Řehka jednal s aliančním velitelem o situaci v Evropě i pomoci Ukrajině

O bezpečnostní situaci v Evropě, vojenské pomoci Ukrajině nebo modernizaci armády dnes na generálním štábu jednali vrchní velitel spojeneckých sil NATO pro transformaci (SACT) generál Philippe Lavigne a náčelník českého generálního štábu Karel Řehka. Diskutovali například o tom, jaký dopad může mít změněná bezpečnostní situace na budování vojenských schopností nebo na budoucí koncepci válčení, řekli Řehka a Lavigne po jednání novinářům.

Podle Řehky jednání doprovázela velmi otevřená diskuse, při které si zástupci armády mohli s jedním z nejvýše postavených vojenských představitelů Severoatlantické aliance vyměňovat názory.

Lavigne před novináři ocenil roli, kterou Česko v NATO hraje. Válka na Ukrajině podle něj narušila strategickou situaci a vytvořila novou realitu, kterou je třeba dobře pochopit. Ukázala například návrat operací vysoké intenzity i důležitost obranného průmyslu a výdajů na obranu. Zdůraznil také důležitost inovací, digitalizace na bojišti nebo sdílení obrovského objemu dat, které pomohou k lepšímu přehledu a rychlejšímu rozhodování. Nastal podle něj nejvyšší čas převádět teorii do praxe, za zásadní faktor z tohoto pohledu označil rychlost.

Tématem byla i pomoc Ukrajině. Lavigne vyzdvihl nejen české dodávky obrněných vozidel nebo náhradních dílů, zmínil také výcvik. "Shodujeme se na tom, že podporovat Ukrajinu je důležité nejenom z morálního hlediska, ale také že je to v bezprostředním zájmu pro naši obranu a bezpečnost," poznamenal.

V Česku se v současné době cvičí již druhá rotace několika set ukrajinských vojáků, celkem jich chce ČR do konce roku vycvičit 4000. Podle Řehky výcvik s českými vojáky Ukrajinci hodnotí jako jeden z nejlepších, který absolvovali, oceňují ho i na koordinačních jednáních s ostatními spojenci.

Související

Karel Řehka (generál)

Válka na Ukrajině jen tak neskončí. Řehka vysvětlil proč a co to znamená pro Česko

Žádný ze způsobů, kterým může skončit válka na Ukrajině, nebude pro Českou republiku a Severoatlantickou alianci znamenat větší bezpečnost. Rusko bude víc nebezpečné i nepřátelské a současně méně předvídatelné, řekl na dnešní tiskové konferenci k roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Armáda České Republiky

Mobilizace v Česku? Řehka připomněl, že na obraně se nepodílí pouze armáda

Válka v Evropě není nemyslitelná a nestihneme se na ni nachystat, pokud se nebudeme připravovat dlouhodobě už v míru. Na dnešním velitelském shromáždění v sídle ministerstva obrany v Praze to řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Členství v Severoatlantické alianci (NATO) označil za nejlepší možné odstrašení, které snižuje pravděpodobnost hrozeb.

Více souvisejících

Karel Řehka (generál) NATO válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 24 minutami

Jozef Síkela

Nikdo si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá, řekl Síkela

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

před 54 minutami

před 1 hodinou

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

Státy Evropské unie se shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu

Státy Evropské unie se dnes shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu, které se při obraně proti ruské agresi nedostává zejména dělostřelecké munice. Na twitteru to během jednání unijních ministrů obrany a zahraničí oznámil šéf diplomacie EU Josep Borrell.

Zdroj: ČTK

Další zprávy