"Výhrůžky Česku jsou nepřijatelné." Opozice rezolutně odsoudila výroky čínského ministra

Opozice považuje za absolutně nepřijatelné prohlášení šéfa čínské diplomacie, že předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny. Zástupci parlamentních stran to uvedli na sociálních sítích či na dotaz ČTK. Podle místopředsedy a šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška je nutné odvolat čínského velvyslance v ČR.

Petr Fiala, předseda ODS
doporučujeme

"Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," řekl čínský ministr zahraničí Wang I, který je na návštěvě Německa. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená "znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů" a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou "otevřenou provokaci" předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním. Vystrčil považuje vyjádření za zásah do vnitřních záležitostí ČR.

"Je to zcela nepřijatelný výrok a reakce na něj tomu musí odpovídat. Mentalita Číny, kdy nás nevnímá jako suverénní stát a jedná s námi z pozice síly, je neakceptovatelná. Předseda Vystrčil reprezentuje svou návštěvou suverénní parlamentní politiku, plně ho v dané věci podporuji. Je potřeba ukázat, že jsme zemí, kterou reprezentují její svobodně zvolení politici. Doufám, že tento postoj bude jasně prezentovat i ministr Petříček," napsal ČTK předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan.

"Vyhrožování čínského ministerstva zahraničí je už za absolutní hranou a nepřijatelné. Je správné, že si Tomáš Petříček a ministerstvo zahraničí předvolali čínského velvyslance. Ale to nestačí, očekávám jeho odvolání a povolání našeho velvyslance z Pekingu domů na konzultace," poznamenal na twitteru Bartošek.

"Cesta předsedy Senátu je v zájmu ČR, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské výhružky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné," poznamenal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Za nehorázné považuje vyjádření Wanga I předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše. Nemůže! A naše diplomacie to musí dát silně najevo," uvedla v tiskovém komentáři s narážkou na to, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) v březnu osobně přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy přepravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Čínské lidové republice tehdy v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše to není poprvé, kdy se Čína uchyluje k podobnému nátlaku na suverénní zemi. "Není jediný důvod, abychom se nechali takovými výhružkami v souvislosti s česko-tchajwanskými vztahy ovlivňovat. Krok ministra Petříčka je logický a v pořádku, velvyslanec by měl podat vysvětlení," napsal ČTK.

Za ještě více šokující považují Piráti názorový sloupek v čínském státním deníku Global Times. Ten mimo jiné uvedl, že za Vystrčilovou cestou stojí Spojené státy. Vystrčila označil list za oportunistu, který porušuje diplomatická pravidla a snaží se zviditelnit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nevyloučil opětovný nouzový stav

18.09.2020 15:20 Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu…

Zranění ruky Zemana se prý hojí nadstandardně dobře

18.09.2020 15:17 Zlomená paže se prezidentu Miloši Zemanovi vzhledem k jeho věku hojí nadstandardně dobře. V rádiu…

Opatření proti suchu se zřejmě rozšíří, Sněmovna novelu schválila

18.09.2020 14:14 Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se zřejmě budou moci provádět ve více na sebe…

Babiš se podle opozice pro svolání krizového štábu rozhodl pozdě

18.09.2020 13:54 Opoziční strany kritizují fakt, že se premiér Andrej Babiš (ANO) až po týdnech výzev rozhodl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama