Ministr Plaga pod palbou odborů. Chce znát počty stávkujících

Školské odbory kritizují ministra školství Roberta Plagu (ANO) za to, že chce dopředu znát počet škol zapojených do středeční stávky kvůli platům učitelů. Kolik škol chce stávkovat, odbory neuvedly, podle nich to není důležité. Vyplývá to z vyjádření předsedy školských odborů Františka Dobšíka, které dnes zaslal ČTK v reakci na Plagovy výroky. Ministr na dnešní tiskové konferenci označil za paradoxní, že odbory nejprve v pondělí mluvily o zapojení více než poloviny škol v Česku do stávky, ale později nedokázaly počet zapojených škol upřesnit.

Robert Plaga
doporučujeme

"Paradoxem je, že když včera (v pondělí) odbory řekly, že stávkujících škol bude přes 6000, dnes, když byly dotazovány, nejsou schopny říci, jaká to budou čísla," řekl novinářům Plaga. Předseda odborů Dobšík dnes ČTK řekl, že odboráři budou znát počty zavřených škol až ve středu dopoledne. "Považuji za paradox, že ministr chce přesně dopředu znát, kolik škol bude stávkovat. Účast na stávce je naprosto dobrovolná, naši lidé z regionů dostávají postupně informace. Hlásí se i školy, kde odbory nepůsobí, a je na jejich úvaze, zda to odborům oznámí," sdělil v reakci na Plagův výrok.

Ministr by měl být podle předsedy odborů znepokojen, i kdyby byly stávkujících škol v Česku jen desítky. "Z invektivního vyjádření ministra Plagy je zřejmé, že on je nyní ministrem jen nestávkujících učitelů, a ti stávkující ho vůbec nezajímají," uvedl Dobšík.

V některých regionech se podle informací ČTK od krajských školských odborářů nebo místních samospráv chystá zapojit do stávky i méně než desetina škol. Plaga dnes zmínil anketu mezi Asociací ředitelů základních škol, v níž podle něj zhruba ke 13:30 hlasovalo 179 škol, z nichž pouze 31 bude plně zavřených. "To skutečně není přes polovinu. Naopak téměř 60 procent škol uvedlo, že neomezí provoz a nepřipojí se ke stávce," doplnil ministr. "Moudrý ministr školství by měl být ministrem všech, a naopak nejvíce by ho měly zajímat názory, proč učitelé do stávky jdou, místo toho, aby si dělal čárky a radoval se z nereprezentativních anket, že účast bude malá," sdělil předseda odborů.

Odbory dlouhodobě usilují o zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy, chtěly toho docílit do roku 2020. Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí činila 32.466 korun, což by znamenalo, že by učitelé měli mít 42.205 Kč. Ve skutečnosti ve stejném období brali učitelé v průměru 36.224 korun, tedy zhruba 112 procent průměrné mzdy. Odboráři poukazují na to, že platy rostou i v jiných částech veřejné správy a příjmy učitelů se od průměru vzdalují jen pomalu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnské univerzity se chystají na návrat části studentů, rektor MU…

23.11.2020 12:05 Někteří studenti posledních ročníků brněnských vysokých škol se vrátí k praktické či umělecké výuce…

Byl nejvyšší čas poslat nejmladší žáky do škol, distanční výuky nezvládali…

23.11.2020 11:20 Je na ní patrná úleva, že se od minulé středy vrátily nejmenší děti do lavic. Starostka Prahy 2…

Nařízená práce studentů má podle manuálu ministerstva přednost před výukou

20.11.2020 17:09 Studenti středních a vyšších odborných škol, které hejtmani povolali do nemocnic či domovů seniorů,…

Gymnázia vítají návrat maturantů, "hybridní výuka" na ZŠ bude náročná

20.11.2020 13:22 Na dodržení homogenity tříd narážejí v souvislosti s návratem maturantů do škol ředitelé gymnázií v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama