Česká pojišťovna podvedla klienty? Soud žalobu zamítl

Městský soud v Praze zamítl žalobu spolku Podvedení klienti proti České pojišťovně, která podle něj tajila ve smlouvách životního pojištění klientům náklady. Vyplývá to z informací, které má ČTK k dispozici. Podle spolku byla žaloba zamítnuta čistě z procesních důvodů. Ve sporu jde o údajně nesprávně účtované poplatky a náklady v produktech investičního životního pojištění. Chyby se mohou podle spolku týkat až dvou milionů pojistek různých pojišťoven. Česká pojišťovna to však odmítá a uzavřené smlouvy jsou podle ní v pořádku.

Ilustrační foto

"Spolek Podvedení klienti ještě nespadají pod evropské směrnice o spotřebitelských organizacích, protože ještě neexistujeme dva roky. Jinak nám soud víceméně dal za pravdu, ale nemohl nás vzít jako žalobce. Přes léto jsme vyhráli skoro dvacet soudů," řekl ČTK mluvčí spolku Jiří Chvojka. "Jsme přesvědčeni, že tvrzení v žalobě byla podložena dostatečným množstvím důkazů a excesy ČP týkající se tajení a mlžení ve vztahu k nákladům pojištění potvrzují nová rozhodnutí finančního arbitra i Obvodního soudu pro Prahu 1," doplnil advokát spolku Viktor Rossman.

"Městský soud žalobu proti údajnému 'nekalosoutěžnímu' jednání zamítl. V řízení bylo nutné prokázat systémové porušování soutěže, a k tomu nedošlo," reagovala mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Žaloby budou v nejbližší době podány znovu a věc se před soudem projedná. ČP se podle Rossmana pokusila soudu předložit důkaz, o jehož autenticitě lze důvodně pochybovat, kvůli čemuž bylo podáno trestní oznámení pro maření spravedlnosti. "Tuto akci pojišťovny považujeme za těžko uvěřitelný pokus zvrátit řízení ve svůj prospěch," podotkl. Podle Buriánkové je trestní oznámení co do obsahu absurdní. "Jde jen o další z pokusů útočit na ČP," dodala.

Chvojka upozornil na to, že za poslední dva měsíce prohrála skupina Generali, kam patří i ČP, nejméně deset soudních sporu s klienty. Opětovně proto spolek vyzval Českou národní banku, aby nenechala pojišťovny neoprávněně vybírat od klientů nesjednané poplatky v řádech miliard korun ročně.

ČP spravuje statisíce pojistných smluv životního pojištění. Podle Buriánkové je důležité zdůraznit fakt, že již existuje i několik rozsudků, které platnost smluv naopak potvrzují. "Několik individuálních rozhodnutí tedy nezakládá plošnou neplatnost smluv, a to ani přesto, že se jednotlivé smlouvy mohou jevit jako identické. Jakákoliv prohlášení o systémových problémech a plošné neplatnosti smluv jsou účelově vyvolávanou panikou mezi spotřebiteli," poznamenala.

Podvýbor pro ochranu spotřebitele Poslanecké sněmovny požádal v květnu ČNB o informaci o způsobu řešení spotřebitelských stížností na nesprávně účtované poplatky a náklady a nesprávně stanovené odkupné a odbytné v produktech investičního životního pojištění.

Největší množství soudních rozhodnutí se týká smluv ČP. Podle informací spolku ve sporech s touto pojišťovnou zatím ani v jednom případě arbitr nerozhodl v neprospěch klienta, pokud se spor týkal smlouvy investičního životního pojištění uzavřené v období mezi roky 2005 a 2013. ČNB již dříve sdělila, že jedná v rámci své činnosti v mezích svých zákonných pravomocí, do kterých nespadá posuzování platnosti smluvního ujednání mezi pojišťovnami a jednotlivými klienty.

Úřad práce vyplatil lidem po tornádu přes 71,9 milionu

22.07.2021 11:24 Úřady práce vyplatily lidem na jihu Moravy, jejichž domovy poničilo před čtyřmi týdny tornádo,…

Koncem července nebude možné pár dnů žádat o vydání pasu či občanky

16.07.2021 17:01 Koncem července nebudou moci lidé několik dnů žádat o vydání cestovního pasu a občanského průkazu.…

Stavebních úředníků bude kvůli novému zákonu méně

15.07.2021 12:57 Počet stavebních úředníků se s novým stavebním zákonem sníží ze současných zhruba 7000 na 5000, a…

Za slovní útoky by podle Stříže měly padat jen podmínky

14.07.2021 13:59 Verbální trestné činy, například nenávistné útoky na sociálních sítích, by se podle nového…

Stříž řekl, že chce hájit veřejný zájem, bez ohledu na dopady v politice a…

13.07.2021 10:48 Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž řekl, že chce vždy vystupovat ve veřejném zájmu, bez…

Památkový ústav podle NKÚ chyboval v účetnictví i v zadávání zakázek

12.07.2021 08:35 Národní památkový ústav (NPÚ) v letech 2017 až 2019 chyboval v účetnictví. Nevedl v něm například…

Pracovnice úřadu vlády je podezřelá z manipulace se zakázkami

09.07.2021 18:01 Aktualizováno Pracovnice úřadu vlády je podezřelá z nadhodnocování zakázek, škoda je až osm milionů korun. Chyby…

Do odklízení následků bouří se zapojily desítky vězňů

01.07.2021 14:40 Do pomoci oblastem, které minulý týden poničily silné bouře, se zapojili i vězni. Odsouzení muži i…

Ministerstvo financí bude potřebovat na financování dluhu téměř 741 miliard

30.06.2021 16:09 Aktualizováno Ministerstvo financí bude letos potřebovat na financování státního dluhu 740,7 miliardy Kč. To je o…

Do obcí postižených tornádem ode dneška zajíždí mobilní pošta

28.06.2021 15:25 Do Moravské Nové Vsi a Lužic, tedy obcí silně zasažených tornádem, ode dneška zajíždí mobilní pošta…

Související:

Právě se děje