Vysoké školy se od 25. listopadu vrátí k výuce posledních ročníků

Studenti posledních ročníků vysokých škol se budou moci od 25. listopadu vzdělávat ve skupinách po 20 lidech. Platí to pro laboratorní, praktickou nebo uměleckou výuku. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). V současné době je na vysokých školách povolena jen výuka na dálku. Většina studentů nemohla kvůli nařízení krajských hygienických stanic prezenčně ani zahájit podzimní semestr.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Rovněž se vrací realizace individuálních studijních plánů studentů doktorského studia na vysokých školách," uvedl ministr Plaga. Tabulka opatření zveřejněná ministerstvem školství počítá také s možností individuálních konzultací, klinických stáží nebo využívání školních sportovišť pro výuku.

Studenti ostatních ročníků vysokých škol by se podle ministra měli vrátit do škol až v nižších stupních rizika posuzovaného podle protiepidemického systému PES ministerstva zdravotnictví. Tabulka ministerstva školství počítá ve třetím stupni, do kterého podle dnešního stupně rizika zbývá ČR klesnout o jediný bod, se skupinovou praktickou výukou do 20 osob pro všechny ročníky a s prezenční výukou ve stejně velkých skupinách pro první ročníky.

Vysoké školy začaly již při zahájení semestru plošně přecházet na výuku na dálku. Nejprve kvůli nařízení hygieniků v některých krajích, od 12. října opatřením vlády v celé ČR s výjimkou praktické výuky pro zdravotnické obory. Od poloviny října jsou povolené jen zkoušky s účastí do deseti lidí. Některé vysoké školy se rozhodly, že semestr už dokončí formou distančního vzdělávání. Prezenční praktickou výuku plánují školy doplnit většinou buď ve zkouškovém období, nebo v letním semestru.

Avizované uvolnění výuky na vysokých školách je podmíněno tím, že vláda v pátek přesun do čtvrtého stupně schválí. V současné době je země v pátém, nejpřísnějším stupni. Stav epidemie už ale více než sedm dní odpovídá zlepšení potřebnému pro zavedení čtvrtého, mírnějšího stupně opatření. V tom by se kromě otevření základních škol, části středních a vysokých měl také zmírnit zákaz nočního vycházení nebo povolit setkávání až šesti osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studenti vymysleli aplikaci, která doporučí vhodný film i podcast

03.12.2020 09:18 Čtveřice studentů brněnské techniky vymyslela aplikaci, která dokáže třeba podle filmového vkusu…

Praha do konce týdne stanoví postup a metodiku testování učitelů

01.12.2020 18:09 Pražský magistrát do konce týdne stanoví postup a metodiku při dobrovolném testování na nemoc covid…

Střední školy se chystají na návrat studentů, střídavá výuka bude náročná

01.12.2020 16:57 Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve…

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama