Už není důležité míti Filipa. Komunisté chtějí sesadit předsedu, už mají favorita

Komunistické straně hrozí, že vypadne ze Sněmovny. Procenta volebních preferencí ubývají. Poslanci strany upírají pozornost k jarnímu sjezdu, kde by mohli odvolat předsedu Vojtěcha Filipa. Na jeho místě vidí ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka.

Vojtěch Filip
doporučujeme

Bubeníčka jako předsedu strany KSČM by rádi viděli i někteří komunisté z Ústeckého kraje. Podpořil by ho dokonce i místopředseda Josef Skála. „Přesvědčíme-li Oldu Bubeníčka, aby na předsedu kandidoval on, tváří změny by se stal náš nejúspěšnější politik. Jemu jsem připraven krýt záda i jako místopředseda,“ uvedl pro MF DNES.

Bubeníček se do velké politiky moc nehrne. „Kandidovat nebudu. Do vedení musejí přijít lidé o generaci mladší,“ řekl.

Poslední dobou se šířily informace, že předseda Vojtěch Filip na uzavřeném jednání výkonného výboru připustil, že už kandidovat nebude. Filip to popřel a říká, že kandidaturu zváží podle toho, jestli ho budou komunisté chtít. „Rozhodnou výroční členské schůze, okresní a krajské konference,“ vysvětlil v rozhovoru pro MF DNES.  Vojtěch Filip je ve funkci předsedy KSČM přesně 14 let.

Zájem o kandidaturu potvrdil poslanec Leo Luzar, europoslankyně Kateřina Konečná a případně i Skála. Kdo by byl nejlepším kandidátem na předsedu, řekl člen ústředního výboru Richard Pokorný. „Za současné situace zůstává pořád nejlepším kandidátem na předsedu Josef Skála.“

KSČM je nadále stranou, která drží vládu, i když její voličská podpora klesá. Průzkum společnosti Kantar mluví o tom, že by se KSČM nemusela dostat do Sněmovny. V roce 2018 měli komunisté mírně nad 30 tisíc členů, ale v roce 2005 měla členská základna 88 tisíc.

Oponentům Filipa vadí, že KSČM za podporu vlády nic moc nedostala. Babiš přichází s levicovým programem a předseda se tváří, že je to v pořádku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky

26.09.2020 20:08 Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to dnes večer řekl premiér…

Jiří Pospíšil se nakazil koronavirem

26.09.2020 12:03 Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09)…

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama