Ministr Plaga pod palbou odborů. Chce znát počty stávkujících

Školské odbory kritizují ministra školství Roberta Plagu (ANO) za to, že chce dopředu znát počet škol zapojených do středeční stávky kvůli platům učitelů. Kolik škol chce stávkovat, odbory neuvedly, podle nich to není důležité. Vyplývá to z vyjádření předsedy školských odborů Františka Dobšíka, které dnes zaslal ČTK v reakci na Plagovy výroky. Ministr na dnešní tiskové konferenci označil za paradoxní, že odbory nejprve v pondělí mluvily o zapojení více než poloviny škol v Česku do stávky, ale později nedokázaly počet zapojených škol upřesnit.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Robert Plaga
doporučujeme

"Paradoxem je, že když včera (v pondělí) odbory řekly, že stávkujících škol bude přes 6000, dnes, když byly dotazovány, nejsou schopny říci, jaká to budou čísla," řekl novinářům Plaga. Předseda odborů Dobšík dnes ČTK řekl, že odboráři budou znát počty zavřených škol až ve středu dopoledne. "Považuji za paradox, že ministr chce přesně dopředu znát, kolik škol bude stávkovat. Účast na stávce je naprosto dobrovolná, naši lidé z regionů dostávají postupně informace. Hlásí se i školy, kde odbory nepůsobí, a je na jejich úvaze, zda to odborům oznámí," sdělil v reakci na Plagův výrok.

Ministr by měl být podle předsedy odborů znepokojen, i kdyby byly stávkujících škol v Česku jen desítky. "Z invektivního vyjádření ministra Plagy je zřejmé, že on je nyní ministrem jen nestávkujících učitelů, a ti stávkující ho vůbec nezajímají," uvedl Dobšík.

V některých regionech se podle informací ČTK od krajských školských odborářů nebo místních samospráv chystá zapojit do stávky i méně než desetina škol. Plaga dnes zmínil anketu mezi Asociací ředitelů základních škol, v níž podle něj zhruba ke 13:30 hlasovalo 179 škol, z nichž pouze 31 bude plně zavřených. "To skutečně není přes polovinu. Naopak téměř 60 procent škol uvedlo, že neomezí provoz a nepřipojí se ke stávce," doplnil ministr. "Moudrý ministr školství by měl být ministrem všech, a naopak nejvíce by ho měly zajímat názory, proč učitelé do stávky jdou, místo toho, aby si dělal čárky a radoval se z nereprezentativních anket, že účast bude malá," sdělil předseda odborů.

Odbory dlouhodobě usilují o zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy, chtěly toho docílit do roku 2020. Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí činila 32.466 korun, což by znamenalo, že by učitelé měli mít 42.205 Kč. Ve skutečnosti ve stejném období brali učitelé v průměru 36.224 korun, tedy zhruba 112 procent průměrné mzdy. Odboráři poukazují na to, že platy rostou i v jiných částech veřejné správy a příjmy učitelů se od průměru vzdalují jen pomalu.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi by uvítali digitalizaci výuky, má to ale háček

19.11.2019 20:29 Aktualizováno Čeští rodiče jsou většinou proti používání sociálních sítí a mobilních telefonů ve výuce, i když…

Rozbroje na Karlově univerzitě: Blokáda Karolina rozdělila i samotné…

18.11.2019 15:47 Za neodůvodněnou a neslučitelnou s normami chování na akademické půdě označují někteří studenti…

Srovnání platů učitelů v EU: Mají si Češi na co stěžovat?

16.11.2019 18:50 Aktualizováno 6. listopadu proběhla stávka učitelů, do které se podle odborářů zapojila více než polovina škol.…

"Okupace" Karolina trvá. Rozzlobení studenti zůstanou v centrále UK celý…

16.11.2019 13:48 Studenti protestující v sídle Univerzity Karlovy (UK), Karolinu v Praze, za lepší klima a proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama