Na ČVUT vyhlásili kvůli koronaviru samostudium, ČZU a Mendelova univerzita ruší výuku

Studenti a zaměstnanci Strojní a Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického zůstali dnes doma. Kvůli obavám z šíření koronaviru vyhlásila škola pro tyto fakulty samostudium a práci z domova. Kolega muže hospitalizovaného na Bulovce, který je nakažený koronavirem, byl v minulém týdnu v budově ČVUT v Dejvicích, kterou fakulty sdílí. Nikdo přímo nemocný v budovách ČVUT ale nebyl.

Škola to uvedla na svém webu. Další instrukce dostanou žáci a zaměstnanci dnes poté, co škola bude věc konzultovat s hygienickou stanicí. Předpokládá ale už standardní provoz.

"Muž, který se vrátil z konference v Udine (kde byl ve společnosti jednoho nakaženého) a je hospitalizován na Bulovce, je z České zemědělské univerzity. Jeho kolega (stále zdravý) byl ve čtvrtek na obhajobě doktoranda v Dejvicích na FS ČVUT," uvedl děkan strojní fakulty Michael Valášek.

V e-mailu zaměstnancům, který má ČTK k dispozici, je napsáno, že muž, který byl na fakultě více než tři hodiny na státních zkouškách, je v karanténě. Zároveň vyzývá studenty i zaměstnance, aby sledovali svůj zdravotní stav. "Pravděpodobnost problému je samozřejmě malá, ale je nutné učinit tato preventivní opatření," píše se v e-mailu. Prostory byly z preventivních důvodů uzavřeny a byly dezinfikovány. "Předpokládáme, že se na obou fakultách zítra (v úterý) vrátíme ke standardnímu provozu," uvedla ČVUT na webu.

Muž ročník 1952, který je hospitalizovaný na Bulovce, se účastnil konference na univerzitě v Udine a s hygieniky byl v kontaktu od středy. Pobýval v domácí karanténě a stýkal se jen s manželkou. Itálie oznámila, že v zemi byly pozitivně testováni čtyři lidé, kteří se účastnily setkání profesorů na univerzitě v Udine, jež se konalo 20. února. Tři jsou docenti z Udine a jeden z Terstu.

Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze kvůli nákaze svého pedagoga nemocí COVID-19 zrušila dnes a v úterý výuku. Profesor byl v kontaktu s dvěma desítkami studentů a s 24 pedagogy. Všichni budou preventivně v domácí karanténě. Novinářům to dnes řekl rektor ČZU Petr Sklenička. Vedení školy zváží případná další opatření, rozhodne o nich v úterý.

"Daleko víc vnímáme nebezpečí, že vznikne jakási větší panika, než že dojde k dalšímu přenosu, proto přijímáme přísná opatření," uvedl rektor. Vedení univerzity debatovalo dnes o podobě pokračování výuky od středy a režimu na kolejích. O dalším postupu rozhodne ve spolupráci s hygieniky v úterý. Škola už vyhlásila zákaz cestovat do vybraných oblastí. Studentům, kteří jsou na studijním pobytu Erasmus v ohrožených regionech, nabídla možnost ukončení a návratu.

Mendelova univerzita v Brně ruší od úterý na dva týdny preventivně veškerou výuku kvůli koronaviru, rozhodla rektorka Danuše Nerudová. Žádný nakažený student ani zaměstnanec však ve škole zatím není. Studenti budou dostávat úkoly zejména elektronicky, zavřené zůstanou také menza, knihovna a studovny. Opatření lze podle aktuální situace dále prodlužovat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí školy Filip Vrána. Dotýká se zhruba 8000 studentů. Další vysoké školy v Brně k podobným opatřením zatím nesáhly.

"Rozhodnutí je čistě preventivní a je motivováno snahou omezit shromažďování většího počtu osob na jednom místě. Po dvou týdnech toto opatření vyhodnotíme," uvedl Vrána. Na Mendelově univerzitě jsou také do odvolání zakázané hromadné akce v areálu školy. Pro zaměstnance platí opatření z minulých dnů, nemají jezdit do oblastí nákazy a současně nesmějí z těchto oblastí zvát hosty. "V případě první potvrzené nákazy koronavirem v Jihomoravském kraji přejdou akademici univerzity do režimu práce z domova," uvedl Vrána.

Rektorka Mendelovy univerzity v Brně @nerudovad dnes rozhodla v souvislosti s koronavirem o zastavení výuky v areálu školy a vyhlásila pro studenty samostudium. Opatření platí od úterý 3.3. do 15. 3. s možným prodloužením dle dalšího vývoje. #koronavir https://t.co/MvzDv2O2kA

— Mendelova univerzita v Brně (@MENDELUcz) March 2, 2020

Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová ČTK řekla, že tato škola zatím výuku neruší. Dodala, že dnes zasedne akademický senát, který se situací může zabývat a přijmout nějaká opatření.

Vysoké učení technické zatím doporučuje vyučujícím a studentům, kteří byli v rizikových oblastech, aby na dva týdny zůstali doma. Dotčení studenti mají dostat od děkanů či vedoucích ústavů studijní volno. Zaměstnanci mají pracovat z domova, případně mají dostat volno. Škola také nedoporučuje cestovat do oblastí nákazy studentům a zaměstnancům a vedoucí pracovníci mají zajistit dostatečnou možnost hygienické prevence v prostorách školy.

Žádná konkrétní opatření proti nákaze koronavirem nezavedly podle vyjádření mluvčích Janáčkova akademie múzických umění, Univerzita obrany ani Veterinární a farmaceutická univerzita.

Související

Libor Přeučil (uprostřed zleva) obdržel ocenění za úspěšnou kandidaturu na pořádání IROS. Rozhovor

Roboti budou partnery lidí, časem je však mohou i nahrazovat ve výrobě, říká vědec Přeučil. Do Česka přivedl prestižní konferenci IROS

Veřejnost projevuje o dění ve světě vědy stále větší zájem. Uniknout by ji proto nemělo, že se na přelomu září a října v Česku poprvé v historii uskutečnila prestižní vědecká konference IEEE/RSJ International Conference on Intelligent Robots and Systems (IROS). Do Prahy ji dostal Libor Přeučil z Českého vysokého učení technického, který o akci promluvil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

ČVUT Praha Vysoké školy studenti Školství Česká zemědělská univerzita Mendelova univerzita Brno Masarykova univerzita Brno Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy