Úřady budou dál vyžadovat potvrzení o uzavření školy

K nároku na ošetřovné asi bude nadále nutné potvrzení školy o jejím uzavření, byť by byla zavřena na základě plošného mimořádného opatření vlády. Kabinet ANO a ČSSD odmítl podle očekávání předlohu opozičního hnutí STAN, podle níž by úřady k vyplacení ošetřovného v těchto případech potvrzení školy nevyžadovaly. Autoři vycházejí ze zkušeností z uzavření škol v době epidemie koronaviru.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Potvrzení dokládá i skutečnost, že dítě školu navštěvuje a nemá povoleno například individuální vzdělávání, upozornili vládní legislativci. Správa sociálního zabezpečení tyto údaje nemá, a nemůže tedy rozhodnout, zda potřeba péče o dítě kvůli uzavření školy vznikla, nebo ne, napsali. Navíc i při plošném uzavření škol a školských zařízení mohou existovat výjimky, stojí v podkladech.

Poslanci z řad Starostů ale tvrdí, že v případech plošného uzavření škol například kvůli havárii nebo epidemii je vyžadování potvrzení nepřiměřené a nadbytečné. Navrhovaná úprava by snížila administrativní zátěž rodičů i škol, zdůraznili v důvodové zprávě.

Potvrzení kvůli ošetřovnému si rodiče museli obstarávat i při nynějším plošném uzavření škol a školských zařízení při nynější epidemii nového koronaviru. V Senátu se nad tím koncem dubna při projednávání vládního návrhu na dočasný růst dávky ze 60 na 80 procent vyměřovacího základu pozastavoval Michael Canov (SLK). Podmínku označil za absurdní a za šikanu.

Pokud by zákonodárci předlohu STAN schválili, byla by účinná od poloviny příštího roku. Není ale jasné, zda ji Sněmovna stihne projednat do konce volebního období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V maturitních oborech je víc míst než zájemců, plyne ze statistik

05.07.2020 09:13 Nabídka míst v maturitních oborech stále výrazně převyšuje počet zájemců o studium střední školy, i…

D4 na 7. km zablokovala nehoda dvou osobních aut

04.07.2020 16:47 Dálnici D4 na sedmém kilometru u Prahy dnes odpoledne zablokovala nehoda dvou osobních aut.

Na gymnázium se hlásí pětina žáků 9. tříd

04.07.2020 15:05 Každý pátý žák 9. třídy si podle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) podal přihlášku…

Termín pro přihlášky k podzimním maturitám se letos prodloužil

03.07.2020 13:27 Kvůli letošním mimořádným opatřením proti koronaviru a posunu maturitních zkoušek na jaře zhruba o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy