Občanské průkazy se dočkají změn. Některé údaje přibudou, jiné zmizí

Občanské průkazy mohou počítat s novou podobou, kdy budou mimo jiné obsahovat také biometrické údaje. Naopak ochuzeny budou o titul a rodné číslo. Alespoň tak by tomu mělo být na základě nové legislativy, jíž se budou ministři zabývat po vládních prázdninách. Čip průkazu bude disponovat také zaznamenanou podobou obličeje a otisky prstů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Cílem přidání dalších bezpečnostních prvků je vyhovět opatřením EU v boji proti terorismu. Se změnami už počítá i Státní tiskárna cenin.

"Je zde vlajka EU, biometrické údaje. Do občanky musíme vpravit i bezkontaktní čip s anténou,“ nechal se v rozhovoru pro ČT24 slyšet ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka. S přidáním dalších údajů zase některé zmizí. Nebude například možné mít v dokladě akademický titul, který slovy resortu vnitra nijak nesouvisí s prokazováním totožnosti.

To samé platí i u rodného čísla, jelikož se osoby identifikují pomocí jména, příjmení, data narození a místa trvalého pobytu. "Identifikátor rodného čísla je pozůstatkem, anomálií z období Československa,“ vysvětlil náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna.

Po eObčankách není poptávka

Češi mohou využívat také možnosti elektronické identifikace, která jim tak usnadní částečnou vzdálenou komunikaci s úřady. Podle stanoviska Nejvyššího kontrolního úřadu ale stát podle všeho neudělal dostatečně dost, aby byl o eObčanku zájem. To potvrdila i radnice největší pražské městské části. "Zatím v to lidé nemají důvěru nebo o to nemají zájem,“ nechal se slyšet vedoucí odboru správních agend Prahy 4 Martin Anděra.

Díky průkazu s čipem si mohou dotyční například vyzvedávat léky na recept. "Většina pacientů o této možnosti neví, vlastně ji po nich požadujeme my v době, kdy mají více receptů, mají je v mobilu a my bychom museli vypisovat alfanumerické kódy,“ vysvětlila vedoucí lékárny Hana Chudobová. Ministerstvo vnitra proto v září začne s propagací využívání eObčanky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko má posuzovat dodavatele 5G dle technických kritérií, vyplývá ze…

17.09.2020 11:16 Česko by mělo posuzovat dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G na základě technických kritérií…

Česká pošta zkompletovala zásilky s rouškami, začne je rozesílat

14.09.2020 14:34 Česká pošta zkompletovala většinu ze tří milionů zásilek s pěti rouškami a respirátorem pro…

Stehlík neodstoupí kvůli výzvě odborářů z funkce šéfa rady ÚSTR

10.09.2020 18:23 Předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Eduard Stehlík neodstoupí ze své funkce.…

Stát pravomocně uspěl ve sporu o 7 miliard korun

01.09.2020 19:09 Městský soud v Praze dnes pravomocně potvrdil rozsudek, podle kterého stát uspěl ve sporu se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama