Filip se Zemanem probírali Petříčkova slova o Izraeli

Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednal o zahraniční politice, zejména o aktivitách Izraele. "I přes rozdílný pohled na situaci na Předním východě jsme došli ke shodě, že ministr zahraničí Tomáš Petříček nereprezentuje jednotnou zahraniční politiku České republiky," řekl ke schůzce Filip ČTK.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Komunisté Petříčka dlouhodobě kritizují. Zeman minulý týden o ministrovi zahraničí uvedl, že ho zklamal, protože nepřerušil kontakty s Miroslavem Pochem, jehož kandidaturu do čela české diplomacie prezident před dvěma lety odmítl. Nelíbilo se mu ani to, že Petříček a jeho předchůdci v článku zveřejněném v sobotu v deníku Právo kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu, záměr by podle nich byl porušením mezinárodního práva.

V MfD Zeman minulý týden také kritizoval nedávné Filipovo vyjádření o roli československých legionářů pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda. Filip v rozhovoru mimo jiné pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku k souhlasu se stavbou pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s ruskými bolševiky.

"Na dotaz pana prezidenta jsem vysvětlil mediální zkreslení mých slov pro ruské noviny k památníkům československých legií. Oba jsme se shodli na jejich významu pro založení Československa a pan prezident připomněl, že i jediný nacisty popravený předseda vlády v Evropě byl generál Eliáš který byl také legionář," uvedl Filip. Alois Eliáš byl předseda protektorátní vlády mezi léty 1939 a 1941. Nacisté ho popravili za jeho odbojovou činnost v roce 1942.

Se Zemanem probral Filip i úpravy rozpočtu a plán investic. "Shodli jsme se na potřebě podpory produktivních investic na řešení výhledu pro obnovu růstu české ekonomiky a pan prezident se vyjádřil k prioritám roku 2021," uvedl Filip.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel bývalý šéf KSČ Miloš Jakeš (†97). Jeho blízcí tajili úmrtí i pohřeb

14.07.2020 22:15 Aktualizováno Zemřel předrevoluční generální tajemník ústředního výboru KSČ Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let. Uvedla…

Facebook hrozí zrušením stránek SPD, Okamurovo hnutí se chce bránit

14.07.2020 14:19 Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia…

Babišovi rostou staronoví soupeři. Opozice se může spojit do dvou bloků

14.07.2020 12:35 Ačkoliv se to zdá ještě daleko, opozice se už pomalu a jistě připravuje na parlamentní volby 2021,…

Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

13.07.2020 20:06 Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor…

Související:

Právě se děje

Další zprávy