Hnutí STAN zahájilo volební kampaň. Symbolem je česnek, má vyhnat "upíry" z krajů

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má v podzimních krajských volbách ambici na zisk čtyř až pěti hejtmanů, členy chce mít ve všech zastupitelstvech v České republice. Na dnešním oficiálním zahájení kampaně v Dienzenhoferových sadech v Praze to řekl předseda STAN Vít Rakušan. Symbolem kampaně hnutí je česnek, na akci se mimo jiné podávala pomazánka nebo česneková polévka.

Vít Rakušan

Krajské volby se uskuteční společně s prvním kolem senátních voleb 2. a 3. října.

"Česnek má úžasnou schopnost léčit, uzdravovat, čistit. Máme pocit, že velká většina krajů v České republice skutečně potřebuje vyčistit, vyléčit. V některých pohádkách a legendách se říká, že česnek dokonce vyhání zlé duchy, slouží proti upírům a podobně. Myslím, že spojitost se Středočeským krajem by se dala nalézt i v této symbolické rovině - vyhnat už konečně ze Středočeského kraje duchy starých časů a začít ho řídit moderně," řekl Rakušan.

Hnutí často kritizuje současnou středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), proti které bude za STAN kandidovat starostka Mnichovic u Prahy Petra Pecková. Na závěr oficiálního zahájení kampaně si podporovatelé Starostů vzali stuhy s česnekem a živým řetězem obklíčili budovu Krajského úřadu Středočeského kraje naproti sadům.

"Doufáme a máme velké ambice na čtyři až pět hejtmanů a doufáme, že budeme zastoupeni ve všech zastupitelstvech. Ambice by měla mít i Česká republika, protože krajské volby mohou mít jedno velké kouzlo - mohou změnit atmosféru v České republice a náladu lidí. Lidé najednou mohou vidět, že tato země nepatří jedné firmě, jednomu muži, Agrofertu ani hnutí ANO. Věřím, že STAN k této změně atmosféry v naší zemi výrazně pomůže," dodal Rakušan. V současnosti má STAN jednoho hejtmana - Martina Půtu v Libereckém kraji, který bude lídrem tamní kandidátky.

Pecková uvedla, že Starostové chtějí přibližovat a otevírat kraje lidem, být transparentní a sdílet informace. Kandidáti na hejtmana dnes po jednom představili programové priority hnutí, které se podle Peckové týkají všech krajů. Šlo například o dostupnost zdravotní péče, školství nebo dopravu.

Ve Zlínském kraji STAN povede do voleb poslanec a místopředseda hnutí Petr Gazdík, v Jihomoravském kraji předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Bývalý hejtman za ČSSD Josef Bernard bude za STAN kandidovat v Plzeňském kraji. V Karlovarském kraji kandidátku povede bývalý karlovarský primátor a současný zastupitel Petr Kulhánek, na Vysočině pak zastupitel a starosta Pacova Lukáš Vlček. V čele moravskoslezské kandidátky STAN bude dlouholetý starosta Horní Suché Jan Lipner, v Pardubickém kraji starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková.

V Jihočeském kraji bude lídrem starosta Lišova a krajský radní pro dopravu Jiří Švec, v Ústeckém bývalý starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák. Advokát a krajský radní pro oblast financí Rudolf Cogan povede STAN do voleb v Královéhradeckém kraji, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého a olomoucký zastupitel Josef Suchánek pak v Olomouckém kraji.

Hnutí chce investovat do krajských voleb 24 milionů korun, do senátních pak necelých osm milionů. "Skutečná částka poskytnutá kandidátům do kampaně se však bude odvíjet od počtu kandidátů, kteří postoupí do druhého kola. S dary počítáme nad rámec stanoveného rozpočtu. V tuto chvíli nejsme schopni vyčíslit přesnou částku, protože naši kandidáti nejsou vázáni povinností finančního vstupu pro účast na kandidátce, jako to bývá běžné u jiných politických uskupení," uvedli už dříve na dotaz ČTK Starostové.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Vláda v pondělí projedná rozpočet na příští rok se schodkem přes 376…

24.09.2021 11:45 Vláda v pondělí projedná návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 21:45 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů nezná ani TI

23.09.2021 15:32 Aktualizováno Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama