Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtěla mimo jiné, aby rizika spojená s tímto zákonem nejprve posoudila Bezpečnostní rada státu, jejíž pondělní jednání k tomuto tématu bylo zrušeno. Dolní komora tak dnes dokončila druhé kolo projednávání zákona a k jeho schvalování by se mohla vrátit v první prosincové dekádě. Rozhodly o tom hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM.
Opozice by chtěla od vlády parametry výběrového řízení na dostavbu dukovanské elektrárny, a to z hlediska bezpečnosti i financování. Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová uvedla, že polostátní firma ČEZ, která je investorem stavby, nezohlednila do zadávací dokumentace k tendru bezpečnostní zájmy státu.
? Dnes mimořádně jedná Poslanecká sněmovna, a to mj. i o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Kolem ní panuje celá řada nejasností, které vláda musí vysvětlit!TOP 09 podporuje jadernou energii, ale nesmí být v rozporu s bezpečnostní politikou státu. https://t.co/QQFxzzkRqh
— TOP 09 (@TOP09cz) November 26, 2020
Premiér Andrej Babiš (ANO) zkraje týdne uvedl, že tendr ještě není připraven. Situaci chce probrat na zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice. ČEZ plánoval vypsat tendr do konce letošního roku. Vláda chce požádat Evropskou komisi o souhlas se státní půjčkou firmě ČEZ na dostavbu elektrárny.
Poslanec ČSSD Petr Dolínek doporučil odložit účinnost zákona z 1. ledna na 1. března příštího roku vzhledem k tomu, že přijmout normu se letos zřejmě nepodaří i s ohledem na nutnost jejího posouzení také v Senátu.
Opozice prosazuje, aby takzvaný nízkouhlíkový zákon o výkupu elektřiny z dukovanské elektrárny stanovil její maximální cenu. Smlouva o výkupu by měla respektovat bezpečnostní zájmy ČR. Stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh schválit beze změn ve vládní podobě.
Petr Pávek (STAN) navrhl, aby zákon garantoval výkupní cenu maximálně na 40 let bez možnosti to dále prodlužovat se souhlasem vlády, což vládní návrh umožňuje.
Návrh zákona počítá s tím, že v případě, že bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.
Analytici upozorňují, že dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je nejistý. Podle ekologů jsou problematickými body návrhu nelimitované výhodné půjčky ze strany státu a na nejméně 30 let garantovaná výkupní cena pro elektřinu z nových reaktorů bez zákonného omezení.
Částečné zlepšení mohou podle Hnutí Duha přinést pozměňovací návrhy opozičních poslanců. Zmínili návrhy Jana Bartoška (KDU-ČSL) zahrnout do zákona vazbu na Bezpečnostní strategii ČR nebo Petra Třešňáka (Piráti) zastropovat garantované výkupní ceny. "Nejjednodušší řešení by ovšem znamenalo schválení návrhu poslance Jana Čižinského (za KDU-ČSL) 'vypustit všechna problematická ustanovení zákona - tedy všechna ustanovení zákona' nebo zákon rovnou zamítnout," dodalo hnutí v dnešní tiskové zprávě.
Související

Znovu Spolu. Fiala je lídrem do voleb, které prý rozhodnou o budoucím směřování Česka

Pekarová Adamová se rozloučí se Sněmovnou. Ve volbách už kandidovat nebude
top 09 , Helena Langšádlová , Jaderná elektrárna Dukovany , Poslanecká sněmovna , Andrej Babiš , Hnutí ANO , ČSSD , KSČM , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Petr Dolínek
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem
před 1 hodinou

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
před 2 hodinami

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
před 4 hodinami

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
před 5 hodinami

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
před 6 hodinami

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
před 7 hodinami

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
před 7 hodinami

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
před 7 hodinami

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
před 8 hodinami

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
před 10 hodinami

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
před 11 hodinami

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
před 12 hodinami

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
před 13 hodinami

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera
Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
Lídři Ruska a Číny se neúčastní víkendového summitu BRICS v Brazílii. Nepřítomnost dvou klíčových členů naznačuje, že rychlé rozšiřování skupiny mohlo oslabit její původní ideologickou soudržnost a schopnost představovat alternativu k západnímu modelu kapitalismu.
Zdroj: Libor Novák