Česká vláda projedná dary mezinárodním institucím za desítky milionů

Česko by mělo do konce roku darovat vybraným mezinárodním organizacím a institucím 37,24 milionu korun. Příslušný návrh ministerstva zahraničí projedná v pondělí vláda. Navržené dary vycházejí z Koncepce zahraniční politiky ČR schválené v roce 2015 a podle ministerstva zahraničí jsou významným nástrojem pro prosazování cílů české zahraniční politiky.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Podle návrhu ministerstva zahraničí by se měly finanční dary rozdělit mezi 48 organizací a institucí. Poskytnutí daru podle předkládací zprávy vychází z politických rozhodnutí jednotlivých členů vlády a je vázáno na projekty, které souvisejí s národními zájmy Česka.

Nejvyšší dar ve výši 5,35 milionu korun by měl jít do svěřenského fondu NATO, který slouží k posílení spolupráce s kandidátskými a partnerskými zeměmi aliance. Pět milionů korun by podle návrhu ministerstva zahraničí měl dostat rakouský Institut humanitních věd (IWM), na jehož podpoře se Česko a Rakousko dohodly v roce 2017. Peníze by měly jít zejména na podporu výzkumu díla českého filosofa Jana Patočky, především jeho prací týkajících se Evropy.

Materiál počítá i s darováním 2,5 milionu korun Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) s cílem podpořit aktivity v oblasti digitalizace, stejná částka má jít i pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii. Dvoumilionový dar by měl jít pro Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva, 1,75 milionu korun by měla dostat mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která monitoruje situaci v konfliktních oblastech na východě Ukrajiny. Menší příspěvky směřují například pro svěřenský fond, který se zabývá odminováním v oblasti bývalé Jugoslávie, nebo na stipendia Rádia Svobodná Evropa pro novináře z Ruska a balkánských zemí.

Česko poskytuje dary mezinárodním organizacím a institucím každoročně. Loni na tyto účely vyčlenilo 24,53 milionu korun. Peníze na poskytnutí darů čerpá ministerstvo zahraničí ze svého rozpočtu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Ihned přijměte dětské uprchlíky." Hamáček dostal ostrý dopis od Pražských…

12.11.2019 17:37 Aktualizováno Členky spolku Pražské matky vyzvaly dnes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl…

Porostou v ČR daně? Senát o sporném balíčku rozhodne zřejmě do Mikuláše

12.11.2019 13:41 Senát o vládním návrhu na zvýšení daní rozhodne pravděpodobně do Mikuláše. Daňový balíček musí…

Výročí "sametu" je za dveřmi. Zeman bude slavit 16. listopadu v Bratislavě

12.11.2019 13:11 Prezident Miloš Zeman vzpomene na výročí pádu komunismu 16. listopadu v Bratislavě společně se…

Topolánek, Bartoška a další. Bohatý nepřítel Babiše slavil

11.11.2019 22:14 Aktualizováno Bývalý šéf ČEZu Martin Roman uspořádal oslavu svých padesátých narozenin. Navzdory tomu, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama