Kauza ROP Severozápad: Expolitik Leo Steiner vyzval kraje k vymáhání škody

Bývalý regionální politik a státní úředník Leo Steiner vyzval vedení Ústeckého a Karlovarského kraje k vymáhání škody v kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. V kauze podal státní zástupce obžalobu na 27 místních politiků a podnikatelů.

Steiner, Leo
doporučujeme

Steiner dříve pracoval na Úřadu regionální rady ROP Severozápad. V roce 2012 po odchodu z úřadu upozornil na možnou korupci související s ROP Severozápad a později podal kvůli údajným machinacím s evropskými dotacemi trestní oznámení. Dnes novinářům Steiner řekl, že chce přimět oba kraje, aby o vymáhání škody v kauze jednala zastupitelstva ještě před krajskými volbami. 

Steiner už v roce 2012 podal trestní oznámení kvůli podezření na předražení některých krajských zakázek. "Platit musí viníci, pokud někdo způsobí nějakou škodu, nechť ji zaplatí. Budu na zastupitelstvu v Ústeckém a Karlovarském kraji a byl bych rád, pokud by tam byl požadavek na vymáhání škody zařazen jako zvláštní bod programu," uvedl.

K zařazení bodu do programu potřebuje veřejnost 1000 podpisů před jednáním. Steiner věří, že to nebude nutné a iniciativu převezmou zastupitelé. "Spousta projektů byla předražena. Majetek organizované zločinecké skupiny, která stane před soudem, je veliký. Věřím, že se alespoň část z něj vrátí občanům," řekl. "Dopisem jsem vyzval vedení krajů včetně všech zastupitelů a ministryni financí, aby v kauze ROP Severozápad vymáhali škodu po vinících," uvedl.

ROP Severozápad provázely potíže od roku 2010. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech také téměř na dva roky pozastaven. EU vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun.

S vyšetřovateli spolupracuje jeden z obžalovaných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Mezi obžalovanými jsou ve své době vlivní podnikatelé Alexandr Novák či Daniel Ježek, tři bývalí hejtmani a úředníci. "Škoda byla vyčíslena na 14 miliard korun, tu škodu mají zaplatit viníci, nikoliv daňoví poplatníci," uvedl Steiner.

Osoby v tomto případě policie začala stíhat kvůli poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš je překvapen rozhodnutím Řecka o povinných testech, zasedne krizový…

11.08.2020 14:27 Aktualizováno Premiéra Andreje Babiše (ANO) překvapilo řecké rozhodnutí zavést povinné testy na covid-19 pro…

Schillerová další sazby daně kvůli nepřehlednosti nechtěla. Teď otočila

11.08.2020 13:40 Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla návrh komunistů, kteří tolerují současnou…

Pompeo v Česku. Babiš chce jednat hlavně o obchodu a boji s koronavirem

11.08.2020 13:34 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za prioritu svého středečního jednání s americkým ministrem…

Priority rozpočtu 2021: Růst důchodů, investice a konec superhrubé mzdy,…

11.08.2020 12:12 Aktualizováno Za priority rozpočtu na příští rok, o kterém dnes bude jednat s ministryní financí Alenou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama