Senátor Fischer: Klanět se čínským rouškám hraničí s vlastizradou

Prostředky proti novému koronaviru se podle předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý) musí vyrábět v Evropě. Fischer chce toto téma otevřít v horní komoře, která se má příští týden zabývat vládními návrhy opatření kvůli pandemii. Děkování českých vládních činitelů Číně za to, že umožnila nákup prostředků, hraničí podle senátora s vlastizradou.

Pavel Fischer
doporučujeme

"Klanět se čínským rouškám koupeným za české miliardy hraničí s vlastizradou. V čase ohrožení zdraví lidí se nechutně hraje o mocenský vliv v naší zemi," napsal senátor na twitteru. "Suverénní země se neklaní, suverénní země něco dělá," dodal.

Fischer tak reagoval na to, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) v pátek osobně přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy přepravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Čínské lidové republice o den dříve v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.

Čeští senátoři se do sporu s čínským režimem dostali již koncem loňského roku kvůli plánované misi na Tchaj-wan, který Čína pokládá za svou provincii. Olej do ohně přilil lednový dopis s razítkem čínského velvyslanectví, podle něhož senátoři i podnikatelé, kteří by se cesty zúčastnili, za misi zaplatí.

Čtyři nejvyšší čeští ústavní činitelé se minulý týden shodli na společném prohlášení, v němž odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Podobně reagovaly i zahraniční výbory obou komor Parlamentu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil z opoziční ODS ale neprosadil požadavek na odvolání čínského velvyslance z Prahy.

Na postoj Senátu a jeho předsedy poukázal ve středu Babiš, podle něhož Vystrčil "svým vyjadřováním dělá všechno pro to, aby nám Čína ty dodávky nedala". Premiér tak reagoval na výtku horní komory, podle níž se svou vládou na pandemii nezareagoval včas, neboť s několikatýdenním zpožděním spustil standardní krizové mechanismy včetně aktivace Ústředního krizového štábu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

04.03.2021 22:04 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Lidé by neměli počítat s rozvolněním, řekl Babiš

04.03.2021 22:02 Aktualizováno Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření…

Cílem aukce nebyl čtvrtý operátor, ale snížení cen, uvedl Babiš

04.03.2021 17:47 Cílem loňské aukce na kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G nebyl příchod čtvrtého velkého operátora…

ČT musí zaplatit Vitáskové 80.000 korun za nepravdivý výrok

04.03.2021 17:02 Aktualizováno Česká televize (ČT) musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama