Romka se vzepřela předsudkům. Nechce skončit jako její kamarádky

Praha - Romové se musí potýkat s množstvím stereotypů. Projektová manažerka Lucie Horváthová se rozhodla, že s předsudky zatočí a neskončí stejně jako její kamarádky. Proti většinové společnosti se vzbouřila už na základní škole. Informují o tom lidovky.cz.

Devětadvacetiletá Horváthová si jasně vzpomíná na okamžik, kdy měla nastoupit do školy. "Když jsem měla jít na základní školu, chtěli mě dát automaticky do speciální třídy pro Romy. Kdybych tam šla, jsem teď někde na dávkách a neudělám v životě nic," řekla pro lidovky.cz.Začala chodit do klasické školy, ale zlom nastal, když skončila devátou třídu. Odmítla být jako její přítelkyně, které už v té době plánovaly rodinu a jak budou v domácnosti. Ona chtěla něco dokázat, vystudovat prestižní školu a dostat se z bludného kruhu romské komunity.Během studia na gymnáziu pracovala jako dobrovolnice v romském kulturním středisku a učila romštinu. Poté se rozhodla jít studovat na vysokou školu. Přihlásila se na dvě, na obě se dostala, ale nakonec si zvolila sociální antropologii."Je to obor, který se zabývá menšinami ze všech možných úhlů pohledu. Nejen z pohledu historika, etnologa, ale také politika. Myslím, že to byla dobrá průprava pro moje další aktivity," zhodnotila pro server.Radili mi, ať od toho dám ruce pryčHorváthová už při studiu nastoupila na pardubický magistrát jako romská poradkyně. Práce podle ní nebyla snadná, protože se často dostávala do střetů jak s úředníky, tak s romskými spoluobčany. Navíc jí prý nikdo nevysvětlil, co má dělat, neexistoval žádný jasný koncept. Vše si od základů musela vytvořit sama.Setkala se i s ústrky ze strany spolupracovníků. Někteří jí prý dokonce doporučovali, aby některých aktivit raději zanechala a nepouštěla se do nich. "Po třech letech jsem odešla. Už to bylo příliš vyčerpávající snažit se změnit zaběhané stereotypy fungování," svěřila se pro lidovky.cz.Díky nadaci Open Society Fund se poté dostala jako stážistka do Bruselu. V Evropské komisi tři měsíce pracovala v oddělení, které se zabývalo podmínkami pro vstup Bulharska a Rumunska do EU. Odstup od romské problematiky jí prý pomohl a dokázala se díky této praxi dívat na věci z většího nadhledu a odstupu.Po návratu do ČR začala pracovat pro Úřad vlády. Dostala na starost koordinaci Evropského roku rovných příležitostí. "Mým úkolem bylo prověřovat kulturní a vzdělávací projekty pro Romy a další menšiny. Mohla jsem ovlivnit to, co se podpoří a co není dostatečně připravené. Často jsem se totiž setkávala s tím, že jsou různé aktivity špatně zorganizované a pak vlastně postrádají smysl," cituje server úspěšnou Romku.Chtěla i do ParlamentuPřed loňskými parlamentními volbami se Horváthová dala dohromady se Stranou zelených. V Pardubicích za ni dokonce kandidovala do Poslanecké sněmovny, kam se ale strana vůbec nedostala."Negativních reakcí na moji kandidaturu bylo minimum. Spíš mi lidé psali, že mi fandí. Ještě teď mě zastavují na ulici lidé a říkají, že sice třeba nevolili tuhle stranu, ale že jim přijde skvělé to, co dělám. A to je pro mě důležité změnit: trochu pootočit ty zažité stereotypy," řekla Horváthová pro lidovky.cz.

Související

Více souvisejících

Romové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Michael Schumacher

Novinka ze života Michaela Schumachera. Legendární pilot provdal dceru

Po dlouhých letech mimo veřejné dění se měl legendární sedminásobný mistr světa Formule 1 Michael Schumacher údajně objevit na svatbě své dcery Giny-Marii. Podle informací, které zveřejnily weby jako Marca či Sky News, se měla slavnost odehrát na rodinném panství na Mallorce. Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, šlo by o první veřejné vystoupení Schumacherova po jeho vážné nehodě na lyžích před téměř 11 lety.

včera

Vláda Petra Fialy

Česko dá rekordní peníze na investice v dopravě. Vláda řešila i pomoc po povodních

Vláda spustí program pomoci podnikatelům a firmám, kteří museli kvůli zářijovým povodním přerušit výrobu a zaměstnance nechat doma na překážkách v práci. Pomůže také lidem, kteří kvůli povodním přišli o svůj příbytek. Schválila na středečním zasedání. Projednala také návrhy novel školského zákona, zákona o elektronizaci zdravotnictví a zákona o silniční dopravě a odsouhlasila také návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který na příští rok počítá s rekordní výší investic.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Další vyjádření Íránu k útoku na Izrael: Jednali jsme v sebeobraně. Přijdou další útoky?

Írán jednal v sebeobraně proti Izraeli a neplánuje další útoky, pokud jej izraelský režim nepřiměje k dalším odvetným krokům. Prohlásil to ve středu íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy