Epidemie byla testem. Vláda v zásadních věcech neselhala, tvrdí Zaorálek

Epidemie koronaviru byla podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) testem, v němž vláda v zásadních věcech neselhala. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) byla přijatá opatření v souladu s ústavou. Ministři to dnes uvedli při sněmovní debatě o postupu vlády během epidemie, kterou si vyžádala opozice.

Lubomír Zaorálek
doporučujeme

"V základní věci jsme neselhali," hájil Zaorálek rozhodnutí vlády omezit volný pohyb lidí a uzavřít školy a další veřejné prostory včetně stravovacích zařízení. Podle ministra bylo jasné, že přijímání opatření nebude dokonalé. Bylo ale nutné "zabránit všemi prostředky tomu, aby se virus šířil", uvedl Zaorálek. Podle něj vláda dala na rady odborníků, rozhodnutí byla učiněno správně a "měli jsme i trochu štěstí".

Zaorálek připustil, že přijatá opatření měla tvrdý dopad na ekonomiku, která se bude vzpamatovávat pozvolna.

"Naše opatření jsou zcela v souladu s ústavou," obhajoval přijatá omezení Vojtěch. Poukázal na to, že podle zákona má jeho úřad právo zakázat provozování stravovacích služeb. Podle Vojtěcha nelze hodnotit postup v ČR bez přihlédnutí k situaci v dalších zemích. Jako příklad uvedl Švédsko, kde opatření nebyla tak restriktivní, ale znamenala 4500 obětí koronaviru, zatímco v Česku jich je 324.

Ministr připustil, že informovanost o přijatých opatřeních měla dílčí vady, nyní se však prý už komunikace výrazně zlepšila. "Pojďme dokončit rozvolňování tak, jak máme naplánováno," vybídl ministr.

Poslanec ODS Pavel Žáček kritizoval projekt takzvané chytré karantény, který má umožnit odhalení, od koho se jednotliví lidé nakazili. Podle poslance byl projekt připravován nekoordinovaně a je poznamenán snahou propojit různorodé informační systémy. Žáček se obává, že není dostatečně zajištěno, že poskytnuté osobní údaje nebudou zneužity ke komerčním účelům.

Poslanec ODS Petr Beitl vyzval vládu, aby realizovala nákupy ochranných pomůcek před možnou druhou vlnou epidemie. "Prosím, dělejte ty nákupy a plňte ty sklady tak, aby se aspoň část toho zboží dostala zase do těch regionů na ty polikliniky, do ambulancí a lékaři nemuseli ty rukavice shánět jako za komunistů před Vánocemi banány," uvedl Beitl.

Sněmovna by podle Terezy Hyťhové (SPD) měla vyzvat vládu, aby ministerstvo školství do konce srpna připravilo pro školy krizový manuál, v němž by stanovilo jednak dopručující a jednak právně závazná opatření pro případ další epidemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko má podle Babiše zájem o normální vztahy s Ruskem

08.07.2020 16:52 eská republika má zájem o normální vztahy s Ruskem, velmi zodpovědně proto přistupuje ke vzájemným…

Opozice tepe vládu kvůli rozpočtu. Kalousek mluvil o podvodu, Fiala o…

08.07.2020 16:45 Opozice ve Sněmovně při dnešním schvalování prohloubení schodku letošního rozpočtu na půl bilionu…

Babiš: Varoval bych před katastrofickými scénáři

08.07.2020 15:51 Souhrnná data z ekonomiky naznačují, že je třeba počítat s jejím poklesem. Řekl to dnes ve Sněmovně…

MZV: Česko chtělo problémy řešit, z Ruska nevidí odezvu

08.07.2020 15:37 Česko chtělo problémy ve vztazích s Ruskem řešit konzultacemi, ale nevidí na druhé straně odezvu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy