Tripartita: Inspekce bude kontrolovat firmy, které odrazují zaměstnance od eRoušky či trasování

Konkrétní firmy, které podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly přikazují zaměstnancům nepoužívat aplikaci eRouška nebo neúčastnit se trasování kontaktů, bude kontrolovat Státní úřad inspekce práce. Středula to řekl na tiskové konferenci po dnešním zasedání tripartity. Podle něj je na tom shoda s ministerstvem práce a sociálních věcí.

Nová verze aplikace eRouška je ke stažení.
doporučujeme

Středula o záležitosti hovořil v neděli v televizi Prima, konkrétní společnosti ale ani tam, ani dnes novinářům nesdělil. "Dohodli jsme se s ministryní práce a sociálních věcí (Janou Maláčovou - ČSSD), že budeme konkrétní firmy, kterých se to týká, nahlašovat prostřednictvím ministerstva práce Státnímu úřadu inspekce práce, aby docházelo i ke kontrolám," uvedl předák ČMKOS. Počet podobných podnětů podle něj narůstá.

Děje se tak i vůči pracovníkům ze zahraničí, řekl Středula. Požádal proto ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby byly informace dostupné i v jiných jazycích. "Aby zaměstnanci z jiných etnik informace měli, podle toho se zařídili a nenechali se manipulovat zaměstnavatelem," dodal Středula.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poznamenal, že by byl pro to, aby dotčené firmy byly jmenovány v mediálním prostoru. Podle něj každý dobrý zaměstnavatel má udělat vše pro ochranu zdraví zaměstnanců. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že pokud má Středula podobné poznatky, je potřeba je jasně prokázat. Vyslovovat pouze možnost je podle něj nedůstojné vůči firmám i lidem.

Podle informací z minulého týdne mělo aplikace eRouška zaznamenávající kontakty s nakaženými covidem-19 aktivovanou 1,265 milionu lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lipavský žádá Petříčka, aby odebral Nejedlému diplomatický pas. Proč…

26.11.2020 17:05 Aktualizováno Pirátský poslanec a místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský vyzval ministra…

Koudelka nedrží ústa a krok s Hradem, Zeman na něj hledá špínu. Vítejte v…

26.11.2020 16:51 KOMENTÁŘ – Neštítí se žádných praktik. Prezident Miloš Zeman dává otevřeně najevo, jak moc mu vadí…

Babiš k epidemii covid: Situace stále není dobrá, rozvolňovat se musí s…

26.11.2020 15:33 Aktualizováno Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda…

Babiš: Hamáček slíbil, že ČSSD rozpočet ve Sněmovně podpoří

26.11.2020 14:39 Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček slíbil, že sociální demokraté návrh státního rozpočtu na příští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama