Senátor Fischer: Klanět se čínským rouškám hraničí s vlastizradou

Prostředky proti novému koronaviru se podle předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý) musí vyrábět v Evropě. Fischer chce toto téma otevřít v horní komoře, která se má příští týden zabývat vládními návrhy opatření kvůli pandemii. Děkování českých vládních činitelů Číně za to, že umožnila nákup prostředků, hraničí podle senátora s vlastizradou.

Přidejte svůj názor 874 komentářů

Pavel Fischer
doporučujeme

"Klanět se čínským rouškám koupeným za české miliardy hraničí s vlastizradou. V čase ohrožení zdraví lidí se nechutně hraje o mocenský vliv v naší zemi," napsal senátor na twitteru. "Suverénní země se neklaní, suverénní země něco dělá," dodal.

Fischer tak reagoval na to, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) v pátek osobně přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy přepravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Čínské lidové republice o den dříve v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.

Čeští senátoři se do sporu s čínským režimem dostali již koncem loňského roku kvůli plánované misi na Tchaj-wan, který Čína pokládá za svou provincii. Olej do ohně přilil lednový dopis s razítkem čínského velvyslanectví, podle něhož senátoři i podnikatelé, kteří by se cesty zúčastnili, za misi zaplatí.

Čtyři nejvyšší čeští ústavní činitelé se minulý týden shodli na společném prohlášení, v němž odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Podobně reagovaly i zahraniční výbory obou komor Parlamentu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil z opoziční ODS ale neprosadil požadavek na odvolání čínského velvyslance z Prahy.

Na postoj Senátu a jeho předsedy poukázal ve středu Babiš, podle něhož Vystrčil "svým vyjadřováním dělá všechno pro to, aby nám Čína ty dodávky nedala". Premiér tak reagoval na výtku horní komory, podle níž se svou vládou na pandemii nezareagoval včas, neboť s několikatýdenním zpožděním spustil standardní krizové mechanismy včetně aktivace Ústředního krizového štábu.

Loading...
Vstupte do diskuze (874)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalí diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, má nejvyšší zisk za posledních šest let

05.04.2020 15:05 Aktualizováno Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 34,5 procenta před ODS se 14 procenty a Piráty s 13…

Prezident Zeman kritizoval opozici, Kalouska označil za šaška

05.04.2020 14:49 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně…

Maláčová: Všichni nakažení senioři možná budou muset do nemocnic

05.04.2020 14:17 Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy