Nouzový stav v ČR kvůli koronaviru: Zeman a opozice podporují opatření vlády

Opoziční politici vyjadřují podporu vyhlášení nouzového stavu a dalším opatřením, která vláda přijala v souvislosti s šířením nákazy koronavirem. Lidé podle nich mají přijatá opatření respektovat. Opozice zároveň vyzývá vládu, aby zajistila dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Petr Fiala, předseda ODS
doporučujeme

"Jako opoziční politik nemám úplné informace, nezbývá mi proto než respektovat a podpořit rozhodnutí vlády o nouzovém stavu. Věřím, že může pomoci situaci řešit," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

"Zároveň bych vyzval premiéra, aby okamžitě reagoval na nedostatek respirátorů a zdravotního materiálu pro lidi v první linii. Pokud máme krizi zvládnout, musí být lékaři, sestřičky, ale i hasiči, policisté a jiní plně vybaveni. Není možné, aby čelili náporu koronaviru bez dostatečného vybavení. Proto budu chtít po premiérovi a ministru zdravotnictví, aby veřejnost informovali, kdy toto vybavení bude dodáno," doplnil.

"Je to tvrdé, ale čím přísnější budou opatření teď, tím méně bude neštěstí. Tak to prostě je," reagovala na vládní opatření první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. "Vláda i my v opozici se budeme snažit zmírnit dopady. Vláda musí zajistit respirátory. Je potřeba více testů. Ale hlavní je omezit kontakty. Zpětně to oceníme," uvedla.

"Opatření respektuji jako nezbytná a prosím všechny, aby je akceptovali. Dovoluji si jen skromně podotknout, že když jsem před týdnem vládu peskoval za to, že dopouští desetitisícová srocení na derby Slavia-Sparta a na Matějské pouti, byl jsem za populistu," uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vedení KDU-ČSL míní, že kroky vlády jsou na místě. "Je důležité, že vláda vyhlásila stav nouze, aby mohla operativně podnikat nezbytné kroky," řekl na tiskové konferenci předseda lidovců Marian Jurečka. Strana zároveň apelovala na vládu, aby zvýšila ošetřovné ze 60 na 100 procent a aby kompenzovala firmám ušlý zisk. "Musíme zajistit fungování ekonomiky. Jsme ochotni se bavit s vládou o letošním schodku rozpočtu," uvedli lidovci na twitteru.

Vládní opatření proti koronaviru považuje prezident Miloš Zeman za nezbytná. Vyzval lidi, aby dodržovali stanovená pravidla a nepodléhali strachu a panice. Na twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. 

"Opatření přijatá vládou České republiky jsou nezbytná pro ochranu zdraví nás všech," uvedl Zeman. Kabinet má plnou podporu prezidenta. "Prosím, dodržujte stanovená pravidla. Zároveň vás všechny prosím, nepodléhejte strachu a panice. Naše země vždy dokázala překonat všechna protivenství. Dokážeme to i nyní," uvedl Zeman. Dodal, že všichni mají táhnout za jeden provaz a být k sobě vzájemně ohleduplní a laskaví.

Loading...
Vstupte do diskuze (52)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První kolo hlasování o Kuberově nástupci skončilo

06.06.2020 14:49 Doplňovací senátní volby na Teplicku provázela i druhý den hlasování nízká účast. Volební místnosti…

Ruští diplomaté, jež vyhostilo Česko, opustí Prahu v neděli

06.06.2020 14:20 Dva ruští diplomaté, jež Česko vyhostilo v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Senát zvažuje, že by ho Sněmovna ve věci NKÚ nemohla přehlasovat

06.06.2020 09:35 Senát možná bude požadovat, aby jej Sněmovna při změnách pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu …

Zeman letos opět plánuje dovolenou na Vysočině a v Lánech

06.06.2020 09:28 Prezident Miloš Zeman letos opět plánuje strávit dovolenou na Vysočině a v Lánech. Termíny, kdy si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy