Vyšinutí nebo zoufalí? Politolog prozradil, jak vznikají radikálové

Praha - Politolog Emil Aslan tvrdí, že dříve léčili své komplexy frustrovaní jedinci muslimské komunity alkoholem nebo prací. Dnes je ale realita jiná a objevuje se jeden teroristický útok za druhým.

Podle politologa často útočí lidé, kteří se radikalizují na vlastní pěst, aniž by měli konexe na teroristické skupiny. Mnohým prý stačí například pouhé sledování džihádistických videí na internetu.

"Tito lidé pocházejí z nejrůznějších společenských vrstev: chudí, bohatí. Mohou být frustrovaní životem, potýkat se s méně nebo více vážnými osobními problémy, mohou být lépe nebo hůře integrováni do majoritní společnosti. Většina z nich je do okamžiku seberadikalizace na hony vzdálena spiritualitě obecně a islámu zvláště: mnozí pijí alkohol, konzumují vepřové, užívají drogy, vedou nespoutaný sexuální život," upozornil na webu aktualne.cz politolog a sám sebe se ptá, co tyto lidi nutí k tomu, aby se vzdali svých normálních životů a spáchali násilný útok.

Jako nejčastější důvody se podle něj uvádí neschopnost integrovat se do majoritní společnosti, což je zdrojem významné osobní frustrace. "Pocit diskriminace – ať již osobní nebo skupinové, což s prvně uvedeným faktorem často souvisí – může rovněž hrát roli. Také finanční problémy, rozvod, žal nad smrtí blízkého člověka, to vše může přimět člověka k tomu, aby – ve snaze vypořádat se se stresem – hledal příčinu svých problémů a pokusil se je radikálně vyřešit, utnout," vysvětlil.

Mnozí jedinci, kteří se pro teroristický útok nakonec rozhodli, prý čelili psychickým problémům. "Pravděpodobnost ozbrojeného násilí u nich zvyšují například sklony k násilnému jednání, nuda, ale i snaha přimknout se ke skupině bratří ve zbrani, a získat tak pocit spolupatřičnosti, často motivovaný přítomností charismatického vůdce. Samotný teroristický útok je často motivován snahou získat v očích nové „rodiny" kýžený respekt a uznání, někdy posmrtně. Obzvlášť velký problém představují radikální imámové, působící na řadě legálních a nelegálních mešit a modliteben. Někteří budoucí džihádisté se radikalizují ve snaze zvrátit svůj hříšný život, a získat si tak místo v ráji. U některých hrají důležitou roli i politické faktory, například kritický pohled na působení Západu na Blízkém východě," dodal.

Podotkl, že někteří frustrovaní a psychicky labilní jedinci z řad muslimské komunity, kteří by svůj osobní problém před pár desítkami let řešili alkoholem, sebevraždou, přimknutím k některé z ultralevicových či ultrapravicových skupin nebo tvrdou prací na sobě za účelem návratu do normálního života, nyní mají k dispozici nenávistnou ideologii, která jim dává vysvětlení a nástroje pro snadné vyřešení jejich osobních problémů.

Související

William Burns

Šéfové nejznámějších tajných služeb bijí na poplach. Svět je v ohrožení

Světový pořádek je ohrožený způsobem, jaký nepamatujeme od dob studené války, varovali šéfové americké CIA William Burns a britské MI6 Richard Moore ve společném článku pro deník Financial Times. V textu napsali, že jejich země společně stojí proti asertivnímu Rusku a agresivní válce ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. 

Více souvisejících

Terorismus Muslimové

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Kamala Harrisová

Harrisová se s Putinem nesetká bez zástupce Kyjeva, řekla v rozhovoru

Kamala Harrisová uvedla, že pokud by se stala prezidentkou USA, podpora Ukrajiny by pokračovala. V rozhovoru pro CBS zdůraznila, že by s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nejednala bez účasti Ukrajiny. Na otázku ohledně členství Ukrajiny v NATO však neodpověděla přímo, čímž naznačila opatrnost v diplomatickém přístupu k této citlivé otázce.  

včera

včera

včera

včera

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe zemřel před 175 lety. Zabily ho drogy a alkohol

Před 175 lety, sedmého říjnového dne roku 1849, zemřel teprve čtyřicetiletý americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe. Ten se zapsal do historie nejenom svými specifickými hororovými a mystickými díly, ale také skandálním způsobem života pod vlivem drog a alkoholu. Právě závislost na omamných látkách byla příčinou jeho předčasného skonu.

včera

včera

včera

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu

Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun. Objevili mikroRNA

Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2024 získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za "objev mikroRNA a její roli v posttranskripční genové regulaci". Laureáty vybralo Nobelovo shromáždění Karolínského institutu ve Stockholmu, jejich jména oznámil v pondělí dopoledne generální tajemník shromáždění Thomas Perlmann.

včera

Švédskem se šíří nebývalá epidemie zločinu. Děti si najímají gangy i Írán

Švédský ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer varuje, že zločinci verbují nezletilé do zločineckých gangů. Potlačení epidemie násilné kriminality podle něj bude trvat deset nebo více let. Vlna rostoucí kriminality zahrnovala i útoky granáty a bombami. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy