Důvěra v instituce vzrostla. I díky smrti Karla Gotta

Důvěra lidí v Česku v ústavní instituce v říjnu proti září výrazně vzrostla. Nejvýrazněji stoupla u Senátu a hejtmanů. Nejvíc lidé věří starostům a obecním zastupitelstvům, znatelně se ale zvýšila také důvěra v prezidenta, vládu, Sněmovnu a krajská zastupitelstva. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Co je příčinou plošného vzestupu důvěry k ústavním institucím, je obtížné určit, nelze vyloučit ani variantu náhodného výkyvu, uvedlo CVVM. "Jako možné vysvětlení daného posunu se pak může nabízet jisté uvolnění napětí v souvislosti s ukončením trestního stíhání premiéra (Andreje Babiše) v kauze Čapího hnízda, jež dlouho zatěžovalo politickou situaci v zemi, a do výsledku výzkumu se také mohla výrazněji promítnout specifická atmosféra a situace, která se vytvořila v souvislosti s úmrtím a pohřbem (zpěváka) Karla Gotta," doplnili autoři průzkumu.

Důvěra v Senát proti září vzrostla o devět procentních bodů na 40 procent a dostala se na nejvyšší úroveň od počátku zjišťování pro horní komoru v roce 1997. Na dosavadní maximum z hlediska důvěry se posunuli také hejtmani, starostové a obecní zastupitelstva. Hejtmanům v říjnu věřilo 49 procent lidí proti 41 procentům v září, důvěra ve starosty se zvedla ze 66 na 70 procent a v obecní zastupitelstva ze 64 na 69 procent.

Padesátiprocentní důvěra pro vládu představuje nárůst o šest procentních bodů a nejlepší výsledek v jejím funkčním období a také od května 2010, kdy úřednický kabinet vedl Jan Fischer. Tomuto výsledku se rovněž několikrát přiblížila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v předchozím volebním období.

U Poslanecké sněmovny, které důvěra stoupla také o šest procentních bodů na 40 procent, je nynější hodnota nejvyšší od února 1993, kdy jen krátce po vzniku samostatné ČR tehdejší České národní radě věřilo 46 procent občanů. Důvěra krajským zastupitelstvům se zvýšila rovněž o šest procentních bodů na 51 procent a dosud nejvíc se přiblížila maximu 52 procent z listopadu 2004, kdy se průzkum odehrál krátce po krajských volbách.

Důvěra v prezidenta vzrostla ze zářijových 49 procent na 56 procent v říjnu. Podle CVVM byl srovnatelný výsledek naposledy zaznamenán loni v prosinci a předtím v období okolo prezidentských voleb v lednu až březnu 2018.

S politickou situací bylo v říjnu spokojeno 23 procent občanů, tedy stejně jako v září. Nespokojenost vyjadřovalo 39 procent. V průzkumu mezi 5. a 20. říjnem odpovídalo 1021 lidí ve věku od 15 let.

 

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

Více souvisejících

Senát ČR Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy