Do Německa s karanténou? Zvažuje se vyřazení Česka ze seznamu bezpečných zemí

Německo zvažuje, že by lidé z Prahy či celé České republiky museli při příjezdu do pětidenní karantény. Radiožurnálu to dnes řekl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek. Německé ministerstvo zahraničí ČTK dnes sdělilo, že epidemickou situaci v Česku intenzivně sleduje. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka doporučuje, aby lidé plánující cesty Německa měli pro příští dny vývoj v Česku na paměti.

Státní hranice České republiky
doporučujeme

"Máme zatím s ohledem na nárůst v posledních několika málo dnech informaci z Německa, že tam zvažují – to podtrhuji, není to ještě zdaleka rozhodnuto – že by buď celou Českou republiku, nebo Prahu dali do nějakého režimu, kdy by byla potřeba pětidenní karanténa, případně v kombinaci s testem," řekl Českému rozhlasu náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

"Německé ministerstvo zahraničí intenzivně sleduje epidemickou situaci také v České republice. Hodnocení rizikových oblastí se aktualizuje týdně. Okamžité zařazení celé země či regionu na seznam dochází, pokud je to bezprostředně nezbytné," uvedlo německé ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK. Německé diplomatické zdroje ČTK nicméně sdělily, že Česko ještě nedosáhlo hranice k zařazení na seznam rizikových oblastí. Činí 50 nakažených za 100.000 obyvatel za sedm dní.

Pokud by se toto číslo naplnilo, není ještě automatické, že je země zařazena do rizikové oblasti, ale je to pravděpodobné. Řada významných evropských oblastí už takto v Německu klasifikována je či byla, sdělil ČTK český velvyslanec v Německu Kafka. "Doufám, že nebude působit jako šíření zbytečných obav, když řeknu, že toto je třeba mít na paměti při plánování programu pro nejbližší dny a možné cesty do Německa," dodal.

Dění v Česku během prázdnin sledovaly vedle německých úřadů také německá média. O letním Česku jako paralelním světě k Německu psal v srpnu lifestylový portál Noizz. Uvedl, že život v Praze se s výjimkou povinných roušek v metru a poloprázdných ulic odvíjel tak, jako by žádný koronavirus neexistoval. "V tramvajích a autobusech nikdo nenosil roušky," uvedl portál. Dodal také, že bylo pěkné po tak dlouhé době vidět zástupy bezstarostných lidí na večírcích, i když to bylo také zarážející. Za příklad web označil diskotéku Karlovy Lázně, kde u vstupu byla dlouhá fronta. "Večírky v době koronaviru? V Berlíně nemyslitelné. V Praze od června opět běžné," dodal portál.

O tom, že v Česku panuje zdání, že koronavirus je minulostí, psal před asi deseti dny také německý deník Bild. Poznamenal, že v Německu se to rychle rozkřiklo, takže Němci vyrazili za večírky do Prahy.

Německá média také zaujalo ohnisko nákazy v podobě pražského klubu Techtle Mechtle, s nímž je spojováno na 250 infikovaných.

Česko podle vývoje nákazy v poslední době považuje za rizikovější Francii, uvedl náměstek. "Budeme ode dneška důrazně varovat a nedoporučovat cesty do Francie s tím, že v krátké době se může Francie dostat mimo náš zelený seznam," uvedl. Ministerstvo zdravotnictví by dnes s účinností od 14. září mělo vyřadit z českého "zeleného seznamu" autonomní oblast Kanárské ostrovy, pro kterou platí výjimka z režimu nařízeného pro Španělsko.

Zelená barva značí na tzv. mapě cestovatele nízké riziko infekce. Nic na zařazení do zeleného seznamu by se nemělo měnit od 7. září ani u Chorvatska. "Včera (ve čtvrtek) jsme se dohodli, že Chorvatsko ponecháváme na našem zeleném seznamu. Budeme samozřejmě tu situaci nadále sledovat, ale zatím to riziko tam není nějak výrazně větší," řekl Smolek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama