Česko proti Erdoganovi: Sněmovna se chystá odsoudit tureckou ofenzivu v Sýrii

Sněmovní strany se chtějí dnes zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii, kterou odsuzují. Novinářům to před začátkem jednání řekli jejich představitelé. Poslanci by měli situaci v Sýrii probrat poté, co projednají zákony vrácené ze Senátu. Shodlo se na tom podle informací ČTK vedení dolní komory.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Miroslav Kalousek
doporučujeme

TOP 09 současně žádá vládu, aby na jednání Evropské rady prosazovala jednoznačné stanovisko k ukončení bojů s využitím "veškerého politického a ekonomického potenciálu Evropské unie".

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek novinářům řekl, že na dnešním jednání o Sýrii se shodlo sněmovní grémium. "Nechceme soutěžit o to, kdo přichází s touto iniciativou," řekl. Totéž platí i o usnesení, které vznikne. TOP 09 trvá na tom, aby nebylo alibistické. Dosavadní výzvy k ukončení bojů a stažení tureckých vojsk předsednictvo TOP 09 označilo ve svém usnesení za nedostatečné.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan doufá, že názory vládních i opozičních poslanců by mohly být jednotné. V Sýrii se podle něj dějí zvěrstva, která mohou být nazývána válečnými zločiny. "Je to příležitost pro českou politiku, abychom ukázali jednotný postoj," konstatoval. STAN podporuje kroky, které v případu činí ministr zahraničí, Česko by se mělo vážně zabývat otázkou ekonomických sankcí, dodal.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že vláda v minulém týdnu v otázce postupu Turecka tápala. "Budu požadovat, aby se Sněmovna usnesla ve smyslu odsouzení turecké invaze," uvedl. Jednat by se podle něj mělo o možném uvalení sankcí na Turecko. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že se situace dotýká bezpečnosti Česka. "Je potřeba, aby ostatní státy NATO a státy EU postupovaly jasně a srozumitelně a Turecku daly najevo, že překračuje věci, které považujeme za rozumné a přijatelné," řekl.

Situací by se měly zabývat i sněmovní výbory. STAN chce iniciovat zasedání zahraničního výboru, předseda lidoveckého klubu Jan Bartošek navrhuje společné jednání výborů pro obranu a bezpečnost. Výbory by se podle něj měly seznámit s obsahem rozhovoru premiéra Andreje Babiše (ANO) s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, po kterém Babiš na konci září podpořil plán na vytvoření bezpečnostní zóny pro uprchlíky. Babiš později vysvětlil, že byl pouze pro plán na zajištění lepšího života až pro dva miliony uprchlíků doma v Sýrii.

Předseda evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) chce na středečním jednání výboru jasně vymezit Babišův mandát v otázce Sýrie pro nejbližší jednání Evropské rady. Chce prosadit, aby Babiš v EU usiloval o vytvoření unijních ekonomicko-politických opatření, které donutí Turecko operaci zastavit. Sněmovna by se podle představ lidovců měla dnes zasazovat o koordinaci kroků s NATO a OSN, podpořit embargo na vývoz zbraní do Turecka a distancovat se od Babišovy podpory bezpečnostní zóny.

Na návrhu usnesení pro dnešní jednání Sněmovny se pracuje napříč stranami, uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. "Sněmovna by měla najít autoritativní politické stanovisko," řekl. Místopředsedkyně poslanců ČSSD Kateřina Valachová řekla, že postoj strany je jednoznačně odsuzující.

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že agresi Turecka nelze omlouvat žádným argumentem. Strana požaduje vyloučení země z NATO. "Za situace, kdy je Turecko člen NATO, tak tam nemůže být ČR," konstatoval. Unie by podle představ SPD měla zastavit veškeré platby ze svého rozpočtu, které směřují do Turecka.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Tajemství, o kterém roky nikdo nevěděl. Havel přiznal svou největší chybu.…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Česko má za sebou oslavy 30 let od revoluce, a při této příležitosti si připomnělo nejen…

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama