Bělorusko se vzdálilo EU, podporuji dialog s Lukašenkem, řekl Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) poukázal na to, že běloruské prezidentské volby nebyly svobodné a že se Minsk vzdaluje od Evropské unie. Řešení by viděl v dialogu, přičemž by ale neměl dlouholetý prezident Běloruska nadále potlačovat protesty.

"Černínský palác zvažuje pozvání opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské do Prahy," informoval Petříček v rozhovoru pro ČT24. Jeho americký protějšek Mike Pompeo si během své diplomatické návštěvy všiml potenciálu českých firem.

Šéf resortu zahraničí také uvedl, že diplomaté počítali se snahou Minsku rozvíjet vztahy s Bruselem a vylepšit si image v zahraničí. "To, co se poslední týden odehrává, ukazuje, že jeden z posledních autoritářů v Evropě se rozhodl jít jinou cestou a Evropské unii se vzdaluje,“ podotkl s tím, že si Washington myslí víceméně totéž. 

Petříček rovněž vyjádřil výhrady vůči slovům běloruského prezidenta, že se Česko podílí na organizaci protivládních demonstracím. Je-li o tom skálopevně přesvědčen, nechť předloží důkazy. "Tato vyjádření jsou naprosto nemístná. Česká vláda se na organizaci demonstrací nijak nepodílela. My se dlouhodobě snažíme podporovat občanskou společnost, lidé v Bělorusku mají právo promlouvat do veřejného dění. Svoboda slova a shromažďování by měly být v Evropě standardem,“ nechal se slyšet.

Z tohoto důvodu si také česká diplomacie rozhodla předvolat běloruského velvyslance. Černínskému paláci se slovy ministra zahraničí nelíbí, co se momentálně v Bělorusku odehrává, ať už jde o protesty, průběh předvolební kampaně, zatýkání opozičních kandidátů či zamezení vstupu mezinárodních pozorovatelů do země. "To je jasný důkaz, že volby nebyly svobodné a nesplňovaly standardy demokratických voleb," řekl Petříček.

"Věřím, že situace může být řešena dialogem. Velmi negativně vnímáme, že opoziční kandidátka byla donucena opustit území Běloruska a je v Litvě. To dialog znemožňuje. Chtěl bych, abychom jako Evropané podpořili dialog mezi opozicí a režimem Lukašenka, aby se hledala cesta z této krize. Především je ale potřeba, aby režim zastavil násilí vůči demonstrantům,“ zdůraznil Petříček s tím, že se hovoří i o pozvání opoziční kandidátky na běloruskou prezidentku do Čech.

Diskuze se pak následně přesunula k návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, která byla sice v jistém smyslu symbolem, ale zároveň měla i praktický aspekt. "Chceme posilovat vazby mezi českými a americkými podniky a hledat příležitosti pro nové investice, zejména do nových technologií. Mike Pompeo se setkal se zástupci techno firem, které působí v ČR, viděl jasně, jaký je jejich potenciál,“ bilancoval ministr zahraničí s tím, že Česko usiluje o spolupráci v oblasti zdravotní péče nebo výpočetní techniky. 

Šéf americké diplomacie zároveň také poukázal na nebezpečí rostoucího vlivu Pekingu. Petříčkovými slovy EU sice usiluje o partnerství s Čínou, ale nečiní jí problém řešit s USA problematiku duševního vlastnictví i jiných sporů v bilaterálních vztazích s Čínou. 

"Oceňuji zkušenosti Mikea Pompea, kdy pracoval ve zpravodajských službách, působil v Kongresu a věnoval se zahraniční politice. Ukazuje se, že zná a rozumí detailům problémů, které se řeší už několik let,“ řekl český ministr zahraničí. 

Pokud jde o chystanou cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, tak tu Petříčkovými slovy nemůže jeho úřad doporučit, jelikož je v rozporu s koncepcí české zahraniční politiky z 90. let, kterou nevidí důvod měnit. 

"Skutečně nevidím výrazný přínos, je to spíše symbolická záležitost. Respektuji rozhodnutí pana Vystrčila, ale česká zahraniční politika respektuje to, co jsme si sami v 90. letech nastavili, a to je politika jedné Číny. S Tchaj-wanem jsme si vyhradili právo rozvíjet vztahy v oblastech jako investice, obchod a další,“ objasnil příčiny svého postoje.

V závěru svého interview ještě také poukázal na to, že by Brusel měl být vůči Pekingu více asertivní. "Společně můžeme dosáhnout více než gesty či ad hoc kroky, které nejsou provázány s následnými diplomatickými snahami,“ dodal.

Pokud jde o vztahy s Tchaj-pejí, tak zde by se Praha měla spíše zaměřit na rozvoj na praktické a administrativní úrovni, ale ne na té politické. Ministr zahraničí tím narážel na skutečnost, že v delegaci šéfa Senátu budou i někteří náměstkové z různých resortů. 

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Bělorusko Alexandr Lukašenko EU (Evropská unie) Čína Tchaj-Wan Miloš Vystrčil (ODS) diplomacie ministerstvo zahraničí Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy