Sněmovna přerušila projednávání etického kodexu poslance

Sněmovna dnes přerušila na dva měsíce projednávání návrhu etického kodexu poslance. Odročení debaty chtěl předkladatel, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) kvůli námitkám, že by nebylo správné kodex schvalovat, když se plénům schází kvůli koronavirové krizi v polovičním počtu. Návrhem se nyní budou zabývat organizační, ústavně-právní a mandátový a imunitní výbor.

Radek Vndráček
doporučujeme

"Mám zájem na tom, aby byl (kodex) přijat širokou shodou minimálně v rozsahu ústavní většiny," uvedl Vondráček. Jde o hlasy nejméně 120 ze 200 poslanců. Předseda Sněmovny návrh předložil v souladu s doporučením Skupiny států proti korupci při Radě Evropy (GRECO).

"Etický kodex obecně představuje důležitou součást politické kultury a je indikátorem ochoty volených zástupců vykonávat svou funkci nejen v souladu s právem, ale i v rámci obecně sdílených, nicméně většinou nekodifikovaných etických norem," stojí ve zdůvodnění.

Poslanec by se měl podle návrhu zdržet jednání, které by snižovalo důvěryhodnost jeho i Sněmovny nebo jež by vedlo k jeho osobnímu prospěchu nebo prospěchu osob jemu blízkých. Měl by spolupracovat jen s lidmi, které splňují odborné i morální předpoklady. "Striktně se vyhýbá jakémukoliv protežování rodinných příslušníků a osob, s nimiž jej pojí nebo v minulosti pojila osobní vazba," stojí v návrhu.

Poslanec by měl také jednat podle návrhu "bez nepřiměřených projevů emocí". Měl by se zdržet urážlivých, sexistických, rasistických nebo xenofobních vyjádření.

Při porušení zásad kodexu by měl poslanec učinit kroky k nápravě. V případě hrubého porušení pravidel by měl zvážit vzdání se mandátu, píše se v návrhu. Ve Sněmovně by také vznikla etická komise, která by měla "poradní, metodickou a vzdělávací roli v etických otázkách".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnilička ztratil veškerou důvěru, nemohl být dále poslancem. Skončit by…

25.01.2021 18:16 S jeho rezignací naprosto souhlasí. Poslanec ODS a sněmovní místopředseda podvýboru pro sport Jakub…

Provozovatelé ubytování budou moci čerpat úvěry z COVID plus

25.01.2021 17:58 Provozovatelé ubytovacích zařízení zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, u nichž podíl…

Hnilička kvůli účasti na oslavě skončí jako poslanec

25.01.2021 17:04 Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) kvůli účasti na oslavě v hotelu…

ČSSD ve vládě navrhne bonus 250 korun za den pro lidi v karanténě

25.01.2021 15:10 ČSSD dnes ve vládě navrhne, aby lidé v karanténě dostávali k náhradě mzdy navíc 250 korun za den.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama