Může za vznik Islámského státu Západ? Odborníci promluvili

Praha - Publicista a expředseda Věcí Veřejných Radek John si povídal o islámu s expertem na arabštinu a spisovatelem Lubošem Kropáčkem a s biologem Martinem Konvičkou, který spolupracuje s odpadlíky od islámu a s hnutím Islám v České republice nechceme. K jakému závěru oba odborníci došli?

Podle Kropáčka stojí za radikalizací některých islámských skupin politika Západu, která vůči muslimským zemím nevolila vždy šťastné cesty. "V muslimském prostředí by v tomto směru zazněly hlasy kritizující trvalé neřešení problému Palestinců a Bushovu vojenskou invazi do Iráku, která vedla předvídatelně k rozkladu této země," podotkl na stránkách Security magazínu. I Konvička se sice domnívá, že část zodpovědnosti na straně Západu určitě je, ale svádět na něj celou zodpovědnost je prý nemístné sebemrskačství.

"Příčiny „radikalizace" jsou dostatečně známy, ale je třeba jít hlouběji, než k Afgánistánu či bin Ládinovi. Muslimské bratrstvo, jako první „moderní" radikální skupina, vzniklo už ve 20. letech v reakci na porážku Osmanské říše. Na ponížení, které se tehdy islámu dostalo, část muslimských elit zareagovala sekularizací, snahou o modernizaci svých zemí a různými nacionalismy," tvrdí s tím, že ani vznik různých fundamentalistických skupin by nic neznamenal, nebýt několika navzájem provázaných aspektů, například ropného boomu, populačního boomu studenoválečné východní i západní podpory různým bojůvkám a podobně.

Podle Kropáčka navíc narůstá rétorika rázu, kterou v neuvěřitelně bohatém výběru nalézáme u nás, a to v médiích i projevech některých politiků, kteří se chtějí vézt vzhůru na vlně populismu. "Ve světě islámu, a opět bych zdůraznil relativitu tohoto souhrnného pojmu, potřebujeme spojence, a to nejenom proti IS jako současné akutní hrozbě, ale také pro veškeré další snahy o mírový, solidární a prosperující svět. Alternativy, jaké rýsují islamobíjci, by měly za následek jen trvalou nenávist, agrese a nové berlínské zdi," podotkl na otázku, jaký vliv mají na interpretaci „nepřátelského světa islámu" média a politika.

Tvrdí také, že Islám nemá ústřední jednotící autoritu. "Hlavní autoritou je kniha Korán. A skutečně současné ideové zápasy v muslimských společnostech mají jako silnou složku střety rozdílných interpretací Koránu. Vedle veršů vyjadřujících trend k míru a toleranci najdeme bohužel také verše takzvané „mečové", které vybízejí k bojovné verzi džihádu," uvedl.

Konvička doplňuje, že kontextem Koránu je Mohamedův životopis. "Jednotlivé súry jsou navěšeny jako korálky na syžet Mohamedova života. Pak máte ještě hádísy – krátké příběhy, popisující aplikaci islámu v praxi. Když toto víme, nečiní nám problém rozklíčovat, že slavné „Nebudiž donucování..." je medínský verš směřovaný k Židům, kteří se stali Mohamedovými spojenci, ale z nichž jedna žena, které zemřelo již několik novorozeňat, slíbila, že to další vychová jako Žida. Kontext je tedy přesně opačný, Mohamed říká trpěným spojencům, aby svým dětem nevštěpovali svou víru, kdyby ty děti chtěly přijmout islám," podotkl s tím, že zabíjení nevinných  je obdobný případ.

Podle Kropáčka ale je hrozba IS, al-Káidy a podobných teroristických uskupení reálná. "Dnešní svět je globálně propojený a platí tu docela určitě známá stará židovská moudrost, mimochodem citovaná také v Koránu – kdo zabije jediného nevinného, jako by pozvedl vražednou zbraň proti všemu lidstvu," uvedl a dodal, že "existuje také přesvědčení, že IS právě proto šíří všemi moderními prostředky obrazy svých krutostí, aby nejen naháněl strach, ale také vyvolával paušální nenávist ke všem muslimům. Právě tím způsobem se mladí evropští muslimové z druhé a třetí generace přistěhovalců, vystavení stoupající nepřízni a šikanám ve svém okolí, mají rozhodovat pro džihád v řadách IS, který jejich náboženskou identitu naopak ocení."

Konvička také poukazuje na to, že se islámu nebojí, jen ho pokládá za špatný, totalitní systém s tendencí expandovat. "A jsem přesvědčen, že Česká republika by této výzvě měla čelit, protože zde jde o fundamentální otázky lidské důstojnosti a svobody. My Češi jsme v minulém století dvakrát selhali, sklonili se před totalitou – v letech 1938 a 1948 – třetí totalitě bychom se měli postavit. Už proto, že případná islamizace této země by našim dětem či vnoučatům připravila osud, proti němuž byly ty předchozí dvě totality čajíček. A k zesměšňování muslimů – to jako chcete říct, že bychom si z nich neměli dělat legraci? Tento národ si dělal vždy ze všeho legraci a díky tomu přežil, díky tomu si dokázal udržet zbytky zdravého rozumu. Islám a muslimové nejsou výjimka: Chtějí-li zde s námi žít, musí snést nás drsný až škodolibý humor," tvrdí.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

před 8 hodinami

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

před 10 hodinami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 11 hodinami

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 13 hodinami

před 13 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 13 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 14 hodinami

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy