Česká pojišťovna podvedla klienty? Soud žalobu zamítl

Městský soud v Praze zamítl žalobu spolku Podvedení klienti proti České pojišťovně, která podle něj tajila ve smlouvách životního pojištění klientům náklady. Vyplývá to z informací, které má ČTK k dispozici. Podle spolku byla žaloba zamítnuta čistě z procesních důvodů. Ve sporu jde o údajně nesprávně účtované poplatky a náklady v produktech investičního životního pojištění. Chyby se mohou podle spolku týkat až dvou milionů pojistek různých pojišťoven. Česká pojišťovna to však odmítá a uzavřené smlouvy jsou podle ní v pořádku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Spolek Podvedení klienti ještě nespadají pod evropské směrnice o spotřebitelských organizacích, protože ještě neexistujeme dva roky. Jinak nám soud víceméně dal za pravdu, ale nemohl nás vzít jako žalobce. Přes léto jsme vyhráli skoro dvacet soudů," řekl ČTK mluvčí spolku Jiří Chvojka. "Jsme přesvědčeni, že tvrzení v žalobě byla podložena dostatečným množstvím důkazů a excesy ČP týkající se tajení a mlžení ve vztahu k nákladům pojištění potvrzují nová rozhodnutí finančního arbitra i Obvodního soudu pro Prahu 1," doplnil advokát spolku Viktor Rossman.

"Městský soud žalobu proti údajnému 'nekalosoutěžnímu' jednání zamítl. V řízení bylo nutné prokázat systémové porušování soutěže, a k tomu nedošlo," reagovala mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Žaloby budou v nejbližší době podány znovu a věc se před soudem projedná. ČP se podle Rossmana pokusila soudu předložit důkaz, o jehož autenticitě lze důvodně pochybovat, kvůli čemuž bylo podáno trestní oznámení pro maření spravedlnosti. "Tuto akci pojišťovny považujeme za těžko uvěřitelný pokus zvrátit řízení ve svůj prospěch," podotkl. Podle Buriánkové je trestní oznámení co do obsahu absurdní. "Jde jen o další z pokusů útočit na ČP," dodala.

Chvojka upozornil na to, že za poslední dva měsíce prohrála skupina Generali, kam patří i ČP, nejméně deset soudních sporu s klienty. Opětovně proto spolek vyzval Českou národní banku, aby nenechala pojišťovny neoprávněně vybírat od klientů nesjednané poplatky v řádech miliard korun ročně.

ČP spravuje statisíce pojistných smluv životního pojištění. Podle Buriánkové je důležité zdůraznit fakt, že již existuje i několik rozsudků, které platnost smluv naopak potvrzují. "Několik individuálních rozhodnutí tedy nezakládá plošnou neplatnost smluv, a to ani přesto, že se jednotlivé smlouvy mohou jevit jako identické. Jakákoliv prohlášení o systémových problémech a plošné neplatnosti smluv jsou účelově vyvolávanou panikou mezi spotřebiteli," poznamenala.

Podvýbor pro ochranu spotřebitele Poslanecké sněmovny požádal v květnu ČNB o informaci o způsobu řešení spotřebitelských stížností na nesprávně účtované poplatky a náklady a nesprávně stanovené odkupné a odbytné v produktech investičního životního pojištění.

Největší množství soudních rozhodnutí se týká smluv ČP. Podle informací spolku ve sporech s touto pojišťovnou zatím ani v jednom případě arbitr nerozhodl v neprospěch klienta, pokud se spor týkal smlouvy investičního životního pojištění uzavřené v období mezi roky 2005 a 2013. ČNB již dříve sdělila, že jedná v rámci své činnosti v mezích svých zákonných pravomocí, do kterých nespadá posuzování platnosti smluvního ujednání mezi pojišťovnami a jednotlivými klienty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finanční správa omezí činnost 33 úřadů, bude na nich režim 2+2

18.09.2019 15:01 Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou…

Drahé dárky pro Nečasovou? Dali jsme jí maximálně květinu, zaznělo u soudu

17.09.2019 15:23 Aktualizováno Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), advokát Karel Muzikář, lobbista Vladimír…

Český terorista? Soud zmírnil podmínku vojákovi za účast v konfliktu na…

17.09.2019 13:11 Aktualizováno Odvolací pražský vrchní soud dnes zmírnil podmíněný trest vojákovi Eriku Eštuovi, který čelil…

Falešný šlechtic neuspěl se stížností, za podvody si má odsedět 9 let

17.09.2019 11:00 Karel Šimko z Frýdku-Místku si za rozsáhlé podvody s konečnou platností odpyká devět let ve vězení.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama