Krymští Tataři na Hradě? Paměť národa se omluvila, pak se vyjádřil Zeman

Prezident Miloš Zeman dnes prohlásil, že prokremelské krymské Tatary na Pražský hrad u příležitosti státního svátku 28. října nezval. Přišli tam podle něj jako doprovod Rusínů, kteří byli na oslavy vzniku samostatného Československa pozváni. Server Deník N ale dnes uvedl, že pozvánky z Hradu byly adresovány přímo členům prokremelského spolku.

Přidejte svůj názor 146 komentářů

Předávání státních vyznamenání (28. říjen 2019)
doporučujeme

Kolegium Paměti národa v dopisu nejvyšším představitelům Ukrajiny tento týden vyjádřilo zahanbení nad tím, že aktivisté ze spolku Kyrym birligi (Krymská jednota) byli na Hrad pozváni. Zemanovo chování označili v dopise adresovaném prezidentovi Volodymyru Zelenskému a premiérovi Oleksiji Hončarukovi za nemravné.

Krymští Tataři na konci října zveřejnili fotografie z recepce konané na Pražském hradě u příležitosti státního svátku. Doprovodili je textem, že Zeman uznal Ruskem obsazený ukrajinský poloostrov Krym za součást Ruska. Ovčáček nejprve toto tvrzení na dotaz serveru Deník N nepopřel, ČTK ale následně sdělil, že Zeman nadále považuje anexi Krymu za protiprávní. Server zároveň uvedl, že zástupci Tatarů byli na Hradě na prezidentovo pozvání.

Ukrajinské velvyslanectví v Praze pozvání odsoudilo a českého velvyslance v Kyjevě Radka Matulu si kvůli záležitosti předvolalo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Kolegium společnosti Paměť národa se za pozvání na Hrad omluvilo. "Setkávání naší hlavy státu s kolaboranty, kteří mají vyvolat dojem, že anexe cizího území je legitimním krokem, pokud si to tamní lid přeje, přímo napomáhá okupačnímu režimu, který na cizím státu vykonal neomluvitelné násilí," napsali zástupci spolku Paměť národa v dopise, který ve středu předali ukrajinskému velvyslanci v Praze Jevhenovi Perebyjnisovi.

Zeman dnes na TV Barrandov řekl, že krymské Tatary nepozval. Pozvánka byla podle něj určena zástupcům Rusínů, kteří byli součástí tehdejšího Československa, proto byla jejich účast logická. Ti si na recepci vzali jako doprovod místo rodinných příslušníků krymské Tatary, kteří začali tvrdit, že je pozval prezident republiky, uvedl Zeman.

"Každá pozvánka je pro dvě osoby a záleží jen na pozvaném, kdo doprovod tvoří," napsal ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dopis Paměti národa označil za "blamáž a nemravnost vůči České republice, protože na základě fake news poškozují její jméno na Ukrajině". Zároveň připomněl, že Zeman považuje anexi Krymu za nezákonnou.

Kancléř Vratislav Mynář v rádiu Frekvence 1 řekl, že Rusíni o pozvánku požádali na zářijové schůzce se Zemanem, kam jich dorazilo zhruba deset. "Poté jsem byl požádán, jestli by byla možnost, že by si vážili, kdyby část z nich mohla přijít na oslavu 28. října. Já vyhověl, připravil čtyři pozvánky. A mezi těmi lidmi, kteří dorazili, byla údajně ta slečna, která byla v nějakém spolku. Ale já popírám, že by byl tento spolek pozván na oslavy," uvedl.

Podle Deníku N ale Hrad vystavil pozvánky přímo na jména místopředsedy prokremelského spolku Kyrym birligi Rustěma Nimetullajeva, který nakonec na oslavu nedorazil, a jeho ženy a členky spolku Tamily Bezazijevové, která na akci byla. Server zveřejnil i snímek pozvánky.

Koordinátorem projektu Paměť národa je společnost Post Bellum, spolupracuje s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Cílem je vytvořit sbírku vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí. Kolegium tvoří několik desítek lidí. Pod dopisem je uvedeno pět zástupců vedení projektu.

Loading...
Vstupte do diskuze (146)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozruch kvůli článku o Izraeli. Hamáček jednal s Petříčkem, ozval se…

25.05.2020 15:55 Pozice České republiky k Izraeli zůstává neměnná a Česko v nedávné době významně podpořilo Izrael…

Schůzi Sněmovny bude možné sledovat opět z galerie pro veřejnost

25.05.2020 15:24 Schůzi Sněmovny, jež začíná v úterý odpoledne, budou moci lidé sledovat opět z galerie pro…

Praha odmítá plán vlády sebrat obcím peníze, na magistrát vyvěsí černou…

25.05.2020 14:22 Vedení hlavního města nesouhlasí s vládním záměrem vyplatit podporu pro podnikatele postižené…

Hamáček navrhne otevření všech přechodů s Rakouskem a Německem

25.05.2020 13:03 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes vládě navrhne otevření všech hraničních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy