ČSSD ve vládě navrhne bonus 250 korun za den pro lidi v karanténě

ČSSD dnes ve vládě navrhne, aby lidé v karanténě dostávali k náhradě mzdy navíc 250 korun za den. Bonus by jim vypláceli zaměstnavatelé, a to nejvýš za deset dnů. Částka by se jim pak odečetla ze sociálních odvodů. Na tiskové konferenci ČSSD to dnes řekl její předseda a vicepremiér Jan Hamáček. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) je návrh zákona hotový. Bonus by měli dostávat ti, kteří mají nemocenské pojištění. Ministři už o covidové nemocenské jednali, na řešení se nedohodli.

Někteří ekonomové, odborníci na sociální problematiku i odbory upozorňují na to, že se lidé v poslední době nechtějí nechat testovat, aby případně nemuseli do izolace. Nakažení pak nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Důvodem je podle expertů nízká nemocenská. Činí 60 procent základu výdělku. V prvních dvou týdnech ji pracovníkům poskytuje zaměstnavatel.

"Lidé z nějakých důvodů buď neuvádí kontakty, nebo se snaží zamlčet, že mají potíže... Nástup do karantény znamená velký propad příjmů," uvedl Hamáček. Podle něj nakažení hlásí v průměru 0,7 kontaktu. Podle vicepremiéra pak testování a trasování nefunguje.

Podle návrhu by zaměstnavatel pracovníkovi v karanténě platil k šedesátiprocentní náhradě mzdy ze základu výdělku ještě 250 korun na den. Částku by poskytoval po deset dnů, pracovník by tak mohl dostat navíc 2500 korun. Tak dlouho totiž oficiálně karanténa kvůli covidu trvá. Vyplacený bonus by se pak firmě odečetl ze sociálních odvodů.

Zaměstnanec s minimální mzdou by podle vicepremiéra v karanténě proti čistému výdělku ztratil 41 korun. "U vyšších mezd budou ztráty vyšší, ale jde hlavně o řešení problému lidí s nízkým rozpočtem," řekl Hamáček.

O posílení motivace lidí k testování a trasování jednala vláda už loni. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak několika ministrům v polovině prosince uložil, aby se na řešení dohodli. Shoda se nenašla. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by vyšší náhrada pro lidi s covidem byla nespravedlivá a neetická vůči pacientům s rakovinou a dalšími chorobami.

Hamáček vyšší nemocenskou u covidu za zvýhodnění nepovažuje. "Jsme v kritické situaci a potřebujeme čísla (nakažených a hospitalizovaných) stlačit, aby opatření fungovala. Je to nástroj boje proti epidemii," uvedl vicepremiér.

Podle šéfky resortu práce by při 50.000 lidí v karanténě měsíční výdaje činily 125 milionů korun. "Jsme ochotni o částkách jednat. Je to ale velmi levná cesta, když se podíváme na miliardové kompenzace při uzavírání," řekla Maláčová. Podle ní by se bonus mohl využívat i při karanténě kvůli jiným nákazám.

Bonus by dostávali lidé s nařízenou karanténou, na kterou by měli e-neschopenku. Zatím není jasné, zda by ho měli i nakažení a zda by ho dostávali také jen deset dnů. Maláčová uvedla, že návrh zákona její úřad předloží dnes. Chtěla by o něm diskutovat dnes ve vládě.

Hospodářská komora minulý týden uvedla, že navýšení nemocenské pro lidi s covidem a v karanténě by podle Hospodářské komory neúměrně zatížilo firmy. Musel by se na něm podílet stát. Podnikatelé poukazují také na to, že už nemají peníze na nové výdaje, u kterých by na kompenzaci pak museli čekat.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy