Běloruska vyhlásit nezávislost, vyvěšujeme na budovu Libeňského zámečku alespoň prostřednictvím Photoshopu," uvedli Piráti Prahy 8 na svém webu.

Nepokoje v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách. Úřady vyhlásily výrazné vítězství Alexandra Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Značná část obyvatel ale považuje výsledky za zfalšované a začala proti nim demonstrovat. Lidé v ulicích dál žádají jeho odchod i přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům v minulých dnech.

Historická zástava Běloruska má podobu červeného pruhu uprostřed dvou bílých pásů a je spjata se vznikem Běloruské lidové republiky v roce 1918, tedy s obdobím před začleněním země do Sovětského svazu. Nyní je tato vlajka v Bělorusku viditelnou součástí masových protestů proti průběhu nedávných prezidentských voleb v zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 21:04 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Vedení Prahy chce zastoupení v Ústředním krizovém štábu

20.09.2020 20:30 Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním…

Babiš vystoupí s projevem v televizi. Chci říct něco důležitého, avizoval

20.09.2020 18:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve 20:00 vystoupí s televizním projevem. Řekl to dnes ve svém…

Jaké téma odlehčí vypjatá jednání? Tour a cyklistika jsou ideální, říká…

20.09.2020 17:30 ROZHOVOR - Sáhl po mobilu a okamžitě na něm vyťukal blahopřejnou zprávu svému slovinskému protějšku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama