Naskočte na Brno, vesmír, vteřiny

Přiznejme si, že se v minulých staletích lidé vzdělaní v přírodních vědách městu Brnu a vlastně i celé Moravy zpravidla vyhýbali. Přesto všechno zde najdeme celou řadu „přírodovědných stop“. Nevěříte? Stačí se pozorně rozhlédnout na těch správných místech…

Hvězdárna a planetárium Brno
doporučujeme

Kde? Třeba v Chrlicích, kde se narodil slavný fyzik Ernst Mach. Na Petrově, se kterým je spojena nejstarší brněnská astronomická zmínka: “ Na nádvoří Nové radnice se slunečními hodinami ze 17. století. Na kopci Ostrá horka u Soběšic, kde se začalo roku 1759 mapovat rakouské císařství. U zbytků jezuitského kláštera, kterým prošla celá řada učenců. V lesích u Blanska, kam v roce 1836 spadlo několik meteoritů. V Modřicích, v nichž se nejspíš narodil významný astronom – Christian Mayer, objevitel stovky dvojhvězd a jeden z prvních, který rozpoznal jejich fyzikální podstatu.  

A tak bychom mohli psát dál a dál. Ještě lepší ale bude, když si na stránkách www.hvezdarna.cz nebo www.facebook.com/hvezdarna.brno najdete odkaz na nový a na první dobrou natáčený pořad Brno, vesmír, vteřiny. Připravili jej pracovníci Hvězdárny a planetária Brno – námět má na svědomí Jan Píšala, kameru pevně v rukou Pavel Gabzdyl a slova v terénu se ujal Jiří Dušek. Každé pondělí ráno vychází jeden díl, navíc jej doprovází řada dalších textových materiálů.

Videojournal Brno, vesmír, vteřiny je tu zkrátka pro všechny, které baví historie, přírodní vědy nebo se cítí být brněnskými patrioty. Ve všech třech případech si totiž přijdou na své. Tak klikněte na odkaz www.hvezdarna.cz nebo třeba na stránky www.facebook.com/hvezdarna.brno a vydejte se s námi na cestu!

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama