V Česku loni oproti předchozímu roku přibylo případů covidu

V Česku loni proti předchozímu roku přibylo případů koronaviru zhruba o 15 procent, počet úmrtí s nemocí covid-19 se ale snížil přibližně na čtvrtinu. Koronavirem se loni nakazily včetně reinfekcí víc než dva miliony lidí, zemřelo podle předběžných údajů 5745 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vývoj nákaz a úmrtí zřejmě souvisí s rozšířením méně závažné koronavirové varianty omikron. Dávek očkování proti covidu-19 loni zdravotníci rozdali více než tři miliony, což byl ve srovnání s předchozím rokem zhruba pětinový počet.

Epidemie loni vyvrcholila počátkem února, kdy bylo v jednu chvíli nakažených víc než 438.000 lidí. Ještě koncem března ministerstvo nákazu evidovalo u více než 100.000 lidí, další už jen nižší vrcholy následovaly počátkem srpna s necelými 37.000 aktivními případy koronaviru a na začátku října, kdy se počet přiblížil 45.000.

Po velkých vlnách epidemie v prvních dvou letech epidemie se vlivem nakažlivější, ale méně závažné varianty omikron virus podle odborníků chová jinak. Vlny epidemie jsou od loňského června kratší a počty pozitivních testů nižší. Lidé se navíc testují méně než dřív, takže odborníci přesnou zátěž viru v populaci neznají.

Předchozí varianty koronaviru s sebou nesly závažnější průběh, proto se i při nižších počtech nákaz dostávalo více lidí do nemocnic a více jich také s covidem-19 umíralo. Loni bylo v jednom dni nejvíc 68 úmrtí 12. února, v roce 2021 přitom v prosincové vlně epidemie během jednoho dne zemřelo i 140 lidí a v jarní vlně bylo v některých březnových dnech úmrtí téměř 240.

Hospitalizovaných s covidem-19 bylo loni nejvíc 14. února, kdy se nemocnice staraly o víc než 4300 nakažených, pak už se jen jednou počet pacientů dostal přes 2000, a to před polovinou října. V roce 2021 nemocnice pečovaly v některých dnech na přelomu listopadu a prosince o víc než 7000 lidí s covidem-19, v březnu se počet takových pacientů dostal i nad 9500.

S útlumem epidemie poklesl zájem lidí o očkování. Na začátku loňského roku zdravotníci v některých dnech rozdali více než 100.000 dávek, v pozdějším průběhu roku se denní počet očkování už jen dvakrát dostal v říjnu přes 20.000. Zatímco počátkem roku si lidé chodili zejména pro první posilující dávku k dokončenému základnímu očkování, na podzim převládala druhá posilující dávka, která je dostupná od poloviny loňského července. Základní očkování, což jsou obvykle dvě dávky, dosud v Česku má téměř 6,9 milionu lidí, první posilující dávku víc než 4,3 milionu z nich a pro druhou si přišlo 775.000 lidí.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy