Koronavirus je strašákem. Babiš zvažuje zákaz letů z Číny a vyslání speciálu

Premiér Andrej Babiš (ANO) zvažuje, že v pondělí navrhne vládě v souvislosti s obavou z šíření koronaviru dočasně zakázat veškeré lety z Číny do Česka. Při dnešní návštěvě Litvínova řekl, že pokud se do soboty nepodaří vyřešit návrat českých občanů z Číny, může je do vlasti dopravit vládní speciál.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

"Uvažuji o tom, že pokud se něco zásadního nestane, protože Evropa zatím není tak akční, tak bych navrhl vládě v pondělí, abychom dočasně zakázali veškeré lety z Číny," prohlásil předseda vlády.

Přímo v čínském městě Wu-chanu, epicentru současné nákazy novým typem koronaviru, pobývají i čtyři Češi. Dva z nich - studenti - podle českých úřadů požádali o evakuaci, další dva v nejlidnatější zemi světa žijí dlouhodobě a do Česka se vrátit nemíní.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se tento týden dohodl s Francií, že v nejbližší době zajistí jejich evakuaci spolu s francouzskými občany. Babiš uvedl, že se jedná i o další Čechy, kteří se kvůli problémům s rušením leteckých linek nemají jak dostat z Číny domů. "Pokud by to nebylo do soboty vyřešené, pošleme tam náš speciál," prohlásil dnes premiér.

"Stále čekáme na povolení čínských úřadů pro zahraniční speciály. Češi jsou v kontaktu s naším zastupitelským úřadem, naposledy dnes ráno, a jsou připraveni odjet na letiště, jakmile je zastupitelský úřad zavolá. Věříme, že to proběhne úspěšně do konce týdne," uvedlo na dotaz ČTK ministerstvo zahraničí.

Praha má s Čínou 12 spojení týdně, provozují je tři čínské aerolinie. Přímé spoje s pevninskou Čínou už zrušily třeba britská letecká společnost British Airways, německá Lufthansa a několik dalších asijských, amerických i evropských aerolinek.

Počet nakažených novým koronavirem podle posledních zpráv vzrostl na více než 7900. Z toho přes 7800 hlásí Čína, kde se koronavirus rozšířil už do všech regionů a provincií. Koronavirus si dosud vyžádal 170 obětí, všechny pocházely z Číny. Nákaza novým koronavirem se objevilo v dalších 19 zemích Z Evropy to jsou Francie, Německo a Finsko. V Česku se prověřovalo několik podezření, žádné se zatím nepotvrdilo.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezaměstnaní zřejmě nebudou muset na úřady práce osobně, návrh projedná…

07.04.2020 10:48 Nezaměstnaní lidé se patrně budou moci hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku, nebudou…

Foldyna vstoupil do poslaneckého klubu SPD

07.04.2020 10:09 Bývalý poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna vstoupil do poslaneckého klubu hnutí Svoboda a přímá…

ČSSD preferuje prodloužení nouzového stavu o měsíc. Promořování není na…

07.04.2020 08:52 Vládní ČSSD preferuje měsíční prodloužení nouzového stavu v Česku, je ale nakloněna kompromisu,…

Lidovci chtějí pro OSVČ na vedlejší činnost alespoň 12 500 korun

07.04.2020 08:44 KDU-ČSL chce příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na vedlejší činnost alespoň 12…

Související:

Právě se děje

Další zprávy