Školy by podle spolků měly mít možnost přejít kvůli epidemii na výuku na dálku

Pro školy by se podle spolku Učitelská platforma měl stanovit podíl zaměstnanců v karanténě, při kterém by výuka mohla přejít na dálku. Vhledem k tomu, že se zvyšuje počet nakažených covidem-19 a současná legislativa nepočítá se situací, kdy větší část zaměstnanců nemůže chodit do práce, hrozí ve školách kolaps.

Děti se vrátily do školních lavic.

ČTK to sdělila předsedkyně spolku Petra Mazancová. To, že by školy měly mít možnost v případě potřeby přejít na výuku na dálku, navrhoval již dříve také spolek Pedagogická komora.

Ministr školství Petra Gazdík (STAN) minulý pátek uvedl, že vzhledem k sílící vlně epidemie covidu-19 navrhne na zasedání vlády ve středu navýšit počet dnů ředitelského volna ze stávajících pěti o dalších deset, aby mohly školy flexibilně reagovat na vývoj epidemie. Návrh chce projednat ve stavu legislativní nouze. Za dobu ředitelského volna či prázdnin nedostávají rodiče školáků do deseti let krizové ošetřovné, které se jinak vyplácí po celou dobu nařízeného uzavření třídy či školy. Výuka se v době ředitelského volna nekoná.

Podle spolku Učitelská platforma by se ale i pro případ většího množství zaměstnanců školy v karanténě měla stanovit pravidla, při kterých by výuka mohla pokračovat na dálku. "Pomohlo by, kdyby hlavní hygienička určila podíl učitelů a dalších zaměstnanců v karanténě jako kritérium, podle kterého pak mohou krajské hygienické stanice zavřít školu. Výuka by následně probíhala z domova," řekla Mazancová.

Podle současných pravidel má třída přejít do distančního vzdělávání v případě, že je v karanténě polovina žáků. Se situací, kdy v karanténě či izolaci skončí větší část zaměstnanců školy, nyní zákon ani žádné opatření podle Mazancové nepočítá. Vloni na jaře byl přitom pro přechod na distanční vzdělávání rozhodující třicetiprocentní podíl lidí v karanténě, podotkla.

Možnost vyhlásit výuku na dálku považuje za přijatelné řešení špatné epidemické situace také spolek Pedagogická komora. "Pedagogická komora navrhovala již loni, aby ředitel školy mohl vyhlásit v případě špatné epidemické situace distanční výuku na týden až 14 dní. Je to lepší nástroj než navýšit o deset dní ředitelské volno, jak avizovala vláda," řekl předseda spolku Radek Sárközi.

Rodiče školáků do deseti let mají po celou dobu nařízené distanční výuky nárok na vyplácení krizového ošetřovného. Zaměstnancům v tomto čase připadá z nemocenského pojištění 80 procent základu výdělku a živnostníkům 400 korun za den. Navýšené ošetřovné kvůli epidemii se má poskytovat do konce února.

Testování na covid-19 ve školách minulé pondělí prokázalo významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Další nárůst podle ministerstva zdravotnictví naznačovaly i první výsledky ze čtvrtka. Zatímco předminulý týden v pondělí i ve čtvrtek podle ministerstva PCR testy potvrdily pokaždé kolem 1400 případů nákazy, minulé pondělí vyšly ověřující PCR testy pozitivní u 3381 lidí. Podíl pozitivních výsledků se zvýšil z 0,1 procenta na 0,3 procenta testovaných.

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 13:40 V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic. Serveru Seznam Zprávy to řekl Pavel Dlouhý,…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 12:01 Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

24.05.2022 12:01 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Ministerstvo školství vyčíslilo náklady na uprchlíky z Ukrajiny na…

21.05.2022 11:01 Téměř tři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu je podle ministerstva školství možné vyčíslit náklady…

Ministerstvo školství doporučilo pro vysvědčení ukrajinských dětí slovní…

19.05.2022 17:57 Ukrajinští uprchlíci by podle ministerstva školství (MŠMT) měli mít letos na závěrečném vysvědčení…

Ukrajinské školy budou žákům uznávat studium v Česku

07.05.2022 08:34 Ukrajinské školy budou žákům uznávat plnění povinné školní docházky v Česku. Ve spolupráci s…

Studenti se u přijímacích zkoušek v češtině horší, v matematice lepší

28.04.2022 15:26 Uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně…

Související:

Právě se děje

reklama