Lidé, kteří nemůžou do práce do zavřené zóny, dostanou náhrady mzdy

Lidé, kteří se nedostali do práce do uzavřených oblastí kvůli koronavirové nákaze, budou dostávat náhradu mzdy jako v karanténě. Dohodly se na tom odbory s ministerstvem práce. Na dotaz ČTK to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Podle nynějších pravidel nemají pracovníci, kteří nemohou do uzavřených zón, nárok na žádnou náhradu výdělku. V karanténě se vyplácí 60 procent základu příjmu. Vláda rozhodla, že zaměstnavatelům tyto výdaje proplatí stát.

"V této chvíli je dohoda, že tito lidé (kteří nemohli do práce do uzavřených zón) budou také na karanténě," uvedl Středula. Podle něj ministerstvo práce našlo řešení rychle.

Náhrady výdělku za první dva týdny v karanténě platí zaměstnavatel. Stát by mu měl výdaje pak uhradit. Zatím není jasné, do jakého výdělku by je poskytl. Návrh nyní počítá s mediánovou mzdou. Zaměstnavatelé požadují, aby hranice byla na 1,5násobku či dvojnásobku průměrné mzdy. Pokud by izolace trvala déle než dva týdny, od patnáctého dne se začne zaměstnancům vyplácet nemocenská.

Kvůli šíření nákazy novým koronavirem hygienici uzavřeli minulé pondělí dvě desítky obcí na Olomoucku a jednu na Vysočině. Místní oblast nemohou opouštět, cizí do ní nemohou vjíždět.

Odboráři upozorňují na to, že nemožnost dostat se do zaměstnání kvůli uzavření oblastí pracovní kodex nezná. Tuto překážku v práci neupravuje. "Je to jedna z mála situaci, kterou musíme do budoucna vyřešit i změnou zákoníku práce. Toto jsme neznali. Nikdo si neuměl představit, že někdy bude uzavřena nějaká oblast," řekl předák ČMKOS. Podle něj by se opatření mohlo promítnout do některé z příštích novel zákoníku. "Věřím, že se shodneme i se zaměstnavateli," dodal Středula.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila peníze pro OSVČ i pravidla kurzarbeitu

31.03.2020 22:01 Aktualizováno Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou…

Jak dlouho budou uzavřené hranice? Ministr Vojtěch nechtěl odhadovat

31.03.2020 19:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechtěl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády…

Prodlouží se nouzový stav? Vláda to projedná zítra

31.03.2020 19:11 Vláda ve středu projedná návrh na prodloužení nouzového stavu. Na tiskové konferenci to dnes řekla…

Opozice už má zastoupení v krizovém štábu. Místo mají Šmucler či Červíček

31.03.2020 17:14 Z opozičních kandidátů budou v Ústředním krizovém štábu poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama