Spolu silnější: Odborníci v čele s generálem Pavlem chtějí ČR připravit na další krize

Odborníci v čele s bývalým představitelem české armády i Severoatlantické aliance (NATO) generálem Petrem Pavlem shromáždí od expertů poznatky z krize kolem pandemie koronaviru. Na konci léta pak vládě i veřejnosti představí soubor opatření, které by bylo potřeba přijmout. Pavel to dnes řekl na tiskové konferenci k chystané iniciativě ohledně přípravy Česka na budoucí krize.

Petr Pavel
doporučujeme

Podle Pavla Česko koronavirovou krizi zvládlo dobře, což ale neznamená beze chyb. Řekl, že iniciativa nemá za cíl kritizovat instituce či jednotlivce za nedostatky, pod tlakem a v průběhu krize jsou podle něj chyby přirozené. Za chybu označil například to, že z počátku ministerstva trpěla resortismem, nedostatečné využití potenciálu českého průmyslu nebo neaktualizování krizových plánů a jejich malé využití.

"Podíváme se na to, jak různé složky státu fungovaly. Jak spolu komunikují, a jak celou zemi můžeme lépe připravit na budoucí krize," uvedl. Poznamenal, že během koronavirové krize například byla přijata dobrá improvizovaná opatření, která by nyní bylo třeba podchytit pro budoucnost.

S týmem expertů chce objíždět kraje a debatovat s odborníky ze zdravotnictví či bezpečnosti, státního i z privátního sektoru. Na konci léta plánuje vládě i veřejnosti představit soubor doporučení pro zákony, organizace i procedury. První debata se uskuteční ve čtvrtek v Plzni.

Členy expertního týmu jsou například šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, podnikatel Martin Hausenblas, předsedkyně České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof J. E. Purkyně Jana Šeblová nebo někdejší hejtman Olomouckého kraje Jan Březina.

Pavel se v uplynulých měsících zapojil do boje s koronavirem. Spoluzaložil iniciativu Spolu silnější, která vybírala peníze pro různé projekty a dobrovolnické organizace. Získala asi 1,4 milionu korun a podpořila pět desítek projektů.

Na novinářský dotaz, zda iniciativa souvisí s jeho možnou prezidentskou kandidaturou, Pavel odpověděl, že z ní "nemíní vytloukat žádný kapitál" a vnímá ji jako týmovou akci. Důvodem vzniku iniciativy je podle něj to, že s ní dosud nepřišel nikdo jiný. Řekl, že pomoc státu v přípravě na krize nabídl již po svém návratu z NATO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ODS se hlásí o slovo liberálové. Uvnitř strany se rodí nové fórum

03.08.2020 13:30 V řadách ODS se rodí takzvané Liberální fórum, jehož zakladatel, člen strany a bývalý národní…

Pražští radní se přihlásili k podpoře LGBT, na magistrátu vlaje duhová…

03.08.2020 11:00 Vedení pražského magistrátu dnes podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu…

Lang příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

03.08.2020 10:42 Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku…

Odpuštění odvodů využily tři pětiny firem do 50 zaměstnanců

02.08.2020 10:01 Možnosti odpuštění sociálních odvodů využilo v červnu 107.000 z celkem 186.000 menších firem, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama