Senátor Fischer: Klanět se čínským rouškám hraničí s vlastizradou

Prostředky proti novému koronaviru se podle předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý) musí vyrábět v Evropě. Fischer chce toto téma otevřít v horní komoře, která se má příští týden zabývat vládními návrhy opatření kvůli pandemii. Děkování českých vládních činitelů Číně za to, že umožnila nákup prostředků, hraničí podle senátora s vlastizradou.

Pavel Fischer
doporučujeme

"Klanět se čínským rouškám koupeným za české miliardy hraničí s vlastizradou. V čase ohrožení zdraví lidí se nechutně hraje o mocenský vliv v naší zemi," napsal senátor na twitteru. "Suverénní země se neklaní, suverénní země něco dělá," dodal.

Fischer tak reagoval na to, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) v pátek osobně přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy přepravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Čínské lidové republice o den dříve v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.

Čeští senátoři se do sporu s čínským režimem dostali již koncem loňského roku kvůli plánované misi na Tchaj-wan, který Čína pokládá za svou provincii. Olej do ohně přilil lednový dopis s razítkem čínského velvyslanectví, podle něhož senátoři i podnikatelé, kteří by se cesty zúčastnili, za misi zaplatí.

Čtyři nejvyšší čeští ústavní činitelé se minulý týden shodli na společném prohlášení, v němž odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Podobně reagovaly i zahraniční výbory obou komor Parlamentu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil z opoziční ODS ale neprosadil požadavek na odvolání čínského velvyslance z Prahy.

Na postoj Senátu a jeho předsedy poukázal ve středu Babiš, podle něhož Vystrčil "svým vyjadřováním dělá všechno pro to, aby nám Čína ty dodávky nedala". Premiér tak reagoval na výtku horní komory, podle níž se svou vládou na pandemii nezareagoval včas, neboť s několikatýdenním zpožděním spustil standardní krizové mechanismy včetně aktivace Ústředního krizového štábu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama