Ministr Plaga hájí manuál pro školy. Na jedné věci se s Vojtěchem neshodli

Prvního září začne nový školní rok. Od toho předešlého se navzdory koronaviru zřejmě až tak lišit nebude. K dělení žáků, jejich nemíchání či zamezení provozu školních družin docházet nemá. Alespoň to tvrdí ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (ANO).

Robert Plaga
doporučujeme

"Podmínky nástupu žáků do školy už nejsou vyžadovány a jsou lépe popsána pravidla, jak postupovat v případě podezření na covid,“ řekl šéf resortu v rozhovoru pro Radiožurnál. 

Přístup jednotlivých škol k prevenci nákazy novým typem koronaviru bude záviset na takzvaném semaforu z dílny ministerstva zdravotnictví. Zelenou barvu označující výskyt infekce bez komunitního přenosu, mají například Praha a Frýdecko-Místecko. "To je ještě v pořádku. Opatření ze strany epidemiologů jsou spojena až s dalšími barvami,“ vysvětlil ministr.

Klíčovou roli by hrálo teprve až zčervenání některého z regionů. To by mohlo znamenat, že epidemiologové nebo ministerstvo zdravotnictví nařídí plošné zavření školských zařízení v celé zasažené lokalitě.  

Manuál, který mají k dispozici ředitelé všech škol, původně počítal s povinností žáků nosit roušky ve všech společných prostorách. "To je to plošné opatření resortu zdravotnictví, ale ta koncepce, kterou jsme protlačovali my, bylo zarouškovat tu školu, až když je v dané oblasti zvýšené riziko,“ řekl Plaga, který byl tedy rovněž jiného názoru než vládní kolega Adam Vojtěch a jeho kolegové z ministerstva.

Účast na vzdálené výuce bude povinná

Dolní komora se ve středu usnesla na novele školského zákona, která počítá s povinnou účastí žáků na vzdálené výuce, která nebyla na jaře nijak upravená, a proto se přišlo se změnou legislativy.

Nejedná se ale o distanční vzdělávání v běžném provozu, nýbrž pouze v případě nouzového stavu či jiných mimořádných opatření. Jakmile se tedy zavřou školy, budou se muset žáci i studenti povinně účastnit následně zavedené vzdálené výuky. 

Opozice ale nový školský zákon kritizuje, jelikož je příliš striktní. Poslankyně Olga Richterová (Piráti) například řekla, že se nová legislativa neosvědčí, nebudou-li moct všichni pracující rodiče pobírat ošetřovné. 

"Řešíme jen problematiku škol. Debata o tom, jak má být upraveno ošetřovné, je legitimní, ale ten soud je mírně řečeno nadnesený,“ vyjádřil se k tomu ministr školství.

Podle Společnosti pro inkluzivní vzdělávání nicméně hrozí, že s povinnou distanční výukou půjde ruku v ruce prohloubení nerovnosti ve společnosti, s čímž ale Plaga nesouhlasí.

"Finanční injekce pro školy počítá s vytvořením zápůjčního fondu. Řešíme, aby škola byla schopná poskytnout i připojení k internetu. Tady problém nevidím," reagoval.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama