Občanské průkazy se dočkají změn. Některé údaje přibudou, jiné zmizí

Občanské průkazy mohou počítat s novou podobou, kdy budou mimo jiné obsahovat také biometrické údaje. Naopak ochuzeny budou o titul a rodné číslo. Alespoň tak by tomu mělo být na základě nové legislativy, jíž se budou ministři zabývat po vládních prázdninách. Čip průkazu bude disponovat také zaznamenanou podobou obličeje a otisky prstů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Cílem přidání dalších bezpečnostních prvků je vyhovět opatřením EU v boji proti terorismu. Se změnami už počítá i Státní tiskárna cenin.

"Je zde vlajka EU, biometrické údaje. Do občanky musíme vpravit i bezkontaktní čip s anténou,“ nechal se v rozhovoru pro ČT24 slyšet ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka. S přidáním dalších údajů zase některé zmizí. Nebude například možné mít v dokladě akademický titul, který slovy resortu vnitra nijak nesouvisí s prokazováním totožnosti.

To samé platí i u rodného čísla, jelikož se osoby identifikují pomocí jména, příjmení, data narození a místa trvalého pobytu. "Identifikátor rodného čísla je pozůstatkem, anomálií z období Československa,“ vysvětlil náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna.

Po eObčankách není poptávka

Češi mohou využívat také možnosti elektronické identifikace, která jim tak usnadní částečnou vzdálenou komunikaci s úřady. Podle stanoviska Nejvyššího kontrolního úřadu ale stát podle všeho neudělal dostatečně dost, aby byl o eObčanku zájem. To potvrdila i radnice největší pražské městské části. "Zatím v to lidé nemají důvěru nebo o to nemají zájem,“ nechal se slyšet vedoucí odboru správních agend Prahy 4 Martin Anděra.

Díky průkazu s čipem si mohou dotyční například vyzvedávat léky na recept. "Většina pacientů o této možnosti neví, vlastně ji po nich požadujeme my v době, kdy mají více receptů, mají je v mobilu a my bychom museli vypisovat alfanumerické kódy,“ vysvětlila vedoucí lékárny Hana Chudobová. Ministerstvo vnitra proto v září začne s propagací využívání eObčanky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Digitální občanku spustí první banky během příštích týdnů

07.01.2021 13:38 Takzvanou bankovní identitu, tedy digitální občanku, spustí pro klienty během následujících týdnů…

Roman Fiala dnes končí ve funkci místopředsedy Nejvyššího soudu. Kdo ho…

31.12.2020 09:01 V pozici místopředsedy Nejvyššího soudu dnes po deseti letech končí Roman Fiala. Jeho mandát…

Stopy pro běžkaře v ohrožení. Obcím na Šumavě vyvstalo několik problémů…

25.12.2020 14:27 Zástupci některých šumavských obcí se obávají, že nebudou mít dostatek peněz na úpravu stop pro…

Novinářská organizace vyzvala Radu ČT, ať se nevměšuje

22.12.2020 22:01 Novinářská organizace Mezinárodní tiskový institut vyzvala předsedu Rady České televize Pavla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama