Nečas s Johnem se neoznámením korupce nedopustili trestného činu

Praha - Protikorupční policie nezjistila, že by se předseda vlády Petr Nečas (ODS) a ministr vnitra Radek John (VV) dopustili trestného činu neoznámení korupce v případu manipulace se státními zakázkami ve fondu životního prostředí. Mediafaxu to v úterý potvrdila státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná.

"Policie případ uložila ad acta, protože nebyly zjištěny důkazy vedoucí k důvodnému podezření, že by byl spáchán trestný čin," uvedla Pokorná.Podnět protikorupční policie k prošetření případu dalo státní zastupitelství na základě podaných trestních oznámení. Vyšetřování se týkalo i dalších lidí - bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula.Ti se podle trestního oznámení měli protiprávního jednání dopustit tím, že věděli o údajné korupci na Státním fondu životního prostředí, ale věc neoznámili policii."Spis si ještě vyžádám a prověřím, zda opravdu nejsou důvody k zahájení úkonů trestního řízení," uzavřela Pokorná.Celou kauzu údajné manipulace s veřejnými zakázkami na Státním fondu životního prostředí spustil vloni na podzim jeho tehdejší šéf Libor Michálek. Nahrávky, které pořídil a na nichž Drobilův poradce Martin Knetig popisuje korupci ve fondu, zveřejnila Mf Dnes. Hlavní aktéři kauzy ve státní správě skončili. Michálka Drobil odvolal a sám nakonec rezignoval.Ministr John a premiér Nečas o údajné korupci věděli ještě před jejím zveřejněním. "Pan Libor Michálek se na mne obrátil již na konci léta na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Požádal mne tehdy o radu, jak postupovat v obtížné situaci, do níž se dostává," popsal v prosinci John. Michálek měl podle něj jako čerstvý šéf SFŽP obavy, že na fondu může dojít k nestandardnímu ovlivňování veřejných zakázek a nakládání s majetkem. "V té době však neměl v ruce nic konkrétního, šlo pouze o podezření, že k účasti na nějakém protiprávním jednání bude nucen. Bylo zjevné, že v době naší schůzky neměl pan Libor Michálek v ruce nic, čím by své domněnky podpořil," dodal tehdy John.Nečas pak dostal od Michálka závažné informace o korupci v říjnu e-mailem. O věci věděl i vedoucí úřadu vlády Lubomír Poul, kterému Michálek vše osobně sdělil. Nikdo z nich ale věc neoznámil policii.Okolnosti celé korupční kauzy nadále vyšetřuje protikorupční policie.

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas Korupce

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

Čech jde v Německu do vězení za krádež šperku, který náležel papeži

Třiapadesátiletého Čecha poslal bavorský soud na dva a půl roku do vězení za krádež pektorálu papeže Benedikta XVI., informoval deník Berchtesgadener Anzeiger. Šperk v podobě kříže na řetízku by se mohl brzy vrátit do kostela v bavorském Traunsteinu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy