Už není důležité míti Filipa. Komunisté chtějí sesadit předsedu, už mají favorita

Komunistické straně hrozí, že vypadne ze Sněmovny. Procenta volebních preferencí ubývají. Poslanci strany upírají pozornost k jarnímu sjezdu, kde by mohli odvolat předsedu Vojtěcha Filipa. Na jeho místě vidí ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Vojtěch Filip
doporučujeme

Bubeníčka jako předsedu strany KSČM by rádi viděli i někteří komunisté z Ústeckého kraje. Podpořil by ho dokonce i místopředseda Josef Skála. „Přesvědčíme-li Oldu Bubeníčka, aby na předsedu kandidoval on, tváří změny by se stal náš nejúspěšnější politik. Jemu jsem připraven krýt záda i jako místopředseda,“ uvedl pro MF DNES.

Bubeníček se do velké politiky moc nehrne. „Kandidovat nebudu. Do vedení musejí přijít lidé o generaci mladší,“ řekl.

Poslední dobou se šířily informace, že předseda Vojtěch Filip na uzavřeném jednání výkonného výboru připustil, že už kandidovat nebude. Filip to popřel a říká, že kandidaturu zváží podle toho, jestli ho budou komunisté chtít. „Rozhodnou výroční členské schůze, okresní a krajské konference,“ vysvětlil v rozhovoru pro MF DNES.  Vojtěch Filip je ve funkci předsedy KSČM přesně 14 let.

Zájem o kandidaturu potvrdil poslanec Leo Luzar, europoslankyně Kateřina Konečná a případně i Skála. Kdo by byl nejlepším kandidátem na předsedu, řekl člen ústředního výboru Richard Pokorný. „Za současné situace zůstává pořád nejlepším kandidátem na předsedu Josef Skála.“

KSČM je nadále stranou, která drží vládu, i když její voličská podpora klesá. Průzkum společnosti Kantar mluví o tom, že by se KSČM nemusela dostat do Sněmovny. V roce 2018 měli komunisté mírně nad 30 tisíc členů, ale v roce 2005 měla členská základna 88 tisíc.

Oponentům Filipa vadí, že KSČM za podporu vlády nic moc nedostala. Babiš přichází s levicovým programem a předseda se tváří, že je to v pořádku.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Předsedkyní hnutí ANO v Brně se stala Karin Karasová

22.10.2019 21:41 Předsedkyní hnutí ANO v Brně-městě se dnes stala starostka městské části Brno-Královo Pole Karin…

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, s Čaputovou otevře Český dům

22.10.2019 17:18 Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou…

Horní Rakousy žalují na Česko v Bruselu. Spor o Temelín a Dukovany eskaluje

22.10.2019 17:03 Aktualizováno Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama