ROZHOVOR | Česko je pro Švýcary země daleko na východě, název „Czechia“ se prosazuje velmi pěkně, říká diplomat

V roce 2016 byl v oficiálních seznamech OSN registrován název Czechia coby krátké jméno České republiky v angličtině. Spor o mezinárodní pojmenování ČR tím ale neskončil. Jeden tábor trvá na „The Czech Republic“, zatímco ten druhý prosazuje krátkou variantu. „Kvůli několika případům neinformovaných jedinců bychom se měli vzdát 480 let starého jména naší země?“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz RNDr. Václav Šulista, honorární konzul ČR v Basileji.

Jak se chemik propracuje k diplomatickému postu?

Pracoval jsem 16 let u firmy Novartis Basilej a tam jsem založil československý klub. Jeden ze Slováků se znal velice dobře s paní velvyslankyní Slovenska ve Švýcarsku, a tak se mě zeptal, jestli bych se nechtěl stát slovenským konzulem. Velmi jsme si s paní velvyslankyní rozuměli a ona mi pak sdělila, že se cítí povinná mi oznámit, že Češi také hledají. Samozřejmě jsem dal raději přednost rodné zemi. 

Celý proces byl prodloužený covidem, ale trval asi dva roky. Nejprve musíte mít tři doporučující dopisy od významných osobností českého života ve Švýcarsku. Potom oba výpisy trestního rejstříku – český i švýcarský. Dále projdete screeningem na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, což se skládá z pohovoru s mnoha lidmi z různých odborů MZV. Pokud vše proběhne v pořádku, pak podepíše jmenování ministr zahraničí.

MZV pak notifikuje švýcarské ministerstvo zahraničních věcí, kteří nakonec jmenování do funkce schválí. Tomu procesu se říká exequatura. Nakonec dostanete krásný jmenovací dekret podepsaný prezidentkou Švýcarské konfederace a jejím kancléřem.

Práce honorárního konzula je neplacená, tudíž ji vykonávám ve volném čase. Konzul dokonce platí náklady na chod konzulátu z vlastních zdrojů a poplatky, které vybírá, odvádí na konci každého kvartálu ambasádě. Takhle fungují honorární konzulové na celém světě.

Švýcarsko sice není exotická země, přesto se zeptám. Na co jste si zpočátku musel zvykat? Zaskočilo vás něco na způsobu života ve Švýcarsku? Já jsem si ve Švýcarsku nemusel zvykat téměř na nic. Pocházím z katolické rodiny a moje švýcarská manželka také, takže slavíme ty samé svátky. Německy jsem uměl plynně, když jsem do Švýcarska v roce 1990 přišel, jen jsem se ještě naučil švýcarský dialekt.

Po třech letech se mě někteří lidé ptali, jestli pocházím z kantonu Wallis, mám totiž takový podivný přízvuk, a lidé si myslí, když vás nedokážou zařadit, že jste odtud. 

Dopustil jste se někdy diplomatického faux pas?

Nějakého diplomatického faux pas jsem se zatím nedopustil. Snad jednou si mi stal malý trapas, když jsem tlumočil pro jeho excelenci švýcarského velvyslance v Česku. Místo abych přetlumočil to, co řekl, jsem tu větu po něm zopakoval v dialektu. On mě potom kopnul pod stolem a řekl, ať teda překládám. To se prý občas stává každému tlumočníkovi. 

Jak byste zhodnotil česko-švýcarské vztahy? Jsou nějaké třecí plochy? Česko-švýcarské vztahy jsou na vynikající úrovni a o nějakých třecích plochách nevím. Češi i Slováci mají dodnes ve Švýcarsku docela dobrý image i díky emigraci mnoha úspěšných a kvalifikovaných lidí v letech 1948 a 1968. Mají „obyčejní“ Švýcaři povědomí o Česku?

Obyčejní Švýcaři vědí o Česku hlavně díky sportu, ale pořád mám pocit, že to je pro ně země někde daleko na východě. Když jedeme do Česka třeba hokejový turnaj, tak jsou lidé překvapeni, jak rychle tam člověk dojede. Když jim ukážu na mapě, že Praha leží 150 km více na západ než Vídeň, jak jsou velmi překvapení. Všem se v Česku líbí a obdivují krásu našich měst i vesnic. 

Máte jako konzul hodně práce? Dostávají se čeští turisté ve Švýcarsku často do nesnází?

Povinnosti honorárního konzula mi zaberou zhruba jeden den v týdnu. Čeští turisté se ve Švýcarsku do nesnází asi moc často nedostávají. Dosud jsem nemusel žádný takový případ řešit. Práce honorárního konzula je z drtivé většiny něco jako práce na Czechpointu. To znamená ověřování podpisů a ověřování kopií dokumentů. Dále úspěšně pomáhám českým firmám se vstupem na švýcarský trh. České firmy mají mnoho co nabídnout.

Švýcarsko je mimo jiné známé přímou demokracií, referenda se konají často. Byla by podle vás tato forma vlády vhodná i pro Česko? Nemyslím si, že přímá demokracie, tak jak funguje dnes ve Švýcarsku, by fungovala v Česku. Protože i Švýcarsko k této formě demokracie došlo po dlouhých desetiletích a myslím, že je třeba, aby na to společnost byla opravdu vyzrálá. Nejsem politolog, ale nemám pocit, že by se tento systém dal naroubovat na politické struktury v Česku.

Jste zastáncem názvu „Czechia“ namísto „The Czech Republic“. Co vás k tomu vede?

Já bych rozlišil užívaní formálního a krátkého jména. Formální jméno „The Czech Republic“ má samozřejmě svoje opodstatnění v diplomatickém protokolu a tam také patří. Ale nepatří do všedního života.

Vedou mě k tomu hlavně dva faktory: zaprvé naše země potřebuje krátké jméno, které je schopno popsat naši zemi v celé historické kontinuitě, a to slovo Česko a anglicky Czechia samozřejmě splňují; Česká republika nás omezuje na období od roku 1993. Jméno Czechia původně pochází z latiny, podobně jako celá řada jmen států v angličtině s koncovkou -ia, včetně anglických jmen našich historických zemí (Bohemia, Moravia, Silesia). První použití jména Czechia je doloženo v latinsky psané Kronice české Václava Hájka z Libočan v roce 1541.

A druhým faktorem je destinační marketing. Po 29 letech existence našeho státu a skoro sedmdesáti miliónech dolarů investovaných na reklamu na „The Czech Republic“ je ve světě Czechoslovakia dodnes známější než „The Czech Republic“. Lidé v zahraničí si ten kostrbatý vyraz prostě nepamatují, protože pro naprostou většinu zemí se formální jména v běžné řeči nikdy nepoužívají. „Czech“ se vyslovuje anglicky úplně stejně jako bankovní šek a kontrola. Tudíž je tento výraz nejednoznačný, a to znamená smrt každé značky. Navíc republik je na světě 160, dalších 22 je jenom v Rusku a všechny neuznané státy světa zdůrazňují při každé příležitosti, že jsou republiky, aby si zvýšily chybějící mezinárodní legitimitu. Navíc Czech Republic se zkracuje a komolí do mnoha různých forem, nejčastěji do „Czech“, což anglicky znamená čeština, český, Čech/Češka, ale ne jméno našeho státu. Kolik různých nejednoznačných zkomolenin formálního jména naší země bude průměrný cizinec schopen ztotožnit s naší zemí?

Formální název se prostě do destinačního marketingu nehodí a nikdy nebude fungovat. Proto si cizinci dodnes pamatují dlouhé i když pro ně těžko vyslovitelné krátké jméno Czechoslovakia a nikdo si nepamatuje různé podoby formálního jména Czechoslovak Republic.

Odpůrci naopak tvrdí, že se „Czechia“ snadno splete s „Chechnya“, tedy Čečenskem. Ostatně i anglická verze Wikipedie upozorňuje na možnost záměny. Jaký je váš protiargument?

Tvrzení, že Czechia se plete s Chechnya, je podle hesla, „kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde“.

Po atentátu na Bostonském maratonu v roce 2013 byla „Chechen Republic“ zaměněna s „Czech Republic“ v americké televizi, takže trvání na používání Czech Republic tento hypotetický problém vůbec neřeší. O možné záměně jmen Czechia a Chechnya mluví pouze odpůrci krátkého jména Czechia v Česku, kteří tento mýtus účelově vytvořili. A do anglické Wikipedie to samozřejmě napsali také Češi. Navíc „Chechnya“ není samostatným státem, možnost záměny na mezinárodní scéně – např. ve sportu – tedy není. V ostatních germánských, angličtině příbuzných jazycích je ekvivalent jména Česko/Czechia natolik zažitý, že se nikomu s Čečenskem neplete. Pokud se najdou lidé, kterým se plete Czechia a Chechnya, tak těm se plete i Slovakia a Slovenia, Iran a Iraq, Austria a Australia a takto bych mohl dlouho pokračovat. Lidem se zkrátka může plést kdeco. Kvůli několika případům neinformovaných jedinců bychom se měli vzdát 480 let starého jména naší země? To je absurdní nápad, který ukazuje na nulové národní sebevědomí odpůrců krátkého jména Czechia.

Daří se na mezinárodní scéně prosazovat pojmenování „Czechia“?

Krátké jméno se v zahraničí prosazuje velice pěkně. Jeden z důvodů je ten, že lidé jsou na krátké jméno naší země z jejich mateřských jazyků prostě zvyklí. Např. žádný germánský jazyk ve všední mluvě formální název naší země nepoužívá, všechny používají název krátký. Na rozdíl od angličtiny jsme jim do toho, jak říkat naší zemi, jednoduše nemluvili.

Jméno Czechia začaly používat např. firmy Google, Apple, Microsoft (mj. Bing a LinkedIn), Netflix, instituce EU, UNESCO, IATA, CIA World Factbook, renomované mapy a navigace (např. TomTom, Oxford Atlas of the World), nověji statistiky i mapy covid-19 (WHO, Worldometer, Univerzita Johnse Hopkinse), světový lední hokej atd.

Bohužel největší odpor proti krátkému jménu je z Česka. Opakuje se historie s Československem, kterému se lidé v zahraničí smáli a doma ho vehementně odmítali například i bratři Čapkové. Za 10 let si všichni zvykli a dodneška je Czechoslovakia známá značka.

Přitom slovo Czechoslovakia bylo kompletní novotvar, které T. G. Masaryk s R. Štefánikem vytáhli „z klobouku“. Správný překlad původního názvu Česko-Slovensko by byl Czechia-Slovakia.

Václav Šulista rozhovor

Aktuálně se děje

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

včera

včera

včera

F-16 thajské armády

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo v přímý vojenský střet. Thajská armáda podnikla letecké údery na kambodžské cíle poté, co při výbuchu miny utrpěl vážné zranění její voják. Obě země si stáhly velvyslance a vztahy se ocitly na bodu mrazu. Za eskalací stojí nejen spory o území a chrámy, ale i kyberkriminalita, čínský tlak a slabá domácí legitimita obou vlád. Mezinárodní společenství zůstává pasivní a situace se dál vyhrocuje. „Ani jedna ze stran si nemůže dovolit vypadat slabá,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz analytik David Hutt.

včera

Pásmo Gazy

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné

Od začátku nového systému distribuce humanitární pomoci v pásmu Gazy, který od konce května společně provozují Spojené státy, Izrael a nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), přišlo podle OSN o život již přes 1 000 Palestinců. Ti byli zabiti při pokusu získat potravinovou pomoc. Celkem má jít o nejméně 1 054 obětí. Dalších 766 lidí zemřelo v okolí stanovišť GHF a 288 při čekání u konvojů OSN a dalších organizací, uvádí zpráva OSN k 21. červenci.

včera

včera

Bouřky

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami, které by měly během odpoledne a večera zasáhnout jihovýchodní část Moravy. Očekávají se přívalové deště a silné nárazy větru. Výstraha platí od čtvrtečních 16 hodin až do páteční jedné hodiny ranní.

včera

Daniela Ostrá

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty

Politoložka Daniela Ostrá exkluzivně pro EuroZprávy.cz razantně kritizovala spojení Sociální demokracie s koalicí STAČILO! pro podzimní sněmovní volby. Označila ho za zradu tradic a varovala před proruskými tendencemi. Podle ní tím strana ztrácí nejen důvěryhodnost, ale i šanci na návrat mezi relevantní levicové síly. „Bohužel, čas dal mému rozhodnutí opustit stranu za pravdu. Necítím však zadostiučinění. Cítím frustraci, hněv a zklamání,“ řekla.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii

Zatímco Ukrajina už více než tři roky vzdoruje ruské agresi, v posledních dnech vyvolalo mezinárodní pobouření dění na domácí scéně. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil kontroverzní zákon, který podle kritiků fakticky likviduje nezávislost dvou klíčových protikorupčních institucí — Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP). Tento krok vyvolal první celostátní protesty od začátku ruské invaze v roce 2022.

Aktualizováno včera

An-24

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.

včera

Thajské stíhací letouny F-16

Thajsko zaútočilo na Kambodžu

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou výrazně eskalovalo poté, co thajská armáda nasadila stíhací letouny F-16 proti kambodžským vojenským cílům podél dlouho sporné hranice. Vzdušné útoky následovaly jen několik hodin poté, co v oblasti došlo k pozemním střetům mezi jednotkami obou zemí. Kambodža podle CNN varovala, že na útoky „rozhodně odpoví“.

včera

23. července 2025 21:47

23. července 2025 21:02

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

23. července 2025 20:41

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy