Česká vláda měla podle Babiše prosadit v EU pozdější termín zákazu spalovacích motorů

Česká vláda měla podle předsedy opozičního ANO Andreje Babiše prosadit v Evropské unii pozdější termín zákazu spalovacích motorů. Postup kabinetu označil za skandální a na twitteru dnes uvedl, že bude žádat vysvětlení od premiéra Petra Fialy (ODS). Podle Fialy ale kabinet dosáhl zmírnění dopadů zákazu na Česko.

Babiš mohl ještě jako premiér vyjednat pro Česko lepší podmínky sám, napsal Fiala na twitteru. Státy EU se dnes nad ránem shodly na klíčových návrzích pro splnění klimatických cílů pro rok 2030. Ministři životního prostředí po více než patnáctihodinovém jednání podpořili reformu trhu s emisními povolenkami či normu, která prakticky znemožňuje prodej nových aut se spalovacími motory od roku 2035.

"Nejen, že se nám nepodařilo vylobbovat pozdější zákaz spalovacích motorů než v roce 2035, ale naši vyjednávači ani nepatřili do tábora zemí, které podporovaly pozdější termín, tedy rok 2040," komentoval jednání Babiš. "Budu od pana premiéra požadovat vysvětlení," doplnil.

"Česká republika byla po celou dobu jednání proti konci spalovacích motorů s emisemi. Většina států však měla opačný názor. Prosadili jsme alespoň takové podmínky, které nám umožní dopady tohoto opatření na české občany a český průmysl co nejvíce omezit," reagoval na Babišovu kritiku Fiala. Navíc měl podle něj Babiš sám šanci, dohodnout v unii pro Česko jiné termíny. "Bývalý premiér mohl pro ČR vyjednat lepší podmínky Green Dealu. Kdyby chtěl, mohl ho i vetovat. Nikdy to však neudělal," sdělil.

"Není pravda, že Česko prohrálo debatu o spalovacích motorech," nesouhlasí s Babišovou kritikou předseda lidovců Marian Jurečka. "V roce 2026 se nástup elektromobility vyhodnotí a nebudou zakázané spalovací motory po roce 2035. Jen musí spalovat klimaticky neutrální palivo - syntetické. Pro Česko příležitost vývoje nových řešení," doplnil.

Kvůli chystaným omezením navíc EU poskytne státům finanční kompenzace. "Současně se nám podařilo dojednat pro český průmysl a domácnosti přes 1200 miliard korun na spravedlivou transformaci ČR směrem k nízkoemisní ekonomice. To znamená, že budeme mít dostatek financí na investice a modernizaci, ale také na pomoc pro nejohroženější skupiny obyvatel," sdělila dnes v tiskové zprávě ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Šéf ANO se kriticky vyjádřil také k chystané reformě trhu s emisními povolenkami. "Česko navíc souhlasilo i se zařazením budov do systému emisních povolenek, což znamená další zdražení vytápění budov pro domácnosti," uvedl. Kvůli zpoplatnění emisí z vytápění budov či dopravy se však dnes ministři životního prostředí států EU shodli na vzniku fondu, který má růst nákladů lidem kompenzovat. Ve fondu má být 59 miliard eur (1,45 bilionu korun) na období let 2027 až 2032. Objem fondu patřil k hlavním sporným bodům jednání. Konečný kompromis přinese podle Hubáčkové českým domácnostem ohroženým energetickou chudobou celkem 35 miliard korun.

Unie by podle klimatického závazku měla do roku 2030 snížit své celkové emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Konečnou podobu všech norem budou členské státy dojednávat s Evropským parlamentem během půlročního českého předsednictví EU, které začíná v pátek.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

Stav Fica je po atentátu stabilizovaný. Komunikuje a zlepšuje se

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden, stabilizovaný. Předseda vlády komunikuje a klinicky se zlepšuje. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy