Systém PES: Opatření ve školách se budou měnit ve třech stupních

Po obnovení prezenční výuky v prvních a druhých třídách a ve speciálních školách by se mohli ostatní žáci a studenti do lavic vrátit postupně ve třech etapách rozvolňování opatření proti covidu-19.

Ilustrační foto

Při zlepšení epidemie na čtvrtou úroveň z pěti se do škol vrátí zbytek prvního stupně a na druhém stupni se budou třídy po týdnech střídat. Při třetí úrovni se umožní střídání tříd i ve středních školách a do vysokých se budou moct vrátit první ročníky. Ve dvou nejnižších úrovních nákazy by školy fungovaly normálně s výjimkou univerzit třetího věku. Vyplývá to z tabulky pro opatření proti covidu-19, kterou dnes představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Tabulka pro rozvolňování či zpřísňování opatření se bude řídit podle pěti stupňů rizika šíření epidemie covidu-19. Rizikové skóre bude každý den uvádět jedno číslo od nuly do 100. Pro jeho výpočet se bude používat čtrnáctidenní počet nových případů na 100.000 obyvatel, zásah populace seniorů, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla a podíl pozitivně testovaných lidí ze všech testů. Zohledňovat se bude také to, jestli v mezitýdenních intervalech riziko klesá nebo stoupá.

Školy jsou kvůli zhoršení epidemie zavřené od první poloviny října. V současném nejvyšším stupni rizika se skóre 76 až 100 budou mít od příštího týdne prezenční výuku děti z prvních a druhých tříd základních škol a všechny ročníky speciálních škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už ve středu oznámil, že se otevřou 18. listopadu. Kromě toho budou dál fungovat mateřské školy. Ostatní budou zatím pokračovat v povinném distančním vzdělávání.

Kdy přesně se školy budou moct otevřít i pro další žáky, bude podle Blatného záležet na vývoji epidemie. Uvedl, že do nižšího stupně rizika by se ČR mohla dostat možná přespříští týden. Ministerstvo školství se podle své mluvčí Anety Lednové chystá příští týden k rozvolňování opatření představit další detaily. Blatný doplnil, že do budoucna se uvažuje i o testování pedagogů. Mohlo by podle něj být součástí propracovanějších opatření ve školství, která nyní experti připravují.

Pokud se riziko nákazy sníží na stupeň čtyři, tedy skóre 61 až 75, bude moct do školy chodit i celý první stupeň. Třídy z druhého stupně základních škol se budou po týdnech střídat v prezenční a dálkové výuce. Tento způsob výuky vyhlásil Plaga pro druhý stupeň už v polovině října, školy se pak ale za dva dny úplně zavřely. Vystřídání tříd, které se učily z domova s těmi doma, se proto tehdy nestihlo.

Většina výuky ve středních, vyšších odborných a vysokých školách bude ve čtvrtém stupni protiepidemických opatření na dálku. Podle tabulky ministerstva budou ale možné výjimky. Plaga již dříve za svou prioritu označil třeba obnovení prezenční praktické výuky.

Při opatřeních na třetí úrovni se skóre 40 až 60 se k rotační prezenční výuce na druhém stupni základních škol přidají i střední a vyšší odborné školy. Ve vysokých školách bude běžná výuka pro první ročníky. Ostatní vysokoškolští studenti se budou až na výjimky vzdělávat na dálku.

Při prvním a druhém stupni protiepidemických opatření, tedy skóre mezi nulou a 39, budou mateřské, základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy otevřené. Podle tabulky ministerstva školství pro ně budou platit jen organizační a režimová opatření. Univerzity třetího věku, jejichž kurzy jsou určeny hlavně pro seniory, svou prezenční činnost neobnoví a budou fungovat nadále v režimu na dálku.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje