Školní rok se blíží, názory se liší. Ředitelé zaujali stanovisko k manuálu

S blížícím se začátkem nového školního roku v době, kdy se i nadále šíří koronavirus, obdržela školská zařízení manuál, jak fungovat během epidemie. Školy by se měly vrátit, pokud možno, k co nejběžnějšímu režimu. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová avizovala, že jí dokument přijde srozumitelný.

"V tom musím ministerstvo školství opravdu pochválit,“ řekla předsedkyně v pořadu Interview Plus.

"Doporučená část nám dává poměrně velké množství možností, jak se vypořádat s doporučeními podle podmínek dané školy,“ podotkla s tím, že je ráda, že nemusí ředitelé škol zjišťovat infekce u každého žáka či studenta. Jediné, co musí udělat, je poslat dítě se symptomy domů. Zbytek zůstává na hygienicích. 

Nelze vytvářet homogenní skupiny

Problém spatřuje Schejbalová u středních škol a gymnázii, kde kolikrát nelze vytvářet homogenní skupiny, jelikož se studenti častokrát učí cizí jazyky nebo volitelné semináře rozdělení. Dořešená taktéž není organizace žáků ve školních jídelnách. 

Předsedkyně hovořila také o sundavání roušek ve třídách a jejich opětovném nasazování ve společných prostorách. "Dovedu si představit, jak se roušky budou v hodinách válet po lavici,“ řekla s tím, že je ale příznivkyní absence roušek během vyučovacích hodin.

"Ředitelé by měli zaručit, aby se studenti co nejméně potkávali, ale to na některých školách není reálné." Renata Schejbalová

S organizací pokulhává také potenciální povinnost školy zajistit, vyžádá-li si to situace, jak prezenční, tak i online vyučování, jelikož by pedagogové museli v takovém případě rozdělit svůj čas mezi školní a vzdálenou výuku. "Pomohly by například kamery ve třídách, ale na to nejsou finance,“ nechala se slyšet šéfka Asociace ředitelů gymnázií.

Co se týče možných obav učitelů, že se nakazí, tak s těmi se Schejbalová u svých pracovníků nesetkala. "Nemůžeme se na několik měsíců nebo let izolovat doma, abychom se nenakazili,“ uzavřela.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství vzdělání Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy