Politolog hodnotí komunikaci vlády: Premiér se nechová jako státník, prosazuje své zájmy

Vládní komunikace v období pandemie covidu-19 by podle politologa Miloše Gregora měla být upřímná, empatická a založená na doporučeních odborníků. Chyby se během minulých 12 měsíců dělaly prakticky všude na světě, ale v zemích, kde se za ně vlády dokázaly rychle omluvit, si udržely důvěru veřejnosti. Vývoj v Česku je v tomto směru unikátní - politická reprezentace zvládla velmi dobře první vlnu, pak ale začala chybovat, uvedl Gregor v rozhovoru s ČTK.

Politolog zdůraznil význam upřímné komunikace, spočívající například v realistickém informování o pravděpodobném vývoji pandemie. Lepší než opakovaně přesvědčovat veřejnost, že musí vydržet ještě další dva tři týdny, je říkat věci na rovinu, byť to nezní líbivě.

"Když se lidé opakovaně zklamou, vyhodnotí politickou reprezentaci jako neupřímnou a samozřejmě pak klesá ochota dodržovat opatření," řekl Gregor, který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Jako jeden ze čtyř editorů se podílel na knize Politická komunikace a covid-19, která vyšla v britském nakladatelství Routhledge. Gregor je také spoluautorem kapitoly věnované dění v Česku.

Na pandemii byly podle Gregora nejlépe připravené asijské státy, které měly z dřívějška zkušenost se šířením virů SARS a MERS. Dobře reagovala například Jižní Korea nebo Japonsko. I Česko přijalo před rokem velmi rychle tvrdá opatření a minimalizovalo šíření nového koronaviru. Podle Gregora čeští politici viděli, co se děje v zahraničí, třeba v Itálii, a dokázali se semknout a spolupracovat.

Zvládnutí první vlny v Česku by Gregor hodnotil známkou jedna minus. Později se ale objevily chyby. Přišly další, mnohem razantnější vlny šíření viru a Česko se v Gregorově hodnocení politické komunikace propadá někam na čtyřku. Příčin je podle politologa více. V létě si premiér Andrej Babiš (ANO) začal připisovat zásluhy za zvládnutí covidu-19 a ochota opozice spolupracovat poklesla. Česko se také stalo svým způsobem obětí prvotního úspěchu. Země neměla bezprostřední zkušenost typu Bergama v Itálii, kde loni na jaře kolabovaly nemocnice. Svou roli pak sehrály i krajské volby, před kterými vláda nechtěla přitvrzovat. Co se na jaře udělalo rychle a důsledně, v září a říjnu přicházelo pozdě a mírně.

Z hlediska politické komunikace spatřuje Gregor problém také v tom, že se premiér často nechoval jako státník, ale sledoval své politické zájmy. Také projevy empatie jsou selektivní. Vláda podle Gregora dokáže vystupovat empaticky k důchodcům nebo zaměstnancům, méně pak k živnostníkům a dalším skupinám, ze kterých se nerekrutují voliči vládní koalice.

Kniha zmiňuje také fenomén infodemie, tedy šíření fake news, dezinformací a fám, v tomto případě o viru nebo očkování. V Česku chybí infrastruktura pro boj s dezinformacemi. Na vládní kampaň k očkování se stále čeká, přestože vakcinace už trvá tři měsíce. "V ČR bohužel nedokážeme témata systematicky vysvětlovat," míní Gregor.

Nová kniha v jednotlivých kapitolách ukazuje specifika politické komunikace kolem covidu-19 v různých státech. Případové studie například naznačují, že autoritářské režimy jsou v jistém smyslu flexibilnější, dokážou rychleji zavádět opatření omezující svobody. Vliv na chování veřejnosti má také politická kultura a dlouhodobá důvěryhodnost politiků. Problémy byly a jsou v zemích, kde vládnou politici s populistickým stylem komunikace. "Tyto typy politiků polarizují společnost. Její velké části pak a priori odmítají opatření dodržovat, protože přichází od daného politika," popsal Gregor.

Politolog zdůraznil také důležitost komunikace vlády s odborníky, což je podle něj v Česku dlouhodobý problém. "Třeba Češi, kteří působí na zahraničních univerzitách, byli připravení radit a pomáhat, ale zjistili, že vláda na jejich rady nedbá, případně je využívá jako nějakou zástěrku," uvedl Gregor. Vláda by si podle něj měla vybrat skutečné odborníky, naslouchat jejich doporučením a prostřednictvím politické komunikace je srozumitelně předávat veřejnosti.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

Česko na hokejovém MS

Po Finech a Norech si Češi poradili i s dalším severským soupeřem. Kousající Dány přehráli 7:4

Čeští hokejisté si spravili chuť po posledním zápase, ve kterém museli skousnout první prohru, když nestačili na Švýcary až na nájezdy a tentokrát v základní hrací době si došli pro tři body v zápase s Dánskem. Jednalo se tak o třetího severského soupeře ve skupině A po Finsku a Norsku a podobně jako v těchto obou předešlých případech i tentokrát Češi vyhráli. První dvě třetiny sice bylo znát, že Dánsko není poslední léta nejoblíbenější soupeř českého národního týmu a i v tomto zápase nepříjemně dotahovalo a až do stavu 3:3 se hrál vyrovnaný duel. Ve třetí třetině se ale rozvolnila stavidla natolik, že umožnila Čechům vstřelit další čtyři branky, zatímco Dánové se do konce zápasu zmohli už jen na jednu trefu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda oznámila, že zabila vysoce postaveného velitele Hizballáhu

Izraelská armáda ve středu oznámila, že při úterním útoku na jihu Libanonu zabila vysoce postaveného velitele libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy