Česká pomoc by mohla do Řecka odjet do konce týdne. Poslanci se přeli kvůli uprchlíkům

Česká humanitární pomoc by mohla odjet do Řecka do konce týdne. Poslancům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Řecko čelí náporu migrantů na hranici s Tureckem potom, co jim Ankara přestala minulý týden bránit v cestě do Evropské unie. Sněmovna v závěrečném usnesení odsoudila porušování starší migrační dohody mezi unií a Tureckem ze strany Ankary a podpořila řeckou snahu o ochranu vnější schengenské hranice. Situací se budou odpoledne zabývat na mimořádné schůze ministři vnitra členských zemí EU.

Jan Hamáček
doporučujeme

"Řecká strana odsouhlasila materiál, který potřebuje a který je ochotna si převzít," uvedl Hamáček. Materiál pochází ze zásob hasičů. Ministr zopakoval, že Česko nabídlo Řecku také okamžitou finanční pomoc jeden milion eur (asi 25,5 milionu korun). Může také nabídnout dalších 20 policistů do Evropské pohraniční služby Frontex k nynějším 18. "Česká republika udělá maximum pro to, aby se neopakovala migrační krize z roku 2015," dodal Hamáček.

Sněmovna v usnesení podpořila snahu vlády nabízet humanitární, personální, finanční a technickou pomoc zemím, do nichž směřuje prvotní migrační vlna. Postavila se také za návrh na zvýšení objemu peněz na ochranu vnějších hranic unie a vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby jej při vyjednávání o víceletém unijním rozpočtu podpořil. Český kabinet dolní komora vyzvala také k tomu, aby podnítila nová jednání o funkčních opatřeních k ochraně vnějších hranic schengenského prostoru.

Poslanci o situaci na řecko-turecké hranici debatovali zhruba 2,5 hodiny. "Turecko zcela otevřeně doprovází migranty na hranice s Řeckem a tím destabilizuje a ohrožuje celou Evropskou unii," uvedla Jana Černochová (ODS). Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček označil migrační vlnu za útok. "V Řecku, na turecko-řecké hranici, se v současné době možná bojuje o budoucnost Evropské unie a třeba i České republiky," prohlásil.

Diskusi vyvolaly příspěvky některých zástupců SPD, když kvůli migraci kritizovali Evropskou unii. "Evropská unie tu migraci podporuje, že vydává karty nabité penězi imigrantům," řekl předseda poslanců SPD Radim Fiala. Podle šéfa hnutí Tomia Okamury je migrační politika dílem EU. "Hodně strašíte lidi a hodně si vymýšlíte a hodně šíříte nepravdivé informace," reagoval poslanec ANO Jaroslav Bžoch.

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová a ANO Helena Válková soudí, že diskusi chybí humanitární rozměr, když na severu Sýrie a na řeckých ostrovech jsou v táborech statisíce uprchlíků. Z jejich iniciativy se dostal do sněmovního usnesení bod, že se při řešení migrační krize nemá na lidský rozměr zapomínat, přičemž pomoc by měla směřovat zejména nejzranitelnějším skupinám lidí, tedy dětem, ženám a starším lidem.

U tureckých hranic s Řeckem je podle Hamáčka nyní 10.000 až 15.000 migrantů. Jde podle něho zejména o Íránce, Iráčany, Pákistánce a Afghánce. "Nejedná se o migraci ze Sýrie, syrsko-turecká hranice je uzavřena," uvedl.

Zástupci unijních vlád budou odpoledne v Bruselu hledat cesty, jak Řecku pomoci a jak přesvědčit Ankaru, aby se vrátila k dodržování migrační dohody s Bruselem z roku 2016. Turecko se v ní zavázalo zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z EU. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to však zatím odmítá.

Šéfové tří hlavních unijních institucí v úterý při návštěvě jihoevropské země zdůraznili, že ochrana hranic je zodpovědností celého evropského bloku, a slíbili Aténám pomoc 700 milionů eur (asi 18 miliard korun).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maturity podle Babiše nejsou nutné, protože je nevyžadují zaměstnavatelé

07.03.2021 18:53 Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou pomůže…

Policie zadržela poslance Lubomíra Volného, už je opět na svobodě

07.03.2021 17:43 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný byl po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zadržen policií.…

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama