V ostravské ČSSD je dusno. Vyhození členové se domáhají návratu do strany

Další ostravští sociální demokraté se domáhají svého návratu do strany. Požadují obnovení členství i revizi loňského rozhodnutí předsednictva, kterým byly zrušeny jejich původní místní organizace. ČTK to dnes sdělil advokát Pavel Němec.

Už na přelomu roku vedení strany odeslal dvě podobné žádosti o zjednání nápravy - šlo o někdejší sociální demokraty Richarda Bednaříka a Radka Filipczyka. Ve středu k nim přibylo dalších osm žádostí.

"Podání těchto žádostí o nápravu je podmínkou pro následné podání žaloby k soudu, jedná se o obdobu klasické předžalobní výzvy. ČSSD má vždy 30 dnů na nápravu. Nápravou je pouze obnovení členství těchto bývalých členů v ČSSD," uvedl Němec. Všichni, kteří se proti rozhodnutí strany ohradili, podle Němce trvají na tom, že zrušení původních místních organizací ČSSD bylo účelové.

"Skutečným důvodem rozsáhlých stranických čistek je snaha krajského vedení ČSSD v Ostravě převzít moc nad okresní organizací a prosadit si vlastní představu o sestavení krajské kandidátky ČSSD pro rok 2020 v čele s Petrem Kajnarem, kterého paradoxně ČSSD před lety také vyloučila," uvedl Němec.

Dodal, že pokud se bývalí členové s vedením strany nedohodnou, jsou připraveni podat žalobu, kterou by se nyní v prvním stupni zabýval Městský soud v Praze.

"V případě úspěchu členů lze očekávat, že dojde k obnovení i původně zrušených místních organizací, což bude znamenat návrat všech členů těchto buněk, i těch, kteří o přeregistraci původně sami nepožádali. Také to bude znamenat, že kroky v okresní organizaci, které se v mezidobí staly bez těchto členům, mohou být prohlášeny za neplatné, včetně rizika, že ČSSD nebude mít platně schválenou kandidátku pro podzimní krajské volby v Moravskoslezském kraji," dodal Němec.

Doplnil, že pokud ČSSD nebude na předžalobní výzvy reagovat, budou dnem následujícím po uplynutí lhůty 30 dnů podány žaloby. První žaloba od Richarda Bednarčíka by tak k soudu mohla jít už brzy. Výzvu k zjednání nápravy podal loni 27. prosince. Páteční předsednictvo strany přitom podle dřívějšího vyjádření Němce pro ČTK o jeho požadavku vůbec nejednalo. Předseda ČSSD Jan Hamáček tehdy k chystaným žalobám na dotaz ČTK pouze uvedl, že záležitost řeší právníci strany.

Předsednictvo strany v září rozhodlo o zrušení 17 z 26 ostravských organizací. Někdejší ostravská předsedkyně Jana Vajdíková tvrdí, že členům zrušených místních organizací se bránilo v přechodu do jiných organizací ČSSD. Krajský předseda ČSSD Tomáš Hanzel kritiku odmítl.

Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD. Zdůvodnila ho špatným výsledkem v posledních komunálních volbách a obavou, že jsou mezi členy tzv. černé duše. Předsednictvo pak rozhodlo, že většina ostravských místních organizací přijde o licenci. Vajdíková tehdy uvedla, že se rozhodnutí dotkne 293 členů, z nichž většina podle ní do jiných organizací nechtěla. Situaci označila za likvidaci ČSSD v Ostravě.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Ostrava Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy