Systém PES: Opatření ve školách se budou měnit ve třech stupních

Po obnovení prezenční výuky v prvních a druhých třídách a ve speciálních školách by se mohli ostatní žáci a studenti do lavic vrátit postupně ve třech etapách rozvolňování opatření proti covidu-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

Při zlepšení epidemie na čtvrtou úroveň z pěti se do škol vrátí zbytek prvního stupně a na druhém stupni se budou třídy po týdnech střídat. Při třetí úrovni se umožní střídání tříd i ve středních školách a do vysokých se budou moct vrátit první ročníky. Ve dvou nejnižších úrovních nákazy by školy fungovaly normálně s výjimkou univerzit třetího věku. Vyplývá to z tabulky pro opatření proti covidu-19, kterou dnes představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Tabulka pro rozvolňování či zpřísňování opatření se bude řídit podle pěti stupňů rizika šíření epidemie covidu-19. Rizikové skóre bude každý den uvádět jedno číslo od nuly do 100. Pro jeho výpočet se bude používat čtrnáctidenní počet nových případů na 100.000 obyvatel, zásah populace seniorů, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla a podíl pozitivně testovaných lidí ze všech testů. Zohledňovat se bude také to, jestli v mezitýdenních intervalech riziko klesá nebo stoupá.

Školy jsou kvůli zhoršení epidemie zavřené od první poloviny října. V současném nejvyšším stupni rizika se skóre 76 až 100 budou mít od příštího týdne prezenční výuku děti z prvních a druhých tříd základních škol a všechny ročníky speciálních škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už ve středu oznámil, že se otevřou 18. listopadu. Kromě toho budou dál fungovat mateřské školy. Ostatní budou zatím pokračovat v povinném distančním vzdělávání.

Kdy přesně se školy budou moct otevřít i pro další žáky, bude podle Blatného záležet na vývoji epidemie. Uvedl, že do nižšího stupně rizika by se ČR mohla dostat možná přespříští týden. Ministerstvo školství se podle své mluvčí Anety Lednové chystá příští týden k rozvolňování opatření představit další detaily. Blatný doplnil, že do budoucna se uvažuje i o testování pedagogů. Mohlo by podle něj být součástí propracovanějších opatření ve školství, která nyní experti připravují.

Pokud se riziko nákazy sníží na stupeň čtyři, tedy skóre 61 až 75, bude moct do školy chodit i celý první stupeň. Třídy z druhého stupně základních škol se budou po týdnech střídat v prezenční a dálkové výuce. Tento způsob výuky vyhlásil Plaga pro druhý stupeň už v polovině října, školy se pak ale za dva dny úplně zavřely. Vystřídání tříd, které se učily z domova s těmi doma, se proto tehdy nestihlo.

Většina výuky ve středních, vyšších odborných a vysokých školách bude ve čtvrtém stupni protiepidemických opatření na dálku. Podle tabulky ministerstva budou ale možné výjimky. Plaga již dříve za svou prioritu označil třeba obnovení prezenční praktické výuky.

Při opatřeních na třetí úrovni se skóre 40 až 60 se k rotační prezenční výuce na druhém stupni základních škol přidají i střední a vyšší odborné školy. Ve vysokých školách bude běžná výuka pro první ročníky. Ostatní vysokoškolští studenti se budou až na výjimky vzdělávat na dálku.

Při prvním a druhém stupni protiepidemických opatření, tedy skóre mezi nulou a 39, budou mateřské, základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy otevřené. Podle tabulky ministerstva školství pro ně budou platit jen organizační a režimová opatření. Univerzity třetího věku, jejichž kurzy jsou určeny hlavně pro seniory, svou prezenční činnost neobnoví a budou fungovat nadále v režimu na dálku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha do konce týdne stanoví postup a metodiku testování učitelů

01.12.2020 18:09 Pražský magistrát do konce týdne stanoví postup a metodiku při dobrovolném testování na nemoc covid…

Střední školy se chystají na návrat studentů, střídavá výuka bude náročná

01.12.2020 16:57 Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve…

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada…

30.11.2020 11:45 Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama