Pompeo v Senátu je projevem úcty k postojům horní komory, zní z opozice

Jako projev úcty a respektu k českému Senátu vnímají dnešní vystoupení ministra zahraničí Spojených států Mikea Pompea v horní parlamentní komoře senátoři opozičních stran. Návštěva, kterou čekají odpoledne, ukazuje podle nich, že český Senát je vnímán v zahraničí jako demokratický orgán, kde se hovoří o demokracii a svobodě doma i ve světě.

Tomáš Czernin
doporučujeme

Senátoři by rádi s Pompeem mluvili o kybernetické bezpečnosti a vztazích s Ruskem a s Čínou.

"Máme radost, že i ve Spojených státech je český Senát brán jako orgán velmi demokratický, kde se hovoří o svobodě a který je ústavní pojistkou," řekl dnes novinářům předseda senátního klubu STAN Petr Holeček. K rozhodnutí, že Pompeo v horní parlamentní komoře promluví, podle jeho názoru přispěla i loňská návštěva zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) v USA.

"Bereme to jako projev respektu a úcty k této instituci, protože se Senát stává posledním útočištěm, kde ještě vliv absolutistického vládnutí není tak patrný," doplnil předseda frakce KDU-ČSL Petr Šilar.

"Máme příležitost znovu si uvědomit, jak jsou pro nás transatlantické vazby důležité a kdo jsou naši spojenci. Věřím, že Mike Pompeo podpoří předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) v jeho cestě na Tchaj-wan. Pokud se tak stane, bude to významný signál pro naši zahraniční politiku," uvedl první místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin.

V Senátu se šéf americké diplomacie nejprve krátce sejde s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) a s šéfem zahraničního výboru Senátu Pavlem Fischerem (nestraník).

Následně by měl před zákonodárci přednést zhruba pětiminutový projev, po kterém bude následovat asi čtvrthodinová diskuse se senátory.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš přiznal, že důchodovou reformu vláda asi nestihne

17.09.2020 17:41 Aktualizováno Nynější vláda pravděpodobně nestihne připravit důchodovou reformu. Při sněmovních interpelacích to…

Babiš: Schodek rozpočtu se k 16. září prohloubil na 254 miliard

17.09.2020 16:50 Státní rozpočet vykazoval k 16. září schodek 254 miliard korun. Proti konci srpna se schodek…

Říjnových voleb se chce účastnit 67 procent lidí

17.09.2020 16:31 K říjnovým volbám do Senátu a krajských zastupitelstev chce přijít 67 procent lidí, z toho 42…

Strany řeší, jak kvůli covidu-19 upravit své volební štáby

17.09.2020 15:30 Do poslední chvíle budou pravděpodobně politické strany zvažovat, jakou podobu bude mít s ohledem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama