Soumrak politických stran? Některým členů ubývá, jiné rostou jen pomalu

Z aktivní politické účasti se stává v Česku rarita. Tradičním stranám zvoní umíráček a po tisícovkách je opouští členská základna, zatímco nové partaje se do náboru příliš nehrnou. Komunisté, kterým se po 30 letech od Sametové revoluce, podařilo získat nepřímý podíl na vládě, ztratili za posledních devět let až polovinu členů.

KSČM
doporučujeme

V loňském roce odešlo dalších 3000 komunistů, čímž se jejich řady smrskly na 31,5 tisíc. Potvrzuje se tak dlouhodobý trend, kdy se samotné meziroční úbytky pohybují v rozmezí dvou a půl až tří tisíc. Průměrný věk člena navíc po delší dobu činí 74 let. Tím KSČM také přichází o volební potenciál. Informoval o tom server E15.cz

„Komunistická strana je jednou z těch, které nemají velký potenciál nabírat nové voliče. Členská základna je proto pro komunisty stěžejní, protože dosavadní členové nabalují voliče z okruhu rodiny a dalších známých,“ řekl politolog Petr Just pro web E15. 

Ve srovnání s členským úbytkem je počet nově příchozích členů irelevantní. Například v loňském roce se KSČM rozrostla o pouhé dvě stovky nových komunistů. „Bohužel se setkáváme s tím, že řada sympatizantů do strany nevstoupí kvůli její minulosti a obavám o zaměstnání,“ konstatoval místopředseda strany Petr Šimůnek.

„Tradiční strany ztrácejí podporu a pro potenciální politiky tak znamenají menší šanci na zisk exekutivní funkce. A naopak nové a atraktivní strany nabírání členů většinou přísně regulují,“ vysvětlil politolog příčiny tohoto trendu.

Nejlépe se v rozšiřování své členské základny daří hnutí SPD, kdežto Piráti jsou na tom hůř. Ačkoliv chtěli do krajských voleb získat šest stovek lidí, přibylo jich cca 100. „Pandemie koronaviru nám zastavila náborovou kampaň, tak uvidíme, kolik lidí stihneme ještě přijmout. Stále máme ještě tři měsíce a zájemců se hlásí dost,“ neztrácel na optimismu šéf mediálního odboru Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamura v projevu před členy SPD opět napadl Evropskou unii

11.07.2020 15:15 Aktualizováno Předseda SPD Tomio Okamura opět zaútočil na Evropskou unii. Na dnešním celostátním grémiu hnutí v…

Problémů je celá řada, přiznal Jindrák. Dostal na starosti vztahy s Ruskem

11.07.2020 15:10 Česko-ruské vztahy se v poslední době zhoršily a nyní by se měly začít znovu obnovovat. Novým…

Odebírání podvodně získaných titulů? Návrh Pirátů zřejmě u vlády neprojde

11.07.2020 14:12 Snaha opozičních Pirátů o snazší odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů u kabinetu ANO…

Kolik bude stát český pavilon na Expo v Dubaji? MZV chce rozpočet zvýšit

11.07.2020 10:34 Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 by se měl zvýšit o 25,2 milionu korun kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy