Pokus o rozpuštění ČSSD: Na tahu je vnitro. Zamete Hamáček kauzu pod koberec?

Podnět na pozastavení činnosti či rozpuštění ČSSD, který tento týden podal vládě advokát Pavel Němec, postoupil úřad vlády ministerstvu vnitra. ČTK to dnes sdělil tiskový odbor kabinetu, podle kterého vnitru přísluší otázky politických stran řešit. Mohelnický zastupitel Němec, který zastupuje některé bývalé členy ČSSD ze zrušených organizací v Ostravě, zdůvodňuje svůj podnět tím, že vládní strana mezi lety 2013 až 2019 opakovaně porušovala zákony.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Vnitro, které vládě pozastavení či rozpuštění politických subjektů navrhuje, považuje Němec za podjaté, protože ho vede předseda ČSSD Jan Hamáček. Němec proto svůj dopis poslal vládě, ale také všem ministrům, kontrolnímu výboru Sněmovny či Evropské komisi. Hamáček ve čtvrtek ČTK sdělil, že Němec se už několik let soustavně snaží poškozovat ČSSD a toto je další z pokusů.

Bývalý poslanec Němec ve svém podání argumentuje asi desítkou případů. Z nich dovozuje, že činnost orgánů a funkcionářů ČSSD "opakovaně a flagrantním způsobem porušuje práva a svobody členů strany a občanů ČR". Uvádí mimo jiné případ svého vlastního vyloučení či loňský postup ČSSD, kterým předsednictvo zrušilo 17 z 26 ostravských organizací.

O pozastavení činnosti či rozpuštění strany rozhoduje NSS na návrh vlády. Pokud kabinet návrh nepodá do 30 dnů od doručení podnětu od vnitra, může ho podle zákona o politických stranách podat prezident. Němec počítá s tím, že pokud návrh nepošlou soudu vláda ani prezident Miloš Zeman, obrátí se na NSS sám.

Němec se dostal do Sněmovny v roce 2009 jako náhradník. Ve volbách o rok později funkci neobhájil. V roce 2013 byl s dalšími straníky vyloučen z ČSSD po kritice sestavení krajské kandidátní listiny jako nedemokratické. Loni Městský soud v Praze rozhodl, že vyloučení bylo neplatné a Němec se stal znovu členem strany.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šámal už mluvil se Zemanem o svém nástupci v čele Nejvyššího soudu

20.02.2020 17:14 Nový ústavní soudce Pavel Šámal mluvil s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci…

Cestu šéfa Senátu na Tchaj-wan budou v březnu řešit nejvyšší ústavní…

20.02.2020 17:13 Cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan bude jedním z bodů schůzky nejvyšších ústavních činitelů na…

Ministerstvo zahraničí řešilo s čínským velvyslancem dopis kvůli Tchaj-wanu

20.02.2020 17:07 Náměstek ministra zahraničí se ve středu setkal s čínským velvyslancem. Dal mu najevo, že dopis…

Zeman jmenoval Šámala, Ústavní soud je znovu kompletní

20.02.2020 17:05 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu (NS)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama